Коли почався весняний локдаун, куратор і арт-дилер Ігор Абрамович був упевнений: торгівля витворами мистецтва припиниться. Він помилявся. Зріс інтерес до українських скульпторів, з’явилися нові колекціонери, збільшилися продажі. Forbes розпитав Абрамовича про ідеї на 2021 рік.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Як пандемія вплинула на ринок мистецтва?
Закрилися багато виставкових майданчиків, відбулося скорочення кадрів. У великих гравців – Sotheby’s, Philips і Christie’s – навпаки, з’явилося багато нових клієнтів. Усі почали переходити онлайн.
Як правильно: збирати колекцію з художників різних традицій чи сфокусуватися на вузькій темі?
Я раджу зібрати основу з художників, уже добре відомих на ринку. Серед українців це Олег Тістол, Анатолій Криволап, Арсен Савадов, Василь Цаголов, Олександр Ройтбурд, Павло Маков. Коли колекціонер добре вивчив предмет, то зрештою може зібрати цінну селекцію з трьох-чотирьох близьких за духом художників.
Іноді колекціонери просять скласти для них набір з художників, які є стовідсотковими інвестиціями. Якщо відверто, це дуже вузький підхід. У колекціонуванні важлива емоційна складова.
Для людей важливо, щоб інші бачили їхні колекції. Звідси ще один вагомий тренд – представляти колекції не вдома, а в офісах. Офіс – універсальний простір, дизайн і статус якого можна підкреслити колекцією художніх об’єктів. Наприклад, в офісі аграрної компанії «ГраноТрейд» представлено роботи Назара Білика, Дмитра Грека, Анатолія Криволапа та Арсена Савадова. Керівник компанії Андрій Ісак каже, що у західних партнерів це викликає повагу.
Якщо починати колекціонувати в 2021 році, на що варто звернути увагу?
Важливо мислити одразу портфелем. 60–70% зібрання варто відвести під класиків і зріле мистецтво. Решту 30–40% – заповнити молодими художниками, представленими на ринку три-чотири роки. Полотна молодих українських художників обійдуться у $300–2000, а їхніх досвідченіших колег – від $5000 до $50 000. Ціни на іноземне мистецтво варіюються сильніше. Адекватна ціна на сучасне західне мистецтво – від $10 000 до $150 000.
На які напрями варто звернути увагу в 2021 році?
Мені здається цікавим збирати роботи, які ілюструють переломні моменти історії. Щорічно журнал про сучасне мистецтво Art Review публікує список 100 найвпливовіших людей року. У 2020-му на першому місці розмістили не людину, а рух – Black Lives Matter. А на четвертому – #MeToo.
Зростає попит на tribal art і африканське мистецтво. Візуальна культура Африки справила ключовий вплив на становлення європейського модернізму. Нині з’явилися африканські артдіячі з активною позицією. З найяскравіших імен – південноафриканець Джоді Паулсен і скульптор з Гани Ель Анацуі.
У 2020 році відкрився перший в Україні публічний парк сучасної скульптури. Яке майбутнє цього жанру?
Багато робіт наших скульпторів уже можна назвати знаковими. У 2019-му диптих «Колос, що пробуджується» і «Кора, що пробуджується» Єгора Зігури було встановлено у Сіднеї на скелі, на тлі сонця, що заходить. Їх придбав молодий новозеландець за $70000.
Інвестиції в скульптуру – це і естетичне, і фінансове вкладення. Я б звернув увагу на молоді імена – наприклад, Віталія Протосеню і Данила Шумихина. Зі зрілих майстрів виокремлю Грека, Білика, Олексія Золотарьова, Єгора і Микиту Зігур. П’ять років тому скульптури Білика і Грека коштували $6000–8000. Сьогодні ціни на аналогічні роботи сягають $50 000–60 000.
Опубліковано в сьомому номері журналі Forbes (січень-лютий 2021)
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.