Верховна Рада та Кабмін планують змінити підхід до бронювання працівників українських компаній від мобілізації до Збройних Сил. /Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна
Категорія
Гроші
Дата

Уряд розробив новий закон про бронювання від мобілізації. Коли він запрацює та чи стане простіше отримати «бронь»

Верховна Рада та Кабмін планують змінити підхід до бронювання працівників українських компаній від мобілізації до Збройних Сил. Фото Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна

Верховна Рада та Кабмін планують змінити підхід до бронювання працівників українських компаній від мобілізації до Збройних Сил. Нардепи вже підтримали в першому читанні урядовий законопроєкт, який розширює можливості бізнесу та громадян отримувати відтермінування. 

🎂 День народження у нас — подарунки вам. Forbes Ukraine чотири роки, тому даруємо 44% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом FORBES4 до 31 березня. Оформлюйте зараз за цим посиланням

У законопроєкті, який Верховна Рада підтримала 20 вересня в першому читанні, не передбачені конкретні зміни в діючій процедурі бронювання співробітників українських компаній. 

Однак він дасть змогу уряду розширити перелік військовозобовʼязаних та підприємств, працівники яких теоретично можуть бути заброньовані, йдеться в письмовому коментарі, наданому Forbes пресслужбою Мінекономіки. 

Що зміниться, якщо Рада все ж таки ухвалить нові правила бронювання від мобілізації?

Як та коли запрацює «нове бронювання»

«Зараз це лише ті підприємства, установи, організації, що виконують мобілізаційні завдання. Це обмежена кількість», – уточнює заступник міністра економіки Ігор Фоменко.

Закон пропонує дозволити бронювати співробітників підприємств, які:

  • мають мобілізаційні завдання;
  • виробляють товари, виконують роботи та надають послуги для забезпечення потреб ЗСУ та інших військових формувань;
  • є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період. 

«Закон достатньо рамковий, критерії та порядок бронювання повинен окремо визначити Кабмін», – пояснює нардеп від «Слуга народу», член комітету ВР із питань національної безпеки та оборони Федір Веніславський.

Наразі відстрочка від мобілізації надається на 6 місяців. 7 вересня уряд затвердив пропозицію Мінекономіки продовжити термін ще на два місяці для працівників, які були заброньовані у березні та квітні.

Як подати заявку на бронювання

Для того щоб забронювати співробітника, підприємство має звернутися з заявою до Мінекономіки або профільного міністерства. Наприклад, аграрії – до Мінагро, ІТ-фахівці – до Мінцифри, працівники транспортної галузі – до Мінінфраструктури. 

Заяви, які пройшли погодження в міністерствах, подаються на затвердження до Міноборони. Якщо заперечень немає, Мінекономіки видає наказ про бронювання співробітників.  

Бронювання в онлайн-режимі, яке Мінекономіки анонсувала ще в травні, поки що під питанням. «Реєстр військовозобовʼязаних – це інформація з обмеженим доступом, – зазначає Фоменко з Мінекономіки. – Потрібно визначитись, яким чином врегулювати питання доступу до неї».

Перелік критично важливих підприємств має затвердити Кабмін, але вже після прийняття закону. Мінекономіки вже почало його формування, йдеться в коментарі від імені пресслужби. Деталей представники міністерства поки що не наводять.

Законопроєкт может потрапити на розгляд нардепів вже в жовтні, каже голова фракції «Голос» Ярослав Железняк. Схожі прогнози має й Веніславський зі «Слуга народу». 

«Підтримка в комітеті та парламенті є, але зрештою все буде залежати від кількості та якості правок, які пропонують депутати», – каже Веніславський. 

Після прийняття закону в Кабміну буде два місяці на те, щоб розробити критерії для підприємств, які можуть отримати бронювання. 

Які правила бронювання хоче бачити бізнес

Законопроєкт має впорядкувати процес бронювання і зробити його прогнозованим та менш бюрократизованим, каже СЕО Львівського ІТ Кластера Степан Веселовський. 

Було б виправдано, якби Кабмін, прописуючи нову процедуру бронювання, вніс ІТ-галузь до критично важливих для економіки, вважає директор з галузевих питань компанії N-iX Святослав Кавецький. 

«Якщо дивитися на обсяги торгівлі послугами, які забезпечує галузь, це доволі відчутно. Зараз це чи не єдина галузь, що зберегла довоєнні обсяги й навіть демонструє тенденцію до зростання», – каже він. 

Обидва представники ІТ-галузі зазначають, що закон досі ніяк не врегульовує питання ФОПів та гіг-контрактів. Кавецький із N-iX сподівається, що бронювання таких співробітників потрапить до редакції закону, поданої до другого читання.  

Інші представники бізнесу мають надію, що прийняття нового закону зрушить з місця процес бронювання, який зараз фактично на стопі. «90% заяв, які надходять до Міноборони, не проходять погодження, – розповідає на правах анонімності юрист, що консультує Офіс президента. – Ситуація має змінитися з прийняттям нового закону, який розширює перелік підприємств».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні