Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна
Категорія
Новини
Дата

Національний банк: Україна може отримати понад $700 млн від МВФ до кінця 2021-го. Цей транш країна чекає більше року

2 хв читання

Ілюстрація Shutterstock / Анна Наконечна

Міжнародний валютний фонд може перевести Україні понад $700 млн грн до кінця року, заступник голови Національного банку України Сергій Ніколайчук сказав Forbes у своєму першому інтерв'ю на посаді. МВФ перерахує ці гроші у межах програми на $5,1 млрд, за якою Україна вже понад рік не може отримати другий транш. Що це означає для країни

📲 Forbes Ukraine у WhatsApp. Підписуйтесь й читайте головне про бізнес та економіку

НБУ розраховував рівно на $700 млн, але сума має бути більшою, тому що Україна пропустила декілька траншів, говорить Ніколайчук. Він підкреслює, що поки це лише здогади, – питання не обговорювалося детально. Точна сума може стати відома після зустрічі Володимира Зеленського з представниками Фонду у Києві у вересні.

МВФ перерахував перший транш у розмірі $2,1 млрд у червні 2020 року, але потім призупинив транші через відсутність прогресу, зокрема щодо судової реформи. За словами Ніколайчука, щоб отримати черговий транш, Україна повинна вирішити два головних питання: покращити корпоративне управління у НБУ та створити всі умови для безперешкодної роботи антикорупційних органів (насамперед НАБУ).

«Після дзвінка між Президентом України Володимиром Зеленським і директором-розпорядником МВФ Кристаліною Георгієвою у липні бачу непогані шанси отримати кошти від МВФ за діючою програмою Stand-by», – сказав Ніколайчук Forbes.

Однак залишаються й фактори, що можуть стати на заваді новому траншу. За словами Тараса Козака, депутата Київради та президента інвесткомпанії «Універ», таким фактором може стати нещодавнє зниження ціни на газ для побутових потреб нижче ринкового рівня, що порушує зобов’язання України перед МВФ. Зараз Україна продає газ населенню по 8 грн за кубічний метр, коли ринкова ціна – приблизно 14 грн. «Про наступний транш Фонду можна забути, – говорить Козак. – Україна не отримає дешеве фінансування ні від МВФ, ні від інших західних партнерів».

Навіть якщо МВФ узгодить наступний транш, Україна навряд чи отримає гроші раніше листопада – до того, як Верховна Рада ухвалить кошторис країни на 2022 рік, каже виконавчий директор «CASE Україна» Дмитро Боярчук. «У період із вересня по жовтень МВФ зазвичай не приймає жодних рішень, допоки не завершився бюджетний процес», – говорить Боярчук.

У вересні Україна повинна погасити $3 млрд зовнішнього боргу. Найбільші платежі вересня – за гарантованими США бондами 2016 року випуску ($1 млрд) і за євробондами 2015 року ($974 млн). Ніколайчук зазначив, що навіть без траншу цьогоріч в України не буде проблем із фінансуванням дефіциту бюджету чи зовнішніх виплат завдяки перерахованим від МВФ $2,7 млрд на боротьбу з наслідками коронакризи.

Матеріали по темі

Без цих $2,7 млрд було б складно зібрати достатньо коштів для покриття виплат за зовнішнім боргом і нормального виконання видатків бюджету, говорить Павло Кухта, колишній заступник і в. о. міністра економіки. «Могли би бути затримки з бюджетними платежами і гарячковий пошук грошей на ринках під високі відсотки», – каже він. Наразі уряд має достатній запас валютної ліквідності, каже Ніколайчук, за рахунок нещодавнього розміщення єврооблігацій на $500 млн та залучених коштів у розмірі $350 млн від Світового банку. «Отримані від МВФ $2,7 млрд навряд чи будуть використані повністю на погашення боргів», – каже Ніколайчук.

Проте, за його словами, без фінансування від МВФ країні буде складно виконувати видатки бюджету у наступному році. Якщо до кінця року Україна не отримає черговий транш від МВФ, НБУ буде змушений враховувати додаткову премію за ризик при ухваленні монетарних рішень, тобто, ймовірно, підвищувати облікову ставку; премія за ризик також буде закладатися у ціну держоблігацій, каже Ніколайчук.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд