Крісталіна Георгієва, директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду /Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

МВФ подарує Україні $2,7 млрд. На що підуть гроші

2 хв читання

Крісталіна Георгієва, директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду Фото Getty Images

У кінці минулого тижня Крісталіна Георгієва, директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду, і президент Володимир Зеленський спілкувалися по телефону і домовилися у вересні зустрітися в Києві. П'ять днів по тому, 2 серпня за часом у Вашингтоні, МВФ оголосив, що переведе Україні $ 2,7 млрд просто так. Що це за гроші, хто їх отримає і на що вони підуть.

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Міжнародний валютний фонд нарівні з центробанками більшості країн має право «друкувати» гроші – вони називаються спеціальними правами запозичення, або SDR. Фонд випустив 456 млрд SDR (еквівалент $650 млрд) і для боротьби з наслідками коронакризи роздасть їх світовим економікам, включно з Україною.

190 країн-членів МВФ отримають фіндопомогу залежно від їхньої частки у фонді (квоти). Квота України в МВФ – 0,42%, тому їй дістанеться близько 1,92 млрд SDR, або $2,7 млрд за поточним курсом. Для порівняння: Росія отримає близько $18 млрд, а Китай – $40 млрд. МВФ перерахує гроші 23 серпня. «Гроші роздають без умов, як спосіб забезпечити відновлення економіки після ковіду», – каже Павло Кухта, колишній заступник і в.о. міністра економіки.

Ймовірно, ці гроші допоможуть розрахуватися з боргами, не вдаючись до нових позик на внутрішньому чи зовнішньому ринках, що збільшило б бюджетні витрати в майбутньому й прискорило б інфляцію, каже Євген Дубогриз, заступник директора департаменту фінансової стабільності НБУ в 2015–2019 роках. У вересні Україна повинна погасити $3 млрд зовнішнього боргу. Найбільші платежі вересня – за гарантованими США бондами 2016 року випуску ($1 млрд) і за євробондами 2015 року ($974 млн). Без цих $2,7 млрд було б складно зібрати достатньо коштів для покриття високих виплат за зовнішнім боргом і нормального виконання видатків бюджету, за словами Кухти. «Могли б бути затримки з бюджетними платежами і гарячковий пошук грошей на ринках під високі відсотки», – каже він.

МВФ переведе гроші на рахунок Національного банку України, а Міністерство фінансів буде приймати рішення з приводу їх використання. Мінфін не відповів на питання Forbes про те, як вони використовують засоби, надіславши у відповідь тільки пресреліз із новиною про рішення МВФ. На думку Дубогриза, крім погашення боргу, Мінфін також може залишити гроші лежати в золотовалютних резервах НБУ без права їх витрачати, щоб підвищити фінансову стійкість країни, або пустити на будь-які інші проєкти. «Отримали в бюджет, а далі на розсуд Мінфіну – хоч на «Велике будівництво», хоч на масові закупівлі гелендвагенів Офісом президента, хоч на пенсії суддям, – каже Дубогриз. – Розподіл цих грошей, цілком можливо, буде ключовим питанням місії МВФ у вересні».

Після телефонної розмови 28 липня, Зеленський і Георгієва оголосили про візит місії МВФ в Україну у вересні, не уточнюючи точний день приїзду. Кухта, однак, впевнений, що вони будуть обговорювати не поточну фіндопомогу, а програму МВФ на $5,1 млрд, за якою Україна вже більше року не може отримати другий транш. МВФ перерахував перший транш у розмірі $2,1 млрд у червні 2020 року, але потім призупинив транші через відсутність прогресу, в тому числі щодо судової реформи. «Від отримання другого траншу за програмою залежить, наскільки легко Україна пройде кінець року», – каже Кухта.

$650 млрд – найбільше вливання грошей МВФ у світову економіку. Досі найбільшим розподілом були $250 млрд 2009 року для боротьби з наслідками світової фінансової кризи. Правда, 240 неурядових груп у всьому світі та 14 університетів вважають, що навіть цього недостатньо і світовій економіці необхідно $3 трлн у SDR.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд