Банки в Україні поліпшили очікування щодо перспектив кредитування: частка респондентів, що очікують на зростання обсягів кредитування бізнесу, відновилася до довоєнного рівня. Про це повідомляє пресслужба Національного банку, посилаючись на результати опитування банків, яке проводилося з 17 березня до 7 квітня.
Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.
Ключові факти
- Оцінки банками кредитних стандартів, попиту, схвалення заявок на кредити та інших показників кредитування впродовж останніх трьох кварталів поліпшуються, свідчать результати опитування.
- Попит на корпоративні кредити в першому кварталі підсилювала потреба в оборотному капіталі, проте зміна процентних ставок його стримувала.
- У другому кварталі банки очікують на зростання попиту на всі види кредитів для бізнесу. Найбільше – на позики малому й середньому бізнесу, короткострокові та гривневі кредити.
- Респонденти прогнозують у другому кварталі також зростання попиту і на роздрібні кредити. Найбільше – на іпотеку. Водночас пожвавлення попиту сповільнюють стримані очікування стосовно розвитку ринку нерухомості, йдеться у коментарі НБУ.
- Погіршення якості корпоративних кредитів протягом наступних 12 місяців банки не очікують, проте для домогосподарств якість дещо погіршиться.
- У другому кварталі й надалі прогнозується посилення стандартів корпоративного кредитування. Більшою мірою – для великих підприємств та довгострокових кредитів. Водночас фінустанови планують дещо послабити кредитні стандарти для МСП.
- Також банки пом’якшили стандарти кредитів населенню. Здебільшого – для споживчих кредитів. Цьому сприяли поліпшення очікувань економічної активності, кращі курсові очікування та зростання платоспроможності населення, зазначається в коментарі НБУ.
Контекст
НБУ планує поліпшити прогноз економічного зростання на 2023 рік, сказав в ефірі «Business Breakfast із Володимиром Федоріним» заступник голови НБУ Сергій Ніколайчук. Зокрема, за його словами, спостерігається поліпшення ситуації в енергетичному секторі. Ніколайчук зазначив, що НБУ не передбачає перебоїв у постачанні електроенергії до кінця року, хоча під час складання попереднього прогнозу очікувалося, що дефіцит потужностей збережеться і протягом другого-третього кварталів.
«Тож враховуючи результати першого кварталу, ми очікуємо щонайменше на один додатковий відсотковий пункт економічного зростання цього року», – наголосив Ніколайчук.
Крім того, за його словами, збільшення міжнародної допомоги може дати змогу уряду фінансувати більший дефіцит бюджету та надати додатковий фіскальний імпульс для економіки.