Державне бюро розслідувань та Національна поліція затримали власника групи компаній «Укрдонінвест» Віталія Кропачова. Його підозрюють у махінаціях у вугільній сфері на понад 2 млрд грн. Цю інформацію Forbes підтвердило джерело в ДБР. Пізніше Бюро опублікувало пресреліз із подробицями справи.
Практичний МBA від Forbes на реальних кейсах, щоб прокачати навички управління на прикладі Володимира Кудрицького, ексголови правління «Укренерго».
Премʼєра другого сезону YouTube проєкту «Директорія» вже на каналі Forbes Ukraine!
Деталі
- За версією слідства, власник ТОВ «Краснолиманське» Кропачов через своє підприємство та представників Міненерго й податкової служби завдав державі шкоди на понад 2 млрд грн.
- Офіційної інформації про слідчі дії наразі немає. Forbes звернувся за коментарями до правоохоронців, але на момент виходу новини, відповіді не отримав.
- Доповнено о 16:00. Пресслужба ДБР підтвердила слідчі дії проти Кропачова.
Слідство задокументувало чотири епізоди справи
- Перший. Встановлено факт неправомірного застосування ТОВ «Краснолиманське» у період з 1 січня 2022 по 31 серпня 2023 рр. податкової пільги – застосування нульової ставки ПДВ на вугілля на загальну суму 75,1 млн грн.
- Другий. За версією слідства, члени організації умисно не реєстрували податкові накладні держпідприємства, що призвело до шкоди у вигляді боргових зобов’язань та несплати податків до бюджетів різних рівнів на суму 2,1 млрд грн.
- Третій. Керівництво підприємства у період з 1 січня 2022 по 30 вересня 2023 рр., не зареєструвало податкові накладні на адресу ТОВ «Краснолиманське» на понад 1 млрд грн. Через що держпідприємство ухилилося від сплати ПДВ за вказаний період на 169,9 млн грн.
- Також на 30 жовтня 2023 року керівник підприємства задекларував, однак не сплатив податкове зобовʼязання з ПДВ до держбюджету на загальну суму 1,1 млрд грн.
- Крім того, слідство встановило, що службові особи ТОВ «Краснолиманське», за вказівкою власника, у період 2022-2023 років незаконно придбали майно на гроші, отриманні від вказаних вище протиправних дій на майже 1 млрд грн.
- ДБР повідомило Крапачову про підозру за ч. 1 ст. 255 (створення злочинної організації), ч. 3 ст. 212 (ухилення від сплати податків), ст. 219 (доведення до банкрутства), ч. 3 ст. 209 (легалізація майна одержаного злочинним шляхом) КК України. Йому загрожує до 13 років позбавлення волі.
Контекст
За версією слідства, бізнесмен Кропачов забрав у власність активи сина біглого експрезидента Олександра Януковича та отримав фактичний контроль над багатьма державними шахтами та збагачувальними фабриками східних регіонів.
«Він, його довірена особа, керівник підприємства та бухгалтер об’єднались у злочинну організацію, яка не давала працювати та доводила до банкрутства ДП «ВК «Краснолиманська», – йдеться у повідомленні.
Як пояснили в ДБР, держпідприємство залежне від ТОВ «Краснолиманське», оскільки не має можливості проводити видобуток кам’яного вугілля з власних пластів, які знаходяться нижче ніж пласти, які видобувались товариством.
За версією слідства, бізнесмен через оборудки з податковими пільгами, які привласнювались його структурами, намагались довести держпідприємство до банкрутства. За розробленою ним схемою всі відшкодування з бюджету, зокрема через застосування «нульової» ставки ПДВ отримували комерсанти, при цьому держпідприємство штучно накопичувало борг перед державою.
При цьому товариство користувалось обладнанням державного підприємства, зазначили в пресслужбі ДБР.
«Керівництво держпідприємства не вживало жодних дій з відшкодування комерсантами отриманих «пільг», натомість нарощувало заборгованість перед бюджетом, зокрема й через штрафні санкції та пеню», – йдеться у повідомленні.
Водночас воно сплачувало всі платежі власнику підконтрольних бізнесмену комерційних структур. Гроші на мільярди гривень надалі відмивались через купівлю-продаж рухомого та нерухомого майна, заявило слідство.
Чим відомий Віталій Кропачов
У 2014 році Кропачов викупив кілька ГЗК на підконтрольній частині Донецької та Луганської областей, а у 2017 році придбав шахту «Краснолиманська».
У 2019 році бізнесмен купив два телеканали – «Інфо24» і «Так TV». У 2021-му придбав компанію «Ера продакшн». У 2022 році бізнесмен став власником компанії «Корона Санрайс» (володіла цифровою ліцензією на трансляцію «4 каналу»). У 2023 році Кропачов запустив телеканал Ukraine World News.
Минулого року «Укрдонінвест» перемогла у приватизаційному аукціоні з продажу Білгород-Дністровського морського торговельного порту.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.