Категорія
Новини
Дата

ДБР проводить обшуки у ексглави «Нафтогазу» Коболєва. Справа стосується «газу Жеваго» на 2,2 млрд грн

Державне бюро розслідувань проводить обшуки у колишнього керівництва НАК «Нафтогаз України», повідомила пресслужба ДБР. Ексглава «Нафтогазу» Андрій Коболєв повідомив, що справа стосується так званого «газу Жеваго».

Інвестувати? Почекати? Продавати? Війна змінює все, крім обов’язку лідера приймати виважені рішення. Вже 30 травня 40+ спікерів поділяться досвідом на Першій щорічній конференції про фінанси, інвестиції та економічне зростання. Купуйте квиток за посиланням.

Ключові факти

  • Слідчі дії проводяться в межах досудового розслідування кримінального провадження за фактом відчуження 305 млн куб. м природного газу посадовцями «Укртрансгазу», «Нафтогазу» за співучасті з іншими особами. Сума підтверджених збитків, за даними експертів ДБР, становить понад 2,1 млрд грн.
  • Слідство перевіряє інформацію щодо правомірності повернення «Нафтогазом» боргу комерційним структурам, що виник понад 20 років тому.
  • У ДБР заявляють, що керівництво «Нафтогазу» після звернення «Укртрансгазу» погодило документи для укладення мирової угоди з комерційними структурами без належних повноважень і підстав.
  • «Керуючись рішенням керівництва державної компанії, Господарський суд міста Києва затвердив мирову угоду, що дозволило наприкінці 2020 року вивести з власності держави 305 млн куб. м природного газу», – сказано в повідомленні.
  • Слідство заявляє, що керівник «Нафтогазу» підписав рішення акціонера АТ «Укртрансгаз» щодо мирових угод без погодження наглядової ради «Нафтогазу».
  • Обшуки проходять у колишнього керівництва НАК, в офісі АТ «Укртрансгаз» та в керівників приватних підприємств, повідомили в ДБР.
  • Андрій Коболєв повідомив, що підставою для обшуків стала кримінальна справа за фактом «мирного врегулювання проблеми так званого «газу Жеваго».
  • В процесі врегулювання проблеми, яка виникла понад 20 років тому, команди Нафтогазу та Укртрасгазу «запобігли незаконному списанню грошових коштів на суму близько 2 млрд грн» (в тому числі повернули більше 200 млн грн вже списаних коштів), сказав ексглава «Нафтогазу». За словами Коболєва, це значно перевищувало ринкову вартість самого спірного газу в період врегулювання.

Контекст

Суперечки щодо цього газу велися ще з 1999 року, пише ЕП. Тоді ЗАТ «Укренергозбут» передало «Укртрансгазу» 418 млн куб м газу. Остання повинна була поставити його споживачам, яких вкаже «Укренергозбут». Проте з цього обсягу була поставлена лише частина газу, а у газотранспортній системі залишилося 305 млн куб м палива. Саме за них сторони судилися 20 років.

У 2019 році у конфлікті з’явилася третя сторона – пов’язана з Костянтином Жеваго ТОВ «ФК «Фін-інвест», яке викупило право на отримання 305 млн куб м газу. Згодом суд постановив стягнути з УТГ еквівалент цього газу – 2,3 млрд грн. Тоді в «Укртрансгазі» дії «Укренергозбуту» та «Фін-інвесту» назвали «такими, що можуть мати ознаки шахрайства».

В середині 2020 року права вимоги від «Укренергозбут» перейшли до іншої фірми – ТОВ «Профі-Газ», пов’язаної з київським бізнесменом Ігорем Вороновим. Вже наприкінці року у «Нафтогазі» вирішили укласти мирову угоду з цими фірмами. Газ вартістю 2,2 млрд грн отримала компанія «Профі-Газ».

Наприкінці 2021 року Верховний суд підтвердив рішення щодо визнання недійсним договору 2018 року з купівлі-продажу акцій компанії «Укренергозбут» компанії «Профі-Газ». Натомість «Укртрансгаз» вимагає у «Нафтогазу» відшкодувати йому завдану шкоду шляхом повернення 305 млн кубометрів природного газу, який передали ТОВ «Профі газ».

Доповнено. Компанія «Укренергозбут», на користь якої намагалися передати газ, була шахрайським чином украдена у пана Жеваго і незаконним рейдерським чином за допомогою «чорних» реєстраторів переоформлена на нібито нового власника, заявляють юристи Жеваго.

«Нафтогаз» намагався через «Укренергозбут» передати газ або грошовий еквівалент його вартості на компанію «Фін-інвест», яка без допомоги попереднього керівництва НАК не змогла б провернути цю шахрайську схему», — сказано у коментарі.

Юристи також наголосили, «законні акціонери ПрАТ «Укренергозбут» повернули контроль над компанією» і відповідно до законодавства України вимагатимуть повернення газу, який є у власності «Укренергозбуту».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні