Інформація про Костянтин Жеваго

Костянтин Жеваго /DR
$1,4 млрд
5 місце
Топ-20 найбагатших 2022 року

20 найбагатших українців 2022

Жеваго останні три роки не зʼявляється в Україні. Покинути країну змусила кримінальна справа про шахрайство в його колишньому банку «Фінанси та Кредит», який збанкрутував у 2015- му. Генпрокуратура оголосила Жеваго в міжнародний розшук у 2019-му у справі про розтрату і легалізацію 2,5 млрд грн через банк. Відтоді бізнесмен керує залізорудною імперією Ferrexpo дистанційно.

У першому півріччі 2022-го дохід Ferrexpo знизився на 31%, до $936 млн, чистий прибуток – на 88%, до $82 млн. У січні-вересні виробництво Ferrexpo впало на 68%, до 0,8 млн т, до аналогічного періоду 2021-го. Причина: логістичні обмеження. Останні роки бізнесмен живе між Лондоном та Дубаєм.

У серпні 2022-го журналісти помітили його в Монако, де він відпочивав на власній яхті з назвою «Z» вартістю $70 млн. Журналістське розслідування і пасивність підприємця в допомозі країні привернули увагу Офісу президента до бізнесмена та спровокувало низку перевірок на його підприємствах, кажуть два співрозмовники в ОП та правоохоронних органах. На початку листопаді БЕБ провело обшуки в офісах Полтавського та Єристівського ГЗК, які входять до Ferrexpo. Комбінати нібито занизили податкові зобов’язання з рентної плати за користування надрами на 10 млрд грн. 24 листопада ДБР провело обшуки на підприємствах фармацевтичної корпорації «Артеріум». Компанію підозрюють у колабораційній діяльності, роботі на користь РФ.

З іншого боку на Жеваго тиснуть колишні партнери по бізнесу. У вересні Північний апеляційний господарський суд визнав недійсною купівлю за $27 млн 40,19% акцій Полтавського ГЗК у групи VS Energy у 2002-му. На момент угоди бенефіціарами VS Energy були російські бізнесмени та політики Олександр Бабаков, Євген Гінер та їхні партнери.

Суперечка між Жеваго і VS Energy за Полтавський ГЗК тягнеться з середини нульових, коли росіяни вирішили, що продешевили, й оскаржили угоду в суді. Станом на сьогодні колишні російські акціонери VS Energy формально вийшли майже з усіх українських активів, а їхнє місце зайняли люди з громадянством ЄС. Ferrexpo захищатиме свої інтереси, включно з оскарженням цього рішення у Верховному Суді, повідомили в компанії. Як може бути, щоб компанія, афільована з підсанкційними росіянами сподівались отримати контроль над головним активом публічної корпорації з капіталізацією понад мільярд доларів під час війни? Можливо, це «двоходівка».

Остаточний програш Жеваго у суді може стати причиною для націоналізації Полтавського ГЗК – основного бізнесу Ferrexpo. «Думаємо, що вони [VS Energy] переможуть у суді, після чого можна буде націоналізувати актив через звʼязки з РФ», – каже співрозмовник із партії «Слуга народу». 

100 найбагатших українців 2021

Другий рік не може ступити на українську землю мажоритарний власник гірничодобувної групи Ferrexpo Костянтин Жеваго. У 2019‑му Генпрокуратура оголосила його в міжнародний розшук у справі про розтрату і легалізацію 2,5 млрд грн через його банк «Фінанси та Кредит». Відтоді бізнесмен керує залізорудною імперією дистанційно. Це не заважає Ferrexpo демонструвати рекордні прибутки. У 2020‑му EBITDA компанії зросла на 46%, до $859 млн. Попередній рекорд, $801 млн, був 2011 року.

У квітні 2021‑го Ferrexpo, що котирується на Лондонській фондовій біржі, досягла капіталізації £2,1 млрд ($2,9 млрд). «Група оголосила сумарно $427 млн дивідендів, теж рекорд, у 3,7 раза вище, ніж 2019‑го», – говорить аналітик Concorde Capital Дмитро Хорошун.

Жеваго скористався ситуацією на зовнішніх ринках, наростивши постачання сировини в Китай. За даними Concorde Capital, частка Піднебесної у виторгу Ferrexpo становила 53%, як порівняти з 23% у 2019‑му і 10% у 2017–2018 роках. Компанія продовжить заробляти понад $250 млн за півріччя. Вибір перед Жеваго – продовжувати платити дивіденди чи спрямувати прибуток на розширення потужностей із нинішніх 12 до 20 млн т на рік. За оцінкою Concorde Capital, у другому варіанті буде потрібно $1,2–1,6 млрд інвестицій.

100 найбагатших українців 2020

У 2019 році «наймолодший мільярдер Європи, який створив свої статки сам», як колись назвав його Forbes, перестав бути народним депутатом України (він обирався до Верховної Ради з 1998 року – спочатку за списками партій, потім як безпартійний самовисуванець) і був оголошений Генпрокуратурою в міжнародний розшук у справі про розтрату і легалізацію 2,5 млрд грн через його банк «Фінанси та Кредит» (ліцензію банку відкликано 2015 року).

Після цього Жеваго склав із себе повноваження гендиректора гірничодобувної групи Ferrexpo, але залишився її мажоритарним власником і членом ради директорів. Ferrexpo була «вітриною» і гордістю Жеваго – першою українською компанією, яка провела IPO на Лондонській фондовій біржі.

Але навесні 2019 року аудиторська фірма Deloitte обрушила її акції. Аудитори засумнівалися, що компанія справді спрямувала на благодійність $33 млн, і відмовилися продовжувати з нею роботу. За кілька місяців різко впали світові ціни на залізорудну сировину, ще сильніше знизивши вартість активів Жеваго.

Поруч в рейтингу «Топ-20 найбагатших 2022 року»
Віктор Пінчук /Сергій Іллїн
«Інтерпайп»
$2,6 млрд
Олександр і Галина Гереги /DR
«Епіцентр К»
$1,8 млрд
Участь в рейтингах
Попередній слайд
Наступний слайд
Статті по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Останні новини по темі
Попередній слайд
Наступний слайд