Європейський союз погодив план скорочення споживання газу, повідомило dpa із посиланням на джерела. План має помʼякшити наслідки можливого повного припинення постачання з Росії. За даними Reuters, обовʼязок економити можуть послабити за певних обставин, а також звільнити від нього низку галузей.
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Ключові факти
- План передбачає добровільне зменшення споживання газу на 15% із серпня цього року до квітня 2023 року, як раніше рекомендувала Єврокомісія. Водночас погоджено помʼякшену версію плану порівняно із запропонованою раніше.
- Оновлений план містить винятки для країн, які не підключені до газових мереж ЄС (Мальта, Кіпр та Ірландія).
- Обовʼязок економити газ може бути послаблено за певних умов: у разі заповнених газосховищ, дефіциту електроенергії та промислового використання газу як сировини.
- За даними Reuters, від обовʼязкового заощадження газу можуть звільнити металургію та хімічну промисловість. Водночас співрозмовники агентства побоюються, що через послаблення умов країни ризикують не накопичити достатньо газу на зиму.
- Погоджену версію плану мають затвердити сьогодні на зустрічі міністрів енергетики країн ЄС.
Контекст
Наразі Європа скоротила свою залежність від російського газу приблизно до 20% від загального обсягу поставок після вторгнення в Україну з приблизно 40% раніше, за даними консалтингової компанії ICIS. Але більшість варіантів диверсифікації поставок, таких як морські вантажі скрапленого природного газу, вичерпано.
В Єврокомісії попереджали, що ЄС має готуватися до повного припинення постачання газу з РФ. Для помʼякшення наслідків такої потенційної ситуації там розробили план добровільного скорочення споживання газу на 15%.
Напередодні «Газпром» повідомив, що виводить з експлуатації ще один газотурбінний двигун для «Північного потоку». З 27 липня добовий обсяг прокачування газу становитиме 33 млн кубометрів, що становить всього 20% від загальної потужності газопроводу.
Уряд Німеччини заявив, що не бачить технічних причин для таких дій. «За нашою інформацією, технічних причин для скорочення поставок немає», – заявили в Мінекономіки країни.
На цьому тлі ціна газу в Європі, за даними біржі ICE Futures, різко зросла до $1860 за 1000 кубометрів.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.