Категорія
Новини
Дата

Індекс очікувань ділової активності у січні знизився. Бізнес прогнозує здорожчання товарів та скорочення працівників

1 хв читання

У січні бізнес погіршив оцінки поточних результатів і перспектив своєї діяльності, повідомляє Національний банк України. Минулого місяця Індекс очікувань ділової активності (ІОДА) знизився до 41 з 45,7 у грудні 2023 року.

⚡️Даруємо 40% знижки на річну підписку на сайт Forbes. Ціна зі знижкою — 1079 грн/рік. Діє з промокодом JUNE до 23.06 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Ключові факти

  • Негативно повпливали на очікування респондентів такі фактори: посилення інтенсивності бойових дій, невизначеність щодо строків та обсягів надання зовнішньої фінансової допомоги, блокада західних кордонів, зростання виробничих витрат на посилення кіберзахисту, брак кваліфікованих кадрів і сезонне послаблення економічної діяльності на початку року.
  • Усі учасники опитування прогнозували здорожчання цін або тарифів на власну продукцію чи послуги.
  • Оцінки щодо зайнятості погіршилися. Керівники підприємств усіх секторів очікували на скорочення загальної чисельності працівників, найсуттєвіше – в секторі будівництва.
  • Підприємства промисловості посилили песимістичні очікування щодо результатів своєї економічної діяльності через виробничі витрати та логістичні труднощі з перетином західного кордону: секторальний індекс у січні знизився до 43,7 з 46,9 у грудні.
  • Підприємства торгівлі другий місяць поспіль прогнозували погіршення своїх економічних результатів на тлі подорожчання імпорту через блокування кордонів, високі ціни на пальне та сповільнення попиту: секторальний індекс – 38,9 (у грудні – 46,9).
  • Підприємства сфери послуг теж посилили негативні оцінки результатів своєї діяльності, зважаючи на зниження попиту внаслідок підвищення власних тарифів, а також безпекові ризики: секторальний індекс становив 40,4, порівняно з 44 у грудні.
  • Підприємства будівництва надали найпесимістичніші серед інших секторів оцінки економічних результатів, зважаючи на інтенсивні бойові дії, дефіцит кваліфікованих кадрів, а також сезонний фактор: секторальний індекс – 31,9, порявняно з грудневим показником – 42,1.

Про дослідження

Щомісячне опитування підприємств проводилося з 4 до 23 січня 2024 року. В опитуванні взяло участь 442 підприємства. Серед опитаних підприємств 44,1% – компанії промисловості, 28,5% – сфери послуг, 22,4% – торгівлі, 5% – будівництва; 32,4% респондентів – великі підприємства, 29% – середні, 38,7% – малі.

31,9% опитаних підприємств здійснюють експортні та імпортні операції, 9% – лише експортні операції, 17% – лише імпортні операції, 42,1% – не здійснюють зовнішні економічні операції.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні