Бен Горовіц, співвласник фонду Andreessen Horowitz /Getty Images
Категорія
Інновації
Дата

Інвестор Twitter та Facebook. Фонд Andreessen Horowitz залучив $9 млрд, щоб інвестувати у стартапи майбутнього. Що це за стартапи

Бен Горовіц, співвласник фонду Andreessen Horowitz Фото Getty Images

Американський фонд Andreessen Horowitz, який раніше інвестував у Pinterest, Slack, Twitter, Skype та Facebook, у січні залучив рекордні $9 млрд на інвестиції у нові проєкти. Чому розщедрились його партнери і які стартапи їх цікавлять

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

У п’ятницю, 7 січня, співвласник венчурного фонду Andreessen Horowitz Бен Горовіц написав у блозі, що компанія залучає $9 млрд. Поіменно своїх інвесторів він не назвав. Серед партнерів минулих фондів були Прінстонський і Єльський університети.

Фонд планує розподілити гроші так: $1,5 млрд підуть на стартапи у сфері біотехнологій і медицини, $5 млрд – у стартапи на стадії росту, $2,5 млрд – на інші стартапи, які сподобаються фонду.

Особливо цікавим для фонду є напрямок біотехнологій. «Найважливіші компанії наступних десятиліть будуть створені саме у сфері біології і медицини», – пишуть партнери a16z.

Раніше a16z не залучав так багато грошей. Попередні рекорди: $2,2 млрд, які фонд зібрав на інвестиції у криптовалютні стартапи у 2021 році, та $3,2 млрд на стартапи на стадії росту – у 2020 році. 

За розміром останніх зборів 12-річний a16z навіть обігнав 50-річну Sequoia, яка у 2020 році залучила $7 млрд. Серед найпопулярніших стартапів у портфоліо Sequoia – Google, PayPal, LinkedIn та Airbnb.

Одна з причин збільшення обсягу інвестицій у Andreessen Horowitz – ріст конкуренції на венчурному ринку. У 2021 році венчурні фонди вклали $330 млрд в американські стартапи, що майже вдвічі більше, ніж у 2020-му.

На крипторинку, наприклад, із a16z тепер конкурують навіть його колишні партнери. Експартнерка фонду Кеті Хаун 7 січня оголосила, що хоче залучити щонайменше $900 млн для свого криптофонду.

На компанії у сфері біотехнологій теж росте попит – наприклад, на ті, які розробляють ліки та діагностичні тести. Європейські біотех-стартапи залучили $1,8 млрд від інвесторів у 2021 році. В цілому венчурні інвестиції у стартапи у цій сфері зросли з $60 млрд у 2019 році до понад $108 млрд станом на жовтень 2021 року.

Суми інвестицій зростають

Збільшення інвестицій у фонди часто пов’язане зі збільшенням суми раундів фінансування для стартапів, пише TechCrunch. Мегараунди на $100 млн і вище були популярними минулого року: за третій квартал 2021 року у світі підписали 409 мега-угод – майже в 2,5 раза більше, ніж роком раніше.

Більше грошей, однак, також означає, що інвестори стають більш вимогливими. Підписувати з ними угоди стає важче, а оцінка стартапів стає вищою, пише TechCrunch.

Зірковий фонд

У портфоліо a16z – компанії Lyft, Airbnb, Pinterest, Coinbase, Slack і Okta. Усі вони стали публічними та досягли мільярдної капіталізації. Платіжна система Stripе вартістю $95 млрд – один із найбільш дорогих стартапів світу. Компанія Instacart, яка також отримала гроші від a16z, має оцінку $54 млрд станом на травень, а Robinhood – $13,2 млрд.

Загалом із 2009 року фонд зробив понад 1000 інвестицій у 564 портфельні компаній – з них 160 зробили екзити, а 20 вийшли на біржу. У 2021-му, наприклад, найбільший екзит a16z – платформа для торгівлі криптовалютою Coinbase. Компанія вийшла на біржу у квітні 2021 року, її капіталізація на січень 2022-го – $47,3 млрд.

У 2021 році a16z почав інвестувати активніше. Його портфоліо з 58 стартапів-єдинорогів поповнили шість нових компаній вартістю понад $1 млрд. Станом на липень фонд очолив раунди на суму $3,2 млрд – це третій показник на ринку після $3,5 млрд від Ribbit Capital і $4,5 млрд від Sequoia; за цей період a16z також інвестував $8,4 млрд у свої портфельні компанії.

І хоча ринком ширилися чутки, що співвласники фонду Марк Андреессен та Бен Горовіц відходять від управління компанією і передають обов’язки до рук своїх партнерів, вони заперечили це у Twitter і сказали, що досі активно залучені у діяльність фонду. «Ми нетерпляче чекаємо моменту, коли станемо частиною світлого майбутнього з вами», – написав 7 січня Горвіц.

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні