Другий рік пандемії для венчурних капіталістів можна описати одним словом – рекордний. До грудня 2021-го найпродуктивніші акселератори – Y Combinator і Techstars – уклали понад 1200 угод на двох, підраховує Crunchbase. Нью-йоркський Tiger Global, номер три у списку найактивніших інвесторів, взяв участь у 335 раундах на загальну суму $29 млрд. Що отримала від венчурного буму Україна
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Мегараунди та нові єдинороги
Знакове явище 2021 року – мегараунди на $100 млн і вище. За третій квартал у світі пройшло 409 таких угод – майже в 2,5 раза більше, ніж роком раніше, свідчать дані дослідження CB Insights.
Мегараунд на $200 млн перетворив першого українського єдинорога Grammarly на першого декакорна. Оцінка компанії підскочила до $13 млрд, а двоє співзасновників, яким належить по 35%, стали мільярдерами. Частки Максима Литвина та Олексія Шевченка за оцінкою Forbes, становлять по $4 млрд кожна.
Інший єдиноріг – GitLab Дмитра Запорожця та Сіда Сібранді – офіційно покинув список стартапів. У жовтні 2021-го компанія стала публічною та залучила $801 млн. Незабаром після IPO Запорожець залишив своє дітище під наглядом бізнес-партнера. Наприкінці грудня капіталізація GitLab, яка на піку першого дня торгів коштувала $15 млрд, просіла до $13,5 млрд.
Черговий крок до виходу на біржу зробив People.AI Олега Рогінського, піднявши $100 млн від Mubadala Investment з ОАЕ та американського Akkadian Ventures. «Шукали інвесторів із найбільшим доступом до грошей, щоб і після IPO вони могли купувати наші акції, підтримуючи ринкову ціну», – казав Forbes засновник. За підсумками угоди компанію оцінили в $1,1 млрд, а статки Рогінського зросли мінімум до $440 млн.
Раніше найвдалішим роком для українських стартапів був 2020-й, коли загальна сума фінансування, за підрахунками AVentures, досягла $571 млн. Підсумки 2021-го ще не підбиті, але за 11 місяців стартапи залучили $1,68 млрд інвестицій, підраховував для Forbes партнер Deloitte в Україні Дмитро Ануфрієв.
Завдання фондів – не лише вкладати, а й відбивати вкладене. Хто дочекався екзитів у 2021 році? TMT Investments, ЄБРР та AVentures заробили на найгучнішій угоді року. Фотобанк Depositphotos та фоторедактор Crello за $85 млн викупив VistaPrint – частину американо-ірландського холдингу Cimpress. Засновник Дмитро Сергєєв, який заробив на угоді щонайменше $47,9 млн, уже готує новий проєкт.
TMT Investments разом з іншим раннім інвестором – Digital Future Олексія Вітченка – вийшов зі стартапу Attendify. Засновану в 2011 році компанію Михайла Балясного та Артема Яремчука придбав британський єдиноріг Hopin, що злетів під час пандемії. Сума угоди оцінюється у $10 млн.
Гроші, космос та блокчейн
У Європі за рік зʼявилося 78 нових єдинорогів, підраховує Sifted. З $113 млрд, вкладених у європейські стартапи, левова частка дісталася фінтех-проєктам.
Revolut росіянина Миколи Сторонського та українця Влада Яценко побила торішній рекорд шведського конкурента Klarna, який підняв $650 млн. Після $800 млн від Softbank та Tiger Global британський необанк коштує $33 млрд. Статки Яценка оцінюють у $1,3 млрд.
На глобальній сцені позначилися нові точки інтересу – космічні та криптопроєкти. За девʼять місяців 2021-го інвестиції в космічні стартапи досягли $7,7 млрд, свідчить звіт Seraphim SpaceTech index.
У травні $75 млн зовнішнього фінансування вперше залучила заснована у 2017 році Firefly Aerospace українця Макса Полякова. Вересневий старт легкої ракети Alpha завершився вибухом через дефект двигуна. На черзі – друга спроба на початку 2022-го та запуск апарату Beta вартістю $35 млн.
Криптоіндустрії для зльоту ракети непотрібні. У листопаді 2021-го капіталізація глобального ринку криптовалют уперше ненадовго перевищила $3 трлн. Венчурний капітал не відстає – на той час криптостартапи, за даними PitchBook, отримали понад $27 млрд.
На хвилі інтересу Andreessen Horowitz закрила третій фонд для криптоінвестицій на $2,2 млрд – один із найбільших в індустрії. Венчурна фірма Андріссена та Хорвітца була серед 70 інвесторів Matter Labs українця Олексія Глуховського та росіянина Алекса Власова. Стартап, який будує прискорювач мережі Ethereum, закрив раунд серії В на $50 млн.
Конкурувати з блокчейном ефіра можна і без венчурних грошей. Для започаткованої під час криптозими швидкісної мережі Solana українця Анатолія Яковенка інвесторів не знайшлося. Блокчейн-платформу фінансували за рахунок продажу токенів SOL. У грудні 2021-го Solana стала четвертою найпопулярнішою криптовалютою у світі з капіталізацією понад $54,6 млрд.
Фондовий вибух
Участь у мегараундах для українських фондів рідкість – капітал не дозволяє. Влітку 2021-го TA Ventures Вікторії Тігіпко вперше запустив фонд із зовнішніми інвесторами на $50 млн. Через півроку його розширили до $75 млн, щоб посилено вкладати в блокчейн, метасвіт і новий інтернет. У фокусі проєкти на ранніх стадіях.
Але разом з індустрією зростають і чеки. «Influ2, 3DLOOK, Awesomic, Letʼs Enhance залучили Seed і Series A раунди розміром, близьким до глобального рівня», – говорить Олена Мажуга, інвестиційний директор Flyer One Ventures. Розмір угод – $2–10 млн. Команда Flyer One Ventures за рік виросла в чотири рази – із семи до 25 осіб. У портфелі – понад 35 проєктів та перший екзит із білоруського фоторедактора Vochi, який поглинув Pinterest.
Венчурна «дочка» Genesis взяла курс на більш зрілі проєкти та стадії фінансування. AVentures вирішив робити інвестиції трохи рідше і сфокусувався на екзитах, щоб нагромадити ліквідність на майбутнє, каже керуючий партнер Євген Сисоєв.
До кого йти за першими грошима? «Я інвестував як бізнес-ангел і зробив шість угод», – каже Сисоєв. Передпосівні ґранти на $25 000–50 000 забезпечує Український фонд стартапів (USF), який за два роки профінансував понад 200 проєктів. У бюджеті на 2022 рік для державного фонду передбачено 50 млн грн або трохи більше $18 млн.
Під кінець 2021-го в Україні публічно оголосили про відкриття шести нових венчурних фондів, ще два анонсували старт 2022-го. Вкладати до $500 000 у стартапи на ранніх стадіях планує GEEK Ventures, який запустили засновник компанії 3DLOOK Вадим Роговський та білоруський ангел Ігор Маханьок. Аналогічна стратегія у фонду SID Venture Partners Fund, який також у грудні відкрили українські IT-підприємці. Партнери планують зібрати $15 млн та інвестувати до $300 000 за раз.
Засновники Reface Денис Дмитренко та Кирило Сігіда, а також ранній інвестор Сергій Токарєв запустили технологічну компанію Roosh, фонд Roosh Ventures та венчурну студію Pawa. Венчурна студія – щось середнє між фондом та акселератором. Вона вирощує проєкти з нуля або допомагає доопрацювати продукт та вийти на ринок. На цей формат переключився і фонд QPDigital, який відкрився в 2020 році при холдингу Андрія Іванова Quarter Partners. Forbes відомо як мінімум про дві студії, які будуть запущені 2022-го.
На українські стартапи уважно дивляться міжнародні гравці. Іспанський інкубатор Demium планує запустити в Україні та Польщі інвестфонд CEE Fund на €40 млн. Мета – допомагати підприємцям без ідеї та команди створювати стартапи в обмін на 15% акцій. «Ця модель менш ризикована, ніж традиційні венчурні інвестиції», – казав в інтервʼю Forbes СЕО Demium Монте Девіс. Амбіції на наступні чотири роки – знайти 80 українських стартапів та профінансувати на €8 млн.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.