18 жовтня Міністерство фінансів за результатами проведення аукціону з розміщення ОВДП залучило до держбюджету 17,22 млрд грн в еквіваленті. Більша частина коштів була залучена завдяки розміщенню валютних ОВДП. Також уперше з початку війни Мінфін розмістив гривневі ОВДП за ставкою 18,5%. До цього максимальна ставка була 16%.
Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.
Ключові факти
- 18 жовтня Міністерство фінансів України розмістило військові облігації на суму понад 17,2 млрд грн в еквіваленті. Це найбільше ринкове залучення з 1 березня цього року, коли Україна почала випускати військові облігації.
- Більша частина залученої суми припадає на валютні папери: $295 млн залучили під 4,25% із погашенням 30.03.2023, а $17,3 млн – під 4,25% із погашенням 27.04.2023.
- Уперше з початку війни Мінфін розмістив гривневі ОВДП строком на 1,4 року за ставкою 18,5% – залучили 1,92 млрд грн. До цього моменту максимальна ставка за «довгими паперами» була 16%. Весь час Мінфін зберігав дохідність паперів на рівні 12–16% із терміном обігу від 6 до 18 місяців.
- Минулого вівторка до бюджету було залучено 3,6 млрд грн. Більша частина запозичень – це валютні ОВДП ($98,2 млн під 4,25% із погашенням 27.04.2023). У гривні було залучено всього 11,8 млн грн – це був абсолютний мінімум цього року.
Контекст
З моменту продажу військових ОВДП до державного бюджету було залучено понад 131 млрд грн. Кошти від розміщення військових облігацій спрямовуються на фінансування потреб ЗСУ та підтримку економіки України у воєнний час.
Минулого тижня Мінфін за внутрішнім боргом виплачував понад 16 млрд грн, із яких майже 15 млрд грн – це погашення основної суми боргу, зазначають у тижневому звіті компанії ICU. Показники рефінансування внутрішнього боргу погіршилися. За гривневими облігаціями нерефінансований обсяг основної суми боргу від початку року перевищив 100 млрд грн і становить 48% здійснених погашень у гривні. За валютними ОВДП рівень рефінансування не набагато кращий. За облігаціями в доларах США не рефінансовано майже $1 млрд, або 44% здійснених погашень, наголошують аналітики ICU.
Сьогодні Верховна Рада ухвалила рішення про збільшення видатків держбюджету в цьому році ще на 387 млрд грн. Водночас джерелом покриття дефіциту визначені внутрішні запозичення, зокрема через купівлю ОВДП Нацбанком.
3 жовтня Міністерство цифрової трансформації запустило продаж військових облігацій у додатку «Дія», який налічує 18 млн користувачів. За два тижні роботи сервісу громадяни придбали через «Дію» військові ОВДП на суму понад 50 млн грн, свідчить статистика, надана Forbes пресслужбою міністерства.