Ринок держоблігацій повернувся, але поки не має шансів захистити від інфляції. У чому проблема /Getty Images
Категорія
Гроші
Дата

Ринок держоблігацій повернувся, але поки не має шансів захистити від інфляції. У чому проблема

Getty Images

На початку серпня українці дістали додаткову можливість для формування заощаджень – 8 серпня відкрився вторинний ринок цінних паперів, де, зокрема, можна придбати державні облігації «довоєнних» випусків. Вони мають значно вищу дохідність, ніж спеціальні ОВДП, які Мінфін випускає з моменту повномасштабного вторгнення РФ. Та чи реально за їх допомогою зберегти заощадження від інфляції?

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Після того як 8 серпня в Україні вперше з початку повномасштабної війни запрацював вторинний ринок цінних паперів, приватні інвестори отримали значно більше варіантів для збереження заощаджень.

Доти фактично єдиною альтернативою валюті й банківським депозитам були військові облігації уряду, випущені Мінфіном після початку війни. Але їх дохідності залишаються не надто привабливими, навіть попри підвищення облікової ставки НБУ з 10% до 25% на початку червня. Якщо військові ОВДП дають «довоєнну» дохідність у 9,5–14% залежно від терміну випуску, то ставки за звичайними ОВДП, доступ до яких зʼявився на початку серпня, коливаються в діапазоні 14–25%. Для порівняння: інфляція в липні сягнула 22,2%.

Чи значить це, що на цьому інструменті можна добре заробити?

Ринок держоблігацій перезапустився, але повільно

У 2021 році фізособи збільшили інвестиції в ОВДП більш ніж удвічі – з 11 млрд грн до 25 млрд грн. Цьому сприяло й те, що банки та фінансові установи запускали мобільні застосунки з торгівлі цінними паперами та пропонували інвестпослуги з їх придбання на вторинному ринку.

ОВДП можна було купити в кілька кліків. Такі застосунки станом на лютий 2022 року запустили або планували запускати інвесткомпанії ICU, Dragon Capital (спільно з Treeum), Альфа-Банк, monobank, Приватбанк та інші. Через війну та заборону фінансових регуляторів ця можливість закрилася.

Розблокування вторинного ринку ОВДП мало перезапустити цей процес. Утім, минулого тижня кількість угод була навіть меншою, ніж до розблокування: 4100 проти 4800, зазначає старший фінансовий аналітик групи ICU Тарас Котович.

Чому очікування не виправдалися? Проблема у специфіці вторинного ринку цінних паперів. Щоб інвестувати в держоблігації на вторинному ринку, потрібно знайти охочих продати їх за прийнятною ціною.

У цьому сенсі попит та пропозиція поки не збігаються: потенційні покупці орієнтуються на те, щоби придбати їх зі знижкою 50–70% від номіналу. Однак охочих вийти з інвестиції в ОВДП, з огляду на те, що Мінфін продовжує справно виплачувати відсотки, наразі не так багато, каже заступник директора з питань торгівлі цінними паперами Dragon Capital Сергій Фурса.

До того ж продавцям потрібно вирішувати, що робити з отриманою гривнею. Вільно купити валюту в банках зараз можна лише за умови відкриття депозиту. А річна інфляція в обсязі 22% з прогнозом зростання до 30% у 2022 році нівелює будь-які дохідності, нижчі від цього рівня.  

Як іще можна захистити гривню від інфляції

Через відсутність активного вторинного ринку цінних паперів українські приватні інвестори поки не мають реальних варіантів для захисту гривневих заощаджень у часи високої інфляції.

Відносно адекватні до економічної ситуації ставки на вторинному ринку ОВДП зʼявляться лише тоді, коли Мінфін підвищить дохідності за військовими ОВДП на понад 20%, вважає Фурса з Dragon Capital. Перші угоди після відновлення цього сегменту показали, що в ринку є суттєвий запит на підвищення ставок на аукціонах Мінфіну, йдеться в письмовому коментарі, наданому пресслужбою Альфа-Банку.

Поки міністерство майже не відреагувало на високі дохідності вторинного ринку, каже Котович із ICU. На аукціоні 16 серпня обсяг залучень за військовими облігаціями впав до рекордно малих значень – держава отримала лише 71,5 млн грн. Пропонувались військові папери зі ставками 10%, 11% та навіть 16%, проте охочих купувати їх за такими ставками не знайшлось.

Що робити приватним інвесторам, які шукають варіанти, як захистити заощадження? Поки за їхні гроші з державою успішно конкуруватимуть банки. Ставки за гривневими депозитами фізосіб у липні в середньому зросли на 1,5 в. п., повідомив в інтервʼю Forbes голова НБУ Кирило Шевченко. Деякі з банків пропонують за депозитами на три місяці вже від 17%.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні