Детективи НАБУ 28 липня повідомили про підозру колишньому депутату та очільнику комітету Верховної Ради з питань паливно-енергетичного комплексу, ядерної політики та ядерної безпеки в хабарництві та відмиванні грошей. Йдеться про Миколу Мартиненка, який фігурує в іншій кримінальній справі, розслідуваній НАБУ і САП.
Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.
Ключові факти
- Слідство встановило, що в липні 2014 року колишній народний депутат одержав від керівництва чеської компанії Škoda JS a.s. (входить до холдингу «Об’єднані машинобудівні заводи», який належить російському «Газпромбанку») неправомірну вигоду у €311 600 за сприяння в просуванні їхніх інтересів в Україні.
- Неправомірну вигоду перерахували під виглядом оплати агентських послуг за угодою про співпрацю, укладеною між Škoda JS a.s. та кіпрською компанією, афільованою з екснардепом, заявляє слідство.
- В подальшому одержану неправомірну вигоду через низку транзакцій із залученням компанії, зареєстрованої на Британських Віргінських Островах, легалізували. У підсумку кошти опинилися на рахунку компанії, теж зареєстрованої на Кіпрі, кінцевим бенефіціаром якої виявився екснардеп, заявляють у НАБУ.
- З рахунків цієї компанії сплачували за навчання, відпочинок, оренду житла за кордоном та інші особисті потреби ексдепутата та його родичів.
- Розслідування цих фактів детективи НАБУ розпочали на основі інформації, наданої правоохоронними органами Чехії, які і виявили підозрілі транзакції чеської компанії Škoda JS a.s., йдеться в повідомленні.
Контекст
НАБУ не називає прізвище екснардепа, але очевидно, що йдеться про Миколу Мартиненка. Він також є обвинуваченим в іншій справі, розслідуваній НАБУ і САП. За даними обвинувачення, Мартиненко разом зі спільниками організував схеми розкрадання коштів із держпідприємств СхідГЗК і «Енергоатом». Загальні збитки становлять понад €6,4 млн та $17,2 млн.
Ця справа скерована до суду ще в 2018 році. В НАБУ зазначають, що через затягування сторони захисту її досі не розглянули. 19 липня Вищий антикорупційний суд знову не зміг провести засідання по цій справі. Двоє адвокатів не зʼявилися до суду.

