Категорія
Новини
Дата

НАТО розглядає можливість підвищення оборонних витрат до 3% ВВП – Bloomberg

1 хв читання

НАТО планує встановити нові конкретні цілі щодо виробництва зброї, що може передбачати підвищення цільового показника оборонних витрат до 3% від ВПП. Про це пише Bloomberg 11 грудня з посиланням на співрозмовників, знайомих із цими планами.

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Деталі

  • Одним із пріоритетів стане посилення протиповітряної оборони, розвиток систем наступальних озброєнь та потенціалу ядерного стримування.
  • Хоча мета полягає в узгодженні цілей між міністрами закордонних справ і оборони до саміту в Гаазі в червні, термін може бути складним для виконання. Міністри оборони обговорять це питання на зустрічі у лютому.
  • Члени НАТО раніше зобов’язалися збільшити оборонні витрати на вимогу президента США Дональда Трампа, який підштовхує союзників взяти на себе більшу частку оборонних зобов’язань. Наразі НАТО закликає країни витрачати 2% ВВП на оборону, але нові цілі можуть підвищити цей показник до 3%.
  • Генсек НАТО Марк Рютте неодноразово підкреслював необхідність збільшення інвестицій у європейську військово-промислову базу Альянсу, зазначаючи, що залежність від США є нестійкою, особливо на фоні ізоляціоністської політики Трампа, який загрожує вивести США з НАТО, якщо союзники не будуть збільшувати витрати на оборону.
  • При цьому, витрати на оборону серед країн НАТО суттєво різняться. Польща цього року виділила рекордні $46 млрд (4,7% ВВП), тоді як Німеччина, найбільший постачальник військової допомоги Україні в ЄС, витратить лише 2,1% ВВП, або €72 млрд.

Контекст

У 2006 році міністри оборони НАТО домовилися виділяти не менше 2% ВВП на оборону. Спочатку лише три країни виконували це зобовʼязання: США, Великобританія та Греція. Протягом наступного десятиліття інші країни обіцяли досягти цієї мети. Однак через фінансові труднощі це вдавалося не всім.

До 2023 року кількість країн, що витрачають 2% ВВП або більше, зросла, включаючи Польщу, Грецію, Естонію, Латвію та Фінляндію. Польща виділяє майже 4% ВВП, тоді як Франція – лише 1,9%. Проте, перевівши ці показники в абсолютні суми, Франція витратила $46,2 млрд, а Польща – $22 млрд.

У 2018 році Трамп погрожував вивести США з НАТО через невиконання союзниками зобовʼязань щодо оборонних витрат. У 2020 році міністр оборони США Марк Еспер анонсував виведення 12 тисяч військових з Німеччини, частина з яких повернеться до США, а решту перерозподілять по Європі. Трамп назвав це покаранням для Німеччини. Під час виборчої кампанії 2024 року він неодноразово повторював ці погрози, якщо «союзники не заплатять за рахунками».

У грудні цього року ЄС обговорив створення Європейської програми інвестицій в оборону, включаючи фонд €500 млрд для фінансування оборонних проектів.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні