Національний банк оголосив про зниження облікової ставки на 4 в.п. – до 16%, а також покращив прогнози щодо економічного зростання. Про це на монетарному брифінгу повідомив голова НБУ Андрій Пишний.
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Ключові факти
- Попри зниження облікової, ставки за операціями з банками залишились незмінними: за тримісячними депозитними сертифікатами ставка дорівнюватиме «обліковій ставці + 4 в. п.» (20%), а за кредитами рефінансування – «обліковій ставці + 6 в. п.» (22%). Депсерти овернайт за рішенням НБУ прирівняні до облікової ставки (16%).
- Нацбанк покращив свій прогноз зростання ВВП України у 2023 році з 2,9% до 4,9%. Причини такого рішення: вища адаптивність бізнесу та населення до воєнних умов, покращення оцінки врожаїв, розширення альтернативних шляхів експорту, суттєвіші обсяги бюджетних видатків.
- У 2024 році НБУ прогнозує 3,6% зростання ВВП, попри збереження безпекових ризиків. Економічному зростанню сприятиме подальша розбудова альтернативних шляхів постачань та збереження м’якої фіскальної політики, що підтримуватиме споживчий попит.
- Також регулятор суттєво покращив прогноз інфляції на 2023 рік – з 10,6% до 5,8%. Головна причина такого перегляду – вплив високих врожаїв на динаміку продовольчих цін. Наступного року інфляція залишатиметься на однознаковому рівні, прогнозує НБУ, але дещо зросте – до 9,8%.
- За підсумками 2023 року Нацбанк очікує близько $45 млрд міжнародної допомоги для України. За наявності достатнього і вчасного фінансування від партнерів НБУ зможе підтримувати резерви на рівні понад $40 млрд, попри значні інтервенції для збереження стійкості валютного ринку.
- Головний ризиком для прогнозу залишається довша тривалість гарячої фази війни. Так, новий прогноз НБУ вже передбачає продовження війни щонайменше до кінця 2024 року. Серед інших ризиків: недостатня міжнародна допомога, додаткові бюджетні потреби, руйнування портової та енергетичної інфраструктури, міграція.
Контекст
27 липня НБУ вперше з червня минулого року знизив облікову ставку з 25% до 22% з огляду на сповільнення інфляції та доволі стійку ситуацію на валютному ринку. 14 вересня регулятор продовжив цикл зниження ставки і змінив її з 22% до 20%.
На початку війни Національний банк вирішив не змінювати облікову ставку, залишивши її на рівні 10%, намагаючись зберегти стабільність фінансового сектору іншими методами. Але 2 червня 2022 року НБУ різко підняв ставку до 25%, що стало одним з найбільш різких підвищень в історії.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.