Фото Єлізавета Сергієнко/Прес-центр НБУ/ілюстрація Анна Наконечна
Категорія
Новини
Дата

Реальний ВВП України прискорився на 5,4% у другому кварталі. Мінекономіки назвало причини, а эксперти їх розкритикували

Фото Єлізавета Сергієнко/Прес-центр НБУ/ілюстрація Анна Наконечна

Реальний ВВП у другому кварталі 2021 року збільшився на 5,4% порівняно з відповідним періодом минулого року, за оцінкою Держстату. Чому таке швидке зростання та чого чекати далі

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Основними чинниками зростання ВВП в другому кварталі стали поступове відновлення та оптимістичні бізнес-настрої через пом’якшення карантинних обмежень, за даними Мінекономіки. Індекс очікувань ділової активності у червні дійсно сягнув найвищого значення з жовтня 2019 року і становив 51,6 проти 50,5 у травні 2021 року, за даними Національного банку.

Економіку також покращують високий споживчий попит населення, який, за словами міністра, стимулювало зростання мінімальної заробітної плати до 6000 грн у січні 2021 року та сприятлива кон’юнктура на зовнішніх сировинних ринках – світові ціни на залізну руду піднялися у 2,1 раза, на пшеницю – на 30,9%, на кукурудзу – у 2 рази. Це сприяло зростанню експорту товарів та послуг на 45,1% у грошовому еквіваленті порівняно з минулим роком.

Статистичне зростання реального ВВП у другому кварталі 2021 року, однак, не надійний показник через низьку базу порівняння, за словами Олексія Куща, колишнього директора управління цінних паперів в Асоціації українських банків. Саме у квітні – червні Україна переживала перший локдаун.

Якщо порівнювати перше півріччя 2020-го та 2021-го років, то, за розрахунками Мінекономіки, обсяг ВВП збільшився на 1,7%. Цьому сприяло відновлення економічної діяльності, активізація будівництва на тлі запуску програми іпотечного кредитування та реалізація проєктів «Великого будівництва», зазначив міністр економіки України Олексій Любченко. «Ці фактори дозволять компенсувати поточне відставання в економічному розвитку. Наша мета – зростання ВВП на 4%», – каже Любченко.

Вплив «Великого будівництва», однак, спірне питання, каже старший економіст «CASE Україна» Володимир Дубровський. Якщо Україна і показує зростання, його можна порівняти з ростом за часів Віктора Януковича в 2011 році перед Євро-2012, коли країна брала кредити на будівництво і витрачала більше, механічно збільшуючи економіку. «Це як коли домогосподарство купує щось в кредит. У вас начебто і виріс ваш добробут, але збільшилася і заборгованість, – каже Дубровський. – Заборгованість доведеться виплачувати».

Що далі? Розбудова інфраструктури дійсно може повернути інвестиції та сприяти зростанню ВВП, але тільки якщо навколо доріг, наприклад, будуть працювати обслуговуючі центри, кафе, готелі і так далі, за словами Дубровського. «Питання в тому, наскільки вигода виправдає витрати. Це ми дізнаємося тільки постфактум», – каже експерт.

Світовий банк у червневому звіті спрогнозував збільшення ВВП України на 3,8% у 2021 році, тоді як у січневому звіті очікувалося 3%. В 2022 і 2023 роках Світовий банк очікує від української економіки зростання на 3,1%.

За підсумком минулого року, ВВП України скоротився на 4%. Більше половини загального падіння ВВП пояснюється спадом у сфері транспорту і логістики на 16,4% та в сільському господарстві – на 11,5%. Через ці сфери Україна втратила 2,12% ВВП.

Найбільше постраждала готельно-ресторанна сфера – її валова додана вартість у 2020 році зменшилася на 28,5%. Але з огляду на її відносно невелику частку в структурі ВВП, внесок цієї галузі в негативну динаміку ВВП обмежився чвертю відсотка. Незважаючи на здебільшого негативну динаміку, кілька галузей показали зростання в 2020 році: будівництво (5,2%) та торгівля (4,9%). Разом ці сфери компенсували 0,8% падіння ВВП.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні