Залізо і газ дорожчають. Що це означає і до чого тут інфляція /Shutterstock
Категорія
Гроші
Дата

Залізо і газ дорожчають. Що це означає і до чого тут інфляція

2 хв читання

Shutterstock

За останній рік ціни на промислову продукцію зросли на 39%, у тому числі на 73% за експортними поставками, згідно з даними Держстату. Залізна руда і газ – лідери за зростанням цін, вони подорожчали у 3 і 3,4 раза відповідно. Така ситуація вигідна великим промисловцям, але може сприяти зростанню інфляції в Україні

За шість місяців 2021 року виробники експортували чорного металу на $6,2 млрд. Для порівняння: за аналогічний період 2020 року ці фірми експортували на $3,9 млрд. Причому фізичний обсяг зріс набагато менше за цей самий період – з 9,9 до 10,4 млн т. Ціни продовжують іти вгору: тільки за перший місяць літа залізна руда подорожчала на 14,9%, а нафта і газ – на 13,5%.

Висока ціна на метал, газ і нафту створює ризики сплеску інфляції і битиме й по споживачеві, і по економічному зростанню країни, вважає Сергій Фурса, фахівець відділу продажів боргових цінних паперів Dragon Capital. «Зростання цін на газ тягне за собою зростання вартості добрив, які тягнуть угору вартість усієї аграрної продукції, – говорить Фурса. – А підвищення ціни на руду веде до зростання вартості металоконструкцій, які є основою для багатьох капітальних конструкцій».

За березень зростання цін прискорилося до 8,5% у річному вимірі, а базова інфляція – до 5,9%, згідно з останнім інфляційним звітом НБУ. Через швидке відновлення світової економіки НБУ переглянув прогноз інфляції з 7% до 8% у 2021 році.

Ціни на метал зросли за рахунок зростання ринку збуту, каже Олег Крикавський, директор зі зв'язків з держорганами «АрселорМіттал Кривий Ріг». Розвинені країни вирішили боротися з економічною кризою за допомогою інвестицій в інфраструктуру, а метал – один з основних будівельних елементів. США, приміром, виділили на ці цілі $621 млрд. «Ще з часів Великої депресії відомо, що будівництво доріг, мостів та іншої інфраструктури дає людям роботу і допомагає економіці», – каже Крикавський.

Найбільші виробники залізної руди в Україні – це «Метінвест» Ріната Ахметова, Ferrexpo Костянтина Жеваго, Південний ГЗК та «АрселорМіттал Кривий Ріг». Останній, наприклад, за п'ять перших місяців 2021 року заплатив 4,8 млрд грн податків і зборів – майже вдвічі більше порівняно з аналогічним періодом минулого року. За словами Фурси, однак, високі ціни на метал і руду вигідні лише виробникам, а податкові надходження – це «відносно слабка втіха на тлі розгону інфляції».

Що буде з цінами на метал далі – невідомо. Верховна Рада в першому читанні ухвалила законопроект 5600. Якщо парламент ухвалить закон у нинішній версії, податки на залізну руду зростуть і це може позначитися на ціні і конкурентності українських підприємств за кордоном, каже Крикавський. Найбільше залізної руди, за даними митної служби, Україна експортує в Китай, Чехію і Австрію.

За словами Олексія Рябчина, колишнього заступника міністра енергетики, газ теж подорожчав через ситуацію на зарубіжному ринку. Довга зима і різке відновлення економіки після пандемії призвели до дефіциту й зростання цін на газ у Європі. Інше питання – як український уряд відреагує на це? «Потрібно використовувати цінову кон'юнктуру і масово інвестувати у власний газовидобуток», – каже Рябчин.

Але поки що доведеться імпортувати газ за високою ціною. У 2020 році, за даними «Нафтогазу», Україна імпортувала 15,8 млрд куб. м газу з Європи. Це на 1,6 млрд куб. м більше, ніж у 2019-му. З початку 2021-го Україна вже закупила 577 млн куб. м газу, 88% з них в Угорщини, каже Сергій Макогон, глава «Оператора ГТС». На європейському ринку ціни на газ зараз одні з найвищих за останні п'ять років – €38,65/МВт·год. Для порівняння: у липні 2020 року ціна була €11,3/МВт·год.

Сусідні країни поки що не підбили підсумки першого півріччя 2021 року, але, за даними на кінець травня, річне зростання цін виробників промислової продукції в Угорщині становить 11,3%, а в Польщі – 6,5%. Як і в Україні, найбільший внесок у ці показники зробила видобувна промисловість.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд