Санкції обвалили рубль на 30%, котирування Газпрому — втричі . Чи вийде у Росії врятувати економіку (Ні) /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Санкції обвалили рубль на 30%, котирування Газпрому — втричі . Чи вийде у Росії врятувати економіку (Ні)

Getty Images

Економічна ізоляція Росії набирає обертів після санкцій ЕС, США, Великої Британії, Японії та інших союзників через вторгнення в Україну. Російські активи втрачають у ціні, рубль стрімко знецінюється

Forbes Ukraine випустив новий номер журналу. Придбати його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням. У журналі: перший список найкращих роботодавців для ветеранів, список перспективних молодих українців «30 до 30», 40 компаній, які вийшли на іноземні ринки під час війни, історії Марії Берлінської, Всеволода Кожемяки та загалом майже два десятки текстів.

Втрати Росії

Старт торгів на Лондонській біржі став обвальним для акцій російських компаній. Масштаби падіння: «Новатек» — 54%, «Роснефть» — 45,51%, X5 Group — 36,25%, «Сургутнафтогаз» — 19%, Evraz — 18%, «Полюс» — 17%, повідомляють в РБК. У Сбербанка і TKS Group котирування за день впали більше ніж на 70%. А якщо порівнювати з довоєннним станом, то Сбербанк на іноземних біржових майданчиках обвалився у сім разів, «Газпром» — майже втричі.

Російський ЦБ вирішив не відкривати торги на Московській біржі. 

Станом на 28 лютого російський рубль офіційно впав майже на 30% до долара через санкції. Зранку у понеділок він торгувався у коридорі 100–119 руб/$. Проте у касах банків ціна купівлі пробила 150-190 руб/$. 

«Росіяни масово кинулися скуповувати імпортні товари та знімати гроші у банкоматах», — коментує Ерік Найман, керівний партнер інвесткомпанії HUGʼS. 24–25 лютого російські банки видали величезну кількість кешу. У четвер — 111 млрд руб, а в пʼятницю — 1,39 трлн руб, відзначає у своєму телеграм-каналі керівний директор Газпромбанк Private Banking Єгор Сусін. Банк Росії тільки наприкінці минулого тижня продав валюти всього на ~ $1 млрд (8,8 млрд руб) для стабілізації курсу, ймовірно, основні продажі були з боку експортерів, пише Сусін. 

Як Росія намагається рятувати економіку від піке

Щоб зупинити подальшу паніку на валютному та біржовому ринку у звʼязку із запровадженням санкцій проти резервів, уряд Росії пішов на екстрене підвищення ключової ставки з 9,5% до рекордних 20%, тимчасово заборонив брокерам проводити операції з російськими цінними паперами, які тримають нерезиденти, та зобовʼязав експортерів продавати 80% валютного виторгу. 

Російський регулятор також заявив, що вивільнить 733 млрд руб ($8,78 млрд) із резервів місцевих банків для підвищення ліквідності. Російські банки можуть не збільшувати власні резерви упродовж року. 

Крім того, голова ЦБ РФ Ельвіра Набіулліна оголосила про припинення валютних інтервенцій з 28 лютого. З допомогою валютних інтервенцій ЦБ підтримував курс рубля. Через санкції близько 50% резервів ЦБ заблоковано. Блокування резервів ЦБ РФ означає, що він втратить доступ до більше $250 млрд із близько $640 млрд загальних резервів, оцінив Сусін. 

Більша частина резервів РФ номінована у фізичному золоті, що зберігається в Росії, та китайському юані. «У відповідь заблоковані цінні папери нерезидентів на порівнянні величини», — зазначає Сусін і підкреслює, що головна проблема тепер у тому, що ЦБ не зможе напряму продавати валюту.

«Призупинення виконання всіх доручень клієнтів – іноземних юридичних та фізичних осіб продавати російські цінні папери — це дуже жорсткий акт економічної агресії, — говорить Найман. — Причому він бʼє по звичайним мирним інвесторам». 

Основним джерелом підтримки для рубля зараз будуть кошти експортерів, які змушені продавати 80% свого виторгу у валюті. За оцінками аналітиків російської інвесткомпанії ВТБ Капітал, за сьогоднішніми цінами нафти, металів та іншої сировини у 2022 році експортний виторг за товарами становитиме близько $600 млрд, за послугами — $50 млрд. 

Чи вистачить цих коштів, щоб стабілізувати російський валютний ринок? Скоріше за все ні. 

Біпан Рай, старший макростратег CIBC Capital Markets, заявив CNBC у понеділок перед початком офшорних торгів, що очікує на «значне і різке падіння» російської валюти в майбутньому. Саме тому Найман очікує, що наступними кроками російської влади можуть бути:

  • заборона зняття іноземної валюти з банківських рахунків;
  • примусовий викуп іноземної валюти за курсом 80–85 руб/дол;
  • перехід у безготівкових розрахунках на державний фіксований курс, який буде в рази нижчим від ринкового;
  • заборона на виїзд за кордон;
  • зникнення імпортних товарів з полиць магазинів тощо.

Не виключено, що ЦБ РФ запровадить додаткові обмеження на рух капіталу – наприклад, заборону/обмеження на виплату дивідендів або дострокове погашення зовнішніх позик іноземним дочкам/материнським компаніям та інвесторам за фінансовими інструментами. 

Інфляційний шок однаково неминучий, вважає Станіслав Мурашов макроаналітик російського Райффайзенбанку. «Інфляція до кінця 2022-го буде двозначною, а ВВП Росії за підсумками 2022-го втратить 3–5% у реальному вираженні», — прогнозує Мурашов.

За свого боку економіст, радник глави держави з питань економіки Олег Устенко, прогнозує, що колосальна девальвація, неконтрольоване рефінансування з боку ЦБ РФ може призвести до галопуючої інфляції, на кшталт гіперінфляції 90-х. 

«Незабаром центробанк Росії припинить давати інформацію про стан своїх резервів, а потім повинен буде закрити валютний ринок назавжди, ну, або на дуже довго, — написав Устенко. — Він перейде у стан навіть не 90-х, а 80-х».

Матеріали по темі

26 вересня на Форумі «Енергія бізнесу» Forbes збирає регуляторів і лідерів бізнесу. Мета заходу — обговорити проблеми і знайти рішення, які дозволять зробити українську енергетику дешевою, рясною та стійкою. Встигніть купити квиток!

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні