Відключення від SWIFT та блокування міжнародних резервів російського центробанку, закриття повітряного простору та бан на поставки технологій – останній пакет санкцій західних країн проти Росії у відповідь на вторгнення до України. Через це російська економіка наближається до безпрецедентної у новітній історії ізоляції. Деякі російські банки вже продають долар майже по 155 рублів.
Увечері 27 лютого голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн оголосила додатковий перелік санкцій проти Росії. Зокрема, вона розповіла про повне закриття повітряного простору ЄС для літаків з РФ, бан російських пропагандистських каналів та заборону на операції із центробанком РФ. Також вона анонсувала санкції проти Білорусі та самопроголошеного президента країни Олександра Лукашенка.
Такі новини разом із провалом плану швидкого просування Україною призвели до того, що російські фінансові ринки ще у неділю, 27 лютого, почали налаштовуватися на обвал на торгових сесіях понеділка.
Фондові біржі Москви та Санкт-Петербургу оголосили про скасування або обмежений формат ранкових торгів, а центробанк РФ заборонив біржам приймати заявки нерезидентів на продаж цінних паперів, що свідчить про очікування великого розпродажу. Найбільші російські банки в неділю підвищили свої внутрішні обмінні курси долара – понад 100 рублів, євро – понад 110 руб. Станом на 18:30 за Києвом (17:30 за Москвою) курс долара у «Тінькофф» складав майже 154 рублі, в певні моменти курс наближався до майже 200 рублів за долар.
Така реакція, ймовірно, повʼязана з двома основними факторами. По-перше, окрім агресії в Україні з регулярними обстрілами цивільних обʼєктів, керівництво Росії вирішило погрожувати іншим країнам використанням сил стратегічного стримування, до складу яких входить ядерна зброя. По-друге, санкції проти центробанку Росії, якому фактично забороняють користуватися резервами у доларах, євро та фунтах. Як зазначила Ляєн, йдеться про пряму заборону на операції з російським регулятором. Це означає, що він втратить доступ до не менш ніж половини резервів, загальна сума яких до початку війни складала близько $640 млрд. Решта номінована у фізичному золоті, що зберігається в Росії, та китайському юані.
Обидва активи буде важко швидко конвертувати у більш затребувані на валютному ринку долари та євро. Гарантованої підтримки Китаю у цьому питанні росіяни також не мають. Щонайменше два найбільші державні банки КНР, пише Bloomberg, обмежують фінансування закупівель російської сировини на фоні міжнародних санкцій.
Наразі невідомо, скільки ЦБ РФ витратив на підтримку курсу рубля минулого тижня, коли рубль знецінився до долара з 77 до 84 руб/$ (основне падіння – у перший день вторгнення РФ до України), оскільки російський регулятор не публікує такої статистики.
Після анексії Криму у березні 2014-го, коли реакція ринків та міжнародні санкції були більш помірними, ніж зараз, ЦБ РФ витратив $11 млрд на підтримку рубля впродовж чотирьох днів. Втім, навіть такі масовані інтервенції не вберегли рубль від девальвації у два рази.
До ажіотажного попиту на валюту додадуться й ринкові фактори. Відключення від системи SWIFT найбільших російських банків (яких саме – поки невідомо, під санкціями вже знаходяться Промзвʼязокбанк, ВТБ, «Відкриття», Радкомбанк, Новікомбанк, Сбербанк, Газпромбанк, РСГБ, Альфа-банк, Московський кредитний банк) може призвести до проблем з отриманням валютної виручки з-за кордону у їхніх клієнтів-імпортерів, вважає економіст та ексміністр фінансів Росії Сергій Алєксашенко. Можливості ЦБ, щоб компенсувати можливий розрив, будуть дуже обмеженими.
Додатковий фактор – низка міжнародних компаній вже відмовилися від російського бізнесу. Зокрема, долю у державній «Роснафті» продає британська BP (майже 20%), пенсійний фонд країни, який управляє активами на $1,3 трлн, виведе їх з Росії через розв’язання війни проти України, а BMW, Citroen, General Motors, Audi, Jaguar Land Rover припинили відвантаження машин до Росії. Найближчим часом аналогічне рішення має ухвалити концерн Volkswagen.
Загалом за неповні сім днів після визнання так званих «Л/ДНР» росіяни отримали санкції проти власного держборгу, 10 найбільших банків та 30 великих держкомпаній, заборону на поставки до РФ літаків, космічних апаратів та низки передових технологій, включно з необхідними для нафтогазової промисловості.
Окрім неможливості влітати до повітряного простору усіх країн ЄС та Великої Британії, Росія втратила пільговий візовий режим з Євросоюзом, а деякі країни (Чехія та країни Балтії) призупинили видачу віз російським громадянам. У відповідь на санкції Росія заборонила транзитні польоти через свою територію літакам відповідних країн.
Авіа-галузь РФ вже може моделювати потенційні збитки: за даними російського видання «Комерсант», до 28 березня, коли спливає перехідний період санкцій, флот цивільних літаків РФ може стати вдвічі меншим, оскільки санкції забороняють лізинг, заразом і за вже встановленими контрактами. Додатково забороняється поставка до Росії авіазапчастин. Жодна країна світу, не кажучи вже про РФ, не виробляє повного спектру товарів для виробництва літаків.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.