Категорія
Новини
Дата

Тиск війни на бізнес залишиться або навіть посилиться у 2023 році – опитування

2 хв читання

Війна завдала величезних збитків українському бізнесу, однак компанії продемонстрували надзвичайну стійкість, а деякі навіть знайшли можливості для зростання. Проте тиск війни на бізнес, ймовірно, залишиться або навіть посилиться у 2023 році, свідчать результати нового опитування щодо стійкості бізнесу, проведеного Американською торговельною палатою разом із McKinsey & Company Україна.

Ключові факти

  • Продажі у 47% компаній у 2022 році впали, йдеться в коментарі до опитування. Найбільше постраждали ті, що працюють у сферах сільського господарства, роздрібної торгівлі, гірничодобувної промисловості й металургії. 
  • Незважаючи на значне падіння продажів, лише 2% компаній скоротили чисельність персоналу більш ніж на 30%. Попри війну 15% компаній зросли у 2022 році.
  • Тиск війни на бізнес, ймовірно, залишиться або навіть посилиться у 2023 році, зазначають автори дослідження. Зменшення попиту (25%), фізичні збитки обʼєктам (23%) і порушення ланцюгів постачання (19%) були названі одними з найважчих наслідків війни. 
  • Сукупний попит, імовірно, погіршиться ще більше у 2023 році, оскільки загальне зростання ВВП залишається невизначеним, а купівельна спроможність споживачів може ще більше ослабнути (у тому числі через витік заощаджень, зростання безробіття, скорочення зарплат).
  • Більшості компаній вдалося розробити «плани дій на випадок надзвичайних ситуацій», але понад 40% компаній відмітили їхню недостатню ефективність, зазначають аналітики.
  • 90% компаній розробили подібні плани, з яких: 61% створили довоєнні спеціалізовані підрозділи (міжфункціональні команди або спеціалізовані підрозділи з управління ризиками), 33% займалися їх розробкою за підтримки бізнес-підрозділів, а 6% для підготовки використовували допомогу зовнішніх експертів. 
  • 40% компаній визнали, що розроблений план не спрацював належним чином, зокрема, 29% компаній не вдалося передбачити масштаб кризи в своєму плані, а 7% не мали достатніх ресурсів для його реалізації.
  • Серед пріоритетів, що вбачають компанії для свого подальшого розвитку, респонденти відмітили диверсифікацію, ефективніше планування на випадок надзвичайних ситуацій і створення стійких команд. 
  • Гнучка операційна модель і сильна корпоративна культура допомагають бізнесу долати спричинені війною виклики (26% компаній відмітили цей фактор як першочерговий). 
  • Аби краще підготуватися до кризових ситуацій у майбутньому, компанії виділяють наступні пріоритети: стратегія та диверсифікація бізнесу, що вимагатиме перегляду інвестиційних планів (46%); більш ефективне (і неупереджене) планування на випадок надзвичайних ситуацій (29%); залучення та утримання стійкої команди та робочої сили (18%).

Контекст

Дефіцит електроенергії, руйнування підприємств та інфраструктури, порушення логістики, скорочення пропозиції товарів та послуг, зростання виробничих витрат, а також низька платоспроможність населення продовжують суттєво впливати на економічну активність підприємств та їхні очікування. У січні 2023-го індекс ділової активності НБУ знизився до 37,5 із 42,1 у грудні 2022-го. 

За підсумками четвертого кварталу минулого року, український бізнес дещо послабив негативні очікування щодо динаміки обсягів виробництва товарів і послуг упродовж наступних 12 місяців. Також поліпшилися прогнози майбутньої ділової активності підприємств. Оптимістичніше налаштовані підприємці й в оцінках темпів майбутньої інфляції та її впливу на споживчі настрої й купівельну спроможність населення. А ось девальваційні очікування знову погіршилися – в те, що гривні вдасться зберегти теперішні позиції у протистоянні з євро і доларом, бізнес майже не вірить.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд