Уряд України надав можливість виїзду морякам – чоловікам віком від 18 до 60 років – для навчання та роботи за кордоном під час дії воєнного стану. Відповідна постанова № 992 датована 2 вересня.
Ключові факти
- Постановою визначено за якими документами та на який термін моряки можуть виїхати з України, а також які органи видають ці документи.
- Окремі вимоги визначено зокрема для таких категорій: курсантів, для проходження практичної підготовки на судні під українським або іноземним прапором; осіб, які прямують для роботи на суднах у складі екіпажів суден, що здійснюють рейси до/з морських портів України; інших осіб, які прямують для роботи на морських суднах, суднах внутрішнього плавання у складі екіпажів таких суден.
- Моряки можуть скористатися дозволом, якщо вони здобули відповідну освіту та кваліфікацію до 24 лютого 2022 року, або ж завершили навчання у період воєнного стану.
- Моряки матимуть можливість перетинати кордон виключно за погодженням територіального центру комплектування.
- «Україна – один зі світових лідерів за кількістю висококваліфікованих моряків. У світовому торговельному мореплавстві працює більш ніж 100 000 українців. Тож таке рішення дозволить забезпечити роботою тисячі моряків та збільшити надходження до бюджету», – прокоментував рішення Кабміну прем’єр-міністр Денис Шмигаль.
Контекст
Після початку великої війни кордони для моряків закрилися, тож з кінця лютого вони не могли дістатися до своїх суден і рушити в рейси.
За словами голови Української спілки моряків Кристини Король, в Україні нема власного торговельного флоту, тому моряки вимушені шукати роботу за кордоном, писав gmk.center. Як наслідок, деякі з них ідуть на злочин і перетинають кордон нелегально. «Схеми найрізноманітніші, з цінником від $3000 до $10 000 залежно від «надійності», – розповідає один з моряків. За даними Держприкордонслужби, станом на 1 серпня під час спроб нелегально перетнути кордон були затримані 2400 військовозобовʼязаних.
За даними UNCTAD, у 2021 році Україна посіла шосте місце у світі за кількістю працюючих моряків (4,04%). РФ – друге (10,47%).
Враховуючи логістичну катастрофу, яка насувається на Росію у звʼязку з санкціями проти її портів, терміналів та суден, а також у цілому токсичністю країни, варто очікувати значного зменшення кількості російських моряків, які працюють на іноземних судах. І місця, що звільнилися, могли б з легкістю зайняти українці. Якщо зможуть виїхати з країни.
Найближчими сусідами за списком є азійські країни: Філіппіни (1-ше місце), Індонезія (3-тє місце), Китай (4-те місце), Індія (5-те місце). Громадяни з цих швидкорослих і густонаселених держав моментально займають робочі місця, що звільнилися. Повернути їх після війни буде неможливо.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.