Україна на шостому місці у світі за кількістю працюючих моряків. Росія була на другому, але санкції практично гарантовано викинуть її з п'ятірки лідерів.
Якщо дозволити виїзд морякам з України, вони зможуть витіснити російських із ринку світового судноплавства, пише Іван Ніякий.
З першого дня війни чоловікам віком 18–60 років заборонено виїзд із України. Втім, низка громадян не підпадають під обмеження та можуть вільно залишати територію країни. Пов'язано це, переважно, зі станом здоров'я, складом сім'ї та навчанням у іноземних вузах.
Для конкретних спеціальностей та професій пільг не передбачено. Враховуючи кількість українських заробітчан у сусідніх країнах, складно справедливо вирішити, кого можна випускати, а кого ні.
Але українські моряки стоять окремо в переліку трудових мігрантів.
Через заборону виїзду найближчим часом моряки та їхні сім'ї можуть залишитися без засобів для існування. Це погано не лише з соціального погляду, а й особливо з економічного.
За даними UNCTAD, у 2021 році Україна посіла шосте місце у світі за кількістю працюючих моряків (4,04%). Російська Федерація – друге (10,47%).
Враховуючи логістичну катастрофу, яка насувається на Росію у зв'язку з санкціями проти її портів, терміналів та суден, а також у цілому токсичністю країни, варто очікувати значного зменшення кількості російських моряків, які працюють на іноземних судах. І місця, що звільнилися, могли б з легкістю зайняти українці. Якби могли виїхати з країни.
Найближчими сусідами за списком є азійські країни: Філіппіни (1-ше місце), Індонезія (3-тє місце), Китай (4-те місце), Індія (5-те місце). Громадяни з цих швидкорослих і густонаселених держав моментально займають робочі місця, що звільнилися. Повернути їх після війни буде неможливо.
Те, що Росія залишить п'ятірку рейтингу найближчим часом, – практично факт, але якщо Україна не скористається шансом і не займе гідне місце, то це буде непоправний промах.
Українські моряки разом із сім'ями та утриманцями – це близько 1 млн осіб. Наші моряки привозять до країни $3–4 млрд щорічно.
Професію моряка відрізняють високі вимоги до стану здоров'я, освіти, кваліфікації.
Для зайняття офіцерської посади на судні претенденту потрібно здобути профільну вищу освіту, скласти іспити, закінчити курси, отримати робочі документи, необхідний стаж. Усе це займає роки підготовки.
Важливий момент – абсолютна більшість моряків не можуть знайти альтернативного заробітку всередині країни. Їхні навички та вміння вкрай специфічні та мають мало застосування на березі, ще й під час війни.
Як вирішити проблему і не втратити шанс
Активісти, профільні чиновники та народні депутати виступають за якнайшвидше вирішення цього питання. Розроблено кілька нормативних актів як на рівні законодавчої, так і на рівні виконавчої влади. На сайті ВРУ навіть зареєстровано петицію, яка вже зібрала понад 17 000 підписів, але поки що все нібито упирається в непопулярність такого заходу: чому морякам можна, а іншим не можна.
Є ще більш приземлені факти. Звичайно, українській армії потрібні воїни. Але якщо решта людей залишаться без роботи, то армії буде складно воювати.
За словами Катерини Ножевнікової (глава БФ «Корпорація монстрів»), багато моряків прямо з рейсу посилають з благодійною та гуманітарною метою значні суми. Вже в перші дні війни моряки перевели до Фонду близько $100 000. Є приклади, коли після початку війни моряки поверталися додому, щоб допомагати армії.
Можливо, більш ефективним способом допомоги ЗСУ буде можливість моряків працювати й підтримувати економіку.
Постанова КМУ, яка дозволяє певним категоріям моряків виїзд за кордон для прибуття на своє судно, не завдасть шкоди економіці та армії, а лише наповнить бюджет та посилить імідж України на міжнародній арені.
Мінінфраструктури та Адміністрації судноплавства залишиться лише організувати справедливу та прозору процедуру отримання дозволу на виїзд моряків.
А ще Україна завдасть шкоди ворогові, якщо саме наші моряки займуть місце російських у світовому судноплавстві.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.