Денис Белькевич і Роксанна Зарнегар. /з особистого архіву
Категорія
Інновації
Дата

Денис Белькевич зібрав півмільйона на стартап-школу в Нью-Йорку. Як він хоче зробити мистецтво більш технологічним

Денис Белькевич і Роксанна Зарнегар. Фото з особистого архіву

Акселератор Fuelarts, який розвиває ArtTech стартапи, закрив seed-раунд у $500 000. Інвесторами стали американські колекціонери й інвестори, зокрема засновниця венчурного фонду Amedeo Global Катерина Коен. До кінця 2022 року Fuelarts має намір створити власний венчурний фонд

Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.

На що підуть гроші

Усього у Fuelarts до 10 інвесторів – точну кількість керівництво акселератора не називає. Серед них колекціонери, за словами СЕО Fuelarts Дениса Белькевича, вони не хочуть називати свої імена. Інвестори зайшли в акселератор із сумами від $50 000 до $250 000. Інвестиції підуть на фінансування трьох наступних програм протягом півтора року.

Fuelarts – це доступ до інклюзивних арт-інвесторів, колекціонерів і стратегів арт-ринку, яких практично неможливо зустріти стартапам за межами індустрії мистецтва, говорить Белькевич. «У більшості музейних програм бізнес-ідеї не реалізуються, а в традиційних акселераторах рідко розуміють арт-специфіку та намагаються знову винайти Uber», – каже він.

За 2020–2021 роки інвестори вклали в ArtTech-стартапи $380 млн, свідчать дані Fuelarts. Наприкінці 2022-го Fuelarts і сам планує створити фонд. Середній чек буде $150 000–200 000 за 10% частки компанії. «Це трохи вище за середню цифру на ринку. Але стартапи готові віддавати її нам», – каже Белькевич.

Український акселератор у США

Українець Белькевич заснував акселератор Fuelarts у 2019 році. Він закінчив Київський національний університет театру, кіно і телебачення за спеціальністю театральний менеджмент, а потім Sothebyʼs Institute of Art у Нью-Йорку. Вивчав інвестування в обʼєкти мистецтва й арт-фінанси. «Я єдиний арт-фінансист у країні, – говорив Белькевич у 2017 році. – І це погано». У Sothebyʼs Institute of Art він – гостьовий викладач. Там і знайшов співзасновницю для Fuelarts, професорку Роксанну Зарнегар.

Белькевич і Зарнегар презентували проєкт на конференції Deloitte Art & Finance наприкінці 2019-го. Fuelarts показав там дослідження ринку ArtTech. Стартапи, які з’явилися в цій сфері, поділили на чотири категорії:

  • сфера транзакцій: маркетплейси, NFT-платформи; розмір ніші – $439 млн;
  • менеджмент колекцій: логістика, збереження і експертиза; розмір ніші – $15 млн;
  • бази даних про художників і аукціони; розмір ніші – $107 млн;
  • освіта, машинне навчання у сфері мистецтва; розмір ніші – $26 млн.

Плани розпочати акселерацію зіпсував карантин. «Після акселерації стартапи одразу потрібно виводити на Demo Day, щоб ті могли залучити інвестиції, – каже Белькевич. – Ми хотіли зробити це онлайн, але інвестори були не готові». Тоді Fuelarts запустив приватну акселерацію – супровід стартапів двома-трьома менторами до моменту відновлення ринку. Разом із відібраними стартами вони дивилися за трендами ринку й змінювали їхні бізнес-моделі. Таких стартапів було чотири:

  1. Artherium (до 2019-го Белькевич був кофаундером) – платформа, яка обʼєднує всі NFT колекціонера в одне портфоліо і показує індекс капіталізації колекції і активності художників;
  2. Sarturn – платформа для інвестицій в карʼєри художників в ігровій формі;
  3. FreshOrTrash – міжнародна бартерна платформа для обміну речей і послуг на предмети мистецтва;
  4. V–Art – платформа для демонстрації, продажу та колекціонування цифрового мистецтва. 

Карантинна акселерація пройшла успішно, і тепер ментори запланували Demo Day на 28 жовтня. «Фокус був саме на потребах бізнесу в сфері мистецтва та технологій, – каже Анастасія Глєбова, співзасновниця українського стартапу V-Art. – Це дає змогу працювати з менторами максимально ефективно навіть за короткий час».

Серед менторів акселератора Ольга Фрід, ментор в акселераторах 500Startups і MassChallenge; Нанне Деккінг, засновник бази даних предметів мистецтва Artory; Денні Сетіаван, консультант і розробник програмних продуктів для Yahoo! Finance, The Economist, PwC, та інші. «Інвестори побачили, що ми зробили за час пандемії, побачили ринок і вирішили інвестувати в Fuelarts», – каже Белькевич. 

Що буде далі

Fuelarts поєднуватиме в собі стратегії акселератора і VC company builder, тобто одні стартапи вибиратиме на стадії MVP, інші буде реалізовувати зі стадії ідеї. Будівництво стартапів починатиметься з місячного онлайн-курсу. «12 менторів будуть працювати зі стартапами, щоб протестувати ідею й відшліфувати її», – каже Белькевич. Одну з ідей акселератор профінансує, щоб створити прототип і протестувати його на ринку. Потім стартап пройде повноцінний курс акселерації протягом трьох місяців. Паралельно команда відбиратиме ще чотири проєкти з ринку на наступну акселерацію. 

Поки що Fuelarts дивиться на ArtTech як на ринок саме образотворчого мистецтва й скульптури. «Але не виключаю, що ми будемо розширюватися до кінематографа і всього, що стосується видовищ», – каже Белькевич. 

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні