Категорія
Новини
Дата

Якщо «Енергоатом» не захистить свої підстанції, країні загрожує тотальний блекаут – директор Центру досліджень енергетики Харченко

1 хв читання

Тотальний блекаут можливий, якщо росіяни влучать у підстанції, які видають електроенергію з АЕС у мережу, пише директор Центру досліджень енергетики Олександр Харченко у колонці для «Економічної правди». За його словами, «Енергоатом» досі не захистив свої підстанції від можливих обстрілів. Forbes звернувся за коментарем до пресслужби Міненерго, але відповіді поки не отримав. 

Деталі

  • Найпростіший спосіб для ворога «відрізати» АЕС від споживачів – знищити обладнання безпосередньо на підстанції, що виводить електрику з енергоблоків – «відкритий розподільчий пристрій» (ВРП). ВРП займають кілька гектарів і розташовані далеко від реакторів, пояснює Харченко. 
  • Ймовірність атак на ВРП підвищилась, коли на державних пропагандистських телеканалах РФ почали просувати ідею атак на українські ВРП. 
  • «За того стану генерації, який ми маємо в Україні зараз, і за того стану підготовки і захисту високовольтних мереж саме «видача» електроенергії з атомних станцій є тією Ахіллесовою п’ятою, яка здатна «покласти» українську енергосистему», – застерігає експерт. 
  • Водночас немає жодних тендерів, контрактів чи хоча б обговорень, які б свідчили про роботу «Енергоатома» над посиленням захисту ВРП, звертає увагу Харченко.
  • Національний блекаут – це каскадна аварія, коли енергосистема країни перестає працювати як єдине ціле і світло вимикається на кілька днів практично для всіх споживачів.

Контекст

Атомні електростанції забезпечують понад 50% виробництва електроенергії в Україні. 26 серпня Росія намагалась порушити їхню роботу, йдеться в офіційній ноті України до МАГАТЕ. Через це від мережі в день обстрілу відключили чотири атомні блоки. 

Понад 200 російських ракет і дронів 26 серпня завдали українській енергосистемі шкоди, яка спровокувала масштабні відключення світла. У чому особливість цієї атаки та як енергетики долають її наслідки, читайте у інтерв’ю з членом наглядової ради «Укренерго» Юрієм Бойком.

За словами Бойка, ще в середині 2023-го «Укренерго» захистило ключове обладнання своїх найбільших підстанцій спорудами першого рівня захисту (габіонами), зараз будують другий рівень – бетонні саркофаги, деякі з яких уже готові. 

У 2023 році уряд схвалив виділення «Укренерго» 9,7 млрд грн на захист підстанцій. Але ці кошти тривалий час були недоступні для компанії через бюрократичні процедури, розповідав голова «Укренерго» Володимир Кудрицький у інтерв’ю Forbes.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд