Голова «Укренерго» Володимир Кудрицький /надано пресслужбою
Категорія
Гроші
Дата

«Проходження опалювального сезону на 95% залежить від обстрілів». Голова «Укренерго» Володимир Кудрицький про обшуки, сценарії проходження зими та поставки електрики на окуповані території 

4 хв читання

Голова «Укренерго» Володимир Кудрицький Фото надано пресслужбою

Україна на порозі другої воєнної зими. Які сценарії проходження опалювального сезону, чому Генпрокуратура прийшла з обшуками до «Укренерго», та звідки електроенергія на окупованих територіях. Розповів у новому випуску «Business Breakfast з Володимиром Федоріним» від Forbes Володимир Кудрицький, голова державної компанії «Укренерго», яка є оператором української енергосистеми.

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Українська енергосистема вийшла з минулої зими зруйнованою на 40–50%. Керівництво країни запевняє, що більшість робіт з відновлення енергетики завершено.

Чи дійсно це так, яким є песимістичний та оптимістичний сценарії проходження зими, та чому українцям варто тримати генератори наготові. 

Інтерв’ю скорочено та відредаговано для ясності. 

Про обшуки в «Укренерго»

Ці обшуки доволі екзотичні: прийшли представники Генпрокуратури без силовиків, з ухвалою суду про обшук. Сказали, що у них є перелік документів. Мені не зрозуміло, чому це зробили у формі обшуку, а не у формі виїмки документів.

Представники Генпрокуратури хотіли отримати документи за результатами перевірки «Укренерго» Державною аудиторською службою (ДАСУ). Це звіт, у якому нарахували порушень на 68 млрд грн.

Порушення на суму понад 30 млрд грн, за їхніми даними, полягає у тому, що «Укренерго» неправильно назвало один з рядків у розділі «Власний капітал». Це рядок «ефект від корпоратизації», бо держава не передала нам у капітал магістральні мережі. «Укренерго» змінило назву рядка, хоча не було зобов’язане це робити. Але порушення на понад 30 млрд залишили.

Як відбувалися обшуки? Представники Генпрокуратури побули в нашому офісі, потім пішли й досі не повернулися. Сподіваюся, вони прийдуть за документами, ми їх передамо й обшук завершиться.

Про сценарії проходження опалювального сезону

Проходження опалювального сезону десь на 95% залежить від обстрілів.

Оптимістичний сценарій. Обстрілів немає або вони мають обмежений ефект. Відключень практично немає або вони локальні. Ми проходимо зиму ресурсами власної генерації та імпорту. Імпорт можливий в обсязі до 1,2 ГВт потужності, це більше за атомний блок.

Песимістичний сценарій. Масштаб ракетних і дронових атак такий, як минулоріч. Великі пошкодження мереж і електростанцій. Можуть бути перерви в енергопостачанні. Ми будемо використовувати резервні схеми живлення споживачів та відновлювати все після пошкоджень. 

Як готуватись людям до такого сценарію? Перевірити справність наявних генераторів та накопичувачів енергії, утеплити помешкання, дізнатись, де найближчий «пункт незламності». Всі поради, які були минулої зими, залишаться актуальними й цієї. 

Анна Наконечна

"Проходження опалювального сезону десь на 95% залежить від обстрілів" Фото Анна Наконечна

Про захист енергооб’єктів

Уряд схвалив виділення «Укренерго» 9,7 млрд грн на захист підстанцій. Але ці кошти досі недоступні для нас, йде бюрократична процедура їх отримання. Паралельно з намаганнями отримати бюджетне фінансування ми намагаємося домовитися з міжнародними фінансовими організаціями про перепрофілювання кредитів або отримання грантової допомоги на ці цілі. Йдеться про таку ж суму, як з бюджету – близько $220-250 млн.

Контракти підписані для першої черги робіт (бо не усі роботи можна провести одночасно). На усіх об’єктах, де має бути споруджено захист, вже йдуть роботи, у більшості випадків – будівельна частина, у решті випадків ще йде проєктування.

Плануємо завершити зведення оборонних конструкцій до холодів. По низці підстанцій нам допомагає Держагентство з відновлення. Це пов’язане з тим, що кількість об’єктів «Укренерго» кратно більше, ніж кількість об’єктів генерації. 

Про поставки електрики на окуповані території

Магістральні мережі на окупованих територіях України не є частиною українською, а відтак і європейської енергосистеми. Від’єднання магістральних мереж на окупованих територіях від української енергосистеми відбувалося не одночасно.

Окупована частина Харківської області могла від’єднатися приблизно у березні 2022-го. Після деокупації Харківщина під’єднана до української енергосистеми. Ділянки Запорізької та Херсонської областей відключалися від об’єднаної енергосистеми у квітні, червні чи липні, окремі – у листопаді.

Щодо виплат власникам електростанцій на окупованих територіях – було ухвалене рішення, що оплати мають бути призупинені до деокупації. Потім обленерго отримають доступ до даних про обсяги виробленої електроенергії для української об’єднаної енергомережі.

Не можу назвати точну суму виплачених коштів власникам електростанцій на окупованих територіях, бо гроші виплачував «Гарантований покупець». Думаю, йдеться про декілька сотень мільйонів гривень.

Про імпорт електроенергії

В умовах війни з вірогідними обстрілами чим більше імпорту доступно, тим краще. Але перемовини з партнерами про розширення перетину з 1,2 ГВт до 2 ГВт ускладнюються тим, що наразі імпорт набагато менше допустимої потужності. Європейцям не зрозуміла ця ситуація.

А імпорт не заходить, бо ціна в Україні стримується граничними цінами, трейдерам не вигідно імпортувати. Регулятор має або сформувати умови, які надаватимуть можливість імпортувати. Або сформувати інший механізм, який дозволить імпортувати за високими європейськими цінами і отримувати компенсацію. Але це менш прозорий і більш складний механізм.

Аварійна допомога зазвичай дорожча за комерційний тариф у 1,5-2 рази. Крім цього аварійна допомога не гарантована, на відміну від імпорту. У серпні країни-сусіди надали нам таку підтримку, але якщо взимку у них такої можливості не буде – Україні будуть потрібні планові поставки електрики.

Про кризу неплатежів

Проблемі боргів на балансуючому ринку вже років 20. Яке рішення? Визначити перелік критично важливих споживачів, яких не можна відключати, і виділити держфінансування на електрику для них.

Є ще одна причина боргів – покладання спеціальних обов’язків (ПСО). Їх встановлює Нацрегулятор у секторах, де, на його думку, ринок не впорається без регулювання: для компенсації частини тарифів для домогосподарств та сплати зеленого тарифу.

Учасники ринку по ПСО винні «Укренерго» 60 млрд грн, «Укренерго» – близько 50 млрд грн, бо ми використали кредитні та грантові ресурси, щоб частково покрити власні борги. Найближчими тижнями «Укренерго» може отримати ще близько €150 млн від ЄБРР, щоб частково спрямувати ці кошти на покриття боргів.

«Енергоатом» заявив, що планує почати повністю розраховуватись по ПСО для населення. Це повинно зупинити збільшення боргів на інших сегментах.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд