Категорія
Новини
Дата

Зеленський відсторонив від посади генпрокурорку Венедіктову та усунув голову СБУ Баканова

Президент Володимир Зеленський відсторонив від посади генеральну прокурорку Ірину Венедіктову і усунув голову Служби безпеки України Івана Баканова. Відповідні укази опубліковані на сайті Офісу президента.

Головні матеріали Forbes Ukraine у email-розсилці. Раз на тиждень на вашій пошті.

Ключові факти

  • Венедіктова відсторонена від виконання обов’язків генпрокурора відповідно до частини другої статті 11 закону «Про правовий режим воєнного стану», йдеться у документі.
  • Ця норма надає президенту право у період дії воєнного стану «прийняти рішення про відсторонення від займаної посади посадової особи, призначення на посаду та звільнення з посади якої віднесено до його повноважень, та покладення на відповідний період виконання обов’язків на іншу особу».
  • Іншим указом президент поклав виконання обовʼязків генерального прокурора на заступника генпрокурора Олексія Симоненка.
  • Президент усунув Баканова від виконання обовʼязків голови Служби безпеки України. «Відповідно до статті 47 дисциплінарного статуту ЗСУ, затвердженого законом України від 24 березня 1999 року № 551–XIV, усунути Баканова Івана Геннадійовича від виконання обовʼязків голови Служби безпеки України», – йдеться в документі.
  • Ця норма передбачає усунення військовослужбовця від виконання службових обов’язків за «невиконання (неналежне виконання) службових обов’язків, що призвело до людських жертв чи інших тяжких наслідків або створило загрозу настанню таких наслідків».
  • Напередодні у своєму відеозверненні Зеленський заявив, що на сьогодні зареєстровано 651 кримінальне провадження щодо державної зради та колабораційної діяльності працівників органів прокуратури, органів досудового розслідування, інших правоохоронних органів. У 198 кримінальних провадженнях відповідним особам повідомлено про підозру.
  • За його словами, зокрема, понад 60 працівників органів прокуратури та СБУ залишилися на окупованій території та працюють проти держави. 

Ключова цитата

«Такий масив злочинів проти основ національної безпеки держави та зв’язки, які зафіксовані між працівниками силових структур України та спецслужбами Росії, ставлять дуже серйозні запитання до відповідних керівників. Кожне з таких питань отримає належну відповідь», – сказав Володимир Зеленський.

Контекст

Призначення генпрокурора та голови СБУ є повноваженнями Верховної Ради, хоч і відбувається за поданням президента. За Конституцією президент немає повноважень відстороняти чи усувати генпрокурора чи голову СБУ.

Венедіктову відсторонили через напружені стосунки з Офісом президента, пише УП з посиланням на співрозмовника у владі. Зокрема, невдоволення команди Зеленського викликала медійна активність генпрокурорки та її рішення у пришвидшеному режимі передавати до суду справи проти російських військових полонених. Це, за словами людей, дотичних за переговори з росіянами, могло загрожувати судами над українськими полоненими в РФ і зупинкою обмінів. Місце Венедиктової займе той самий Симоненко, якого кілька джерел УП у владі називають креатурою заступника глави Офісу президента Олега Татарова. Саме Симоненко відповідав за передачу справи скандального Татарова від НАБУ в СБУ, і саме його журналісти фіксували на святкуванні дня народження Татарова.

Ймовірно, що обов’язки глави СБУ після «усунення» Баканова виконуватиме його перший заступник Василь Малюк, пише УП. Він також був на скандальному святкуванні дня народження Татарова. Джерела УП називали Малюка близькою людиною до Татарова та голови ОПУ Андрія Єрмака. Як писала УП ще на початку червня, у Баканова та Єрмака був давній конфлікт за вплив на президента.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні