Інформація про Ігор Коломойський

Ігор Коломойський
$850 млн

Рейтинг найбагатших воєнного часу

Ще на початку 2022 року місце Ігоря Коломойського, 59, у переліку найбагатших (та найвпливовіших) українців не викликало сумнівів. У лютому Forbes оцінював його статки у $1,8 млрд. Стільки ж було і роком раніше, коли Коломойський став четвертим у списку українських топбізнесменів. Дев’ять повних місяців війни коштували йому більшої частини статків, вони скоротились майже на $1 млрд. Бізнесмен втратив низку ключових активів і статус мільярдера, а також українське громадянство. Саме через останню обставину його прізвища немає в оновленій двадцятці найбагатших українців.

У листопаді Forbes оцінив його у $850 млн. Якби не втрата громадянства, він посідав би 11‑те місце. У 2019‑му перемога Зеленського на президентських виборах дозволила Коломойському тріумфально повернутися до України після кількох років «екзилю». З повним перезавантаженням на Банковій, в уряді та парламенті Коломойський очікував на підтримку влади в бізнес‑питаннях, каже юрист, близький до групи «Приват». Чому розрахунок провалився?

Ще за два тижні до вторгнення Коломойський в інтерв’ю УП говорив: ««Я симпатизую Зеленському, мене все влаштовує». Навряд чи він зараз такої ж дум‑ ки. Достеменно невідомо, що саме погіршило стосунки Коломойського з президентом. Пояснення кількох співрозмовників Forbes, дотичних до Офісу президента, – проти бізнесмена зіграла пасивність у перші місяці вторгнення (лише влітку він почав допомагати державі фінансово) з одного боку та звична для групи «Приват» економія на податках – з іншого. Перш за все йдеться про Кременчуцький НПЗ та «Укрнафту». «Влада очікує, що великий бізнес буде допомагати країні», ‑ каже топменеджер одного з холдингів System Capital Menegment на умовах анонімності.

У листопаді держава примусово забрала в управління «Укртатнафту» та «Укрнафту». «Зараз стосунки критичні», – каже про статус‑кво між Коломойським та Зеленським один із членів команди президента, що просив не згадувати його імені у цій статті. 

Наприкінці липня стався витік в пресу планів президента позбавити бізнесмена українського громадянства. Відповідний указ так і не був оприлюднений. Однак у реєстрі Державної міграційної служби паспорт Коломойському справді значиться як недійсний. 

У Коломойського теж є причини ображатись. «Його бізнес страждає від обстрілів, влада лише тисне і ніяк не допомагає», – каже на умовах анонімності юрист з оточення підприємця. Через війну під постійним ризиком Нікопольський та Запорізький заводи феросплавів, Покровський ГЗК, «Нафтохімік Прикарпаття» (Дрогобицький НПЗ). Кременчуцький НПЗ ще в березні зазнав серйозних руйнувань після ракетного удару росіян.

Постраждали не лише промис‑ лові активи. Медіахолдинг «1+1 media» щомісяця інвестує в єдиний телемарафон близько $1 млн власних коштів. Держава поки ще не платить телеканалам відшкодувань, реклами в марафоні немає). Левова частка флоту авіакомпанії МАУ простоює. Компанія накопичила багатомільярдні збитки. 

Війна не зменшила видатки Коломойського на адвокатів. Ще в 2020‑му Мін’юст США подав перший із чотирьох позовів проти нього та Боголюбова, про ймовірну купівлю нерухомості та промислових активів у Штатах за кошти, виведені з ПриватБанку. Ця справа зробила ризикованим перебування Коломойського і Боголюбова за межами України. 

У 2023‑му відбудуться слухання у Високому суді Лондона за по‑ зовом до партнерів від державного ПриватБанку (юристам Коломой‑ ського вдалося перенести розгляд з 2022‑го). Через цю справу досі діє всесвітній арешт їхніх активів на $2,5 млрд.

У вересні 2022‑го НАБУ провело обшуки в помешканні в Буко‑ велі, де зупинявся Коломойський. Привід – справа з розкрадання 13 млрд грн коштів «Укрнафти». Чи оговтається бізнесмен? Буде непросто. «Він намагається помиритися з ОП, не думаю, що в нього вийде, – каже дотичний до Офісу співрозмовник. – Зеленський вже вирішує глобальні для країни питання, тоді як Коломойський залишився на тому самому рівні».

100 найбагатших українців 2021

Мовчання – золото, вирішив Коломойський і у 2020 році обмежив медійну активність, яка розгорнулася після поразки Петра Порошенка на президентських виборах. «Юристи попередили, що кожне слово на публіці у період розгляду справи ПриватБанку у Високому суді Лондона може обійтися надто дорого», – розповів на умовах анонімності топменеджер, який працював у «Приваті» до націоналізації.

У лютому 2021 року НАБУ затримало колишнього першого заступника голови правління ПриватБанку Володимира Яценка. Тоді ж з руки Фонду держмайна змінився лояльний Коломойському топменеджмент Центренерго, що забезпечує 15% потужності електроенергії в країні. Для групи «Приват» виробництво електроенергії і контроль за її цінами – важливий елемент рентабельності феросплавного бізнесу. Тривалий час трейдери, пов’язані з Коломойським, купували великі партії електроенергії у Центренерго за пільговою ціною. Ось один із прикладів. «В аукціонах на біржі з 15 жовтня по 22 грудня 2020 року продавали по 1250 грн/МВт·год за середньої ціни ринку за добу наперед на 227 грн вище, – говорить джерело Forbes у «Нафтогазі», – загалом продали 14,8 млн МВт·год». Менше ніж за три місяці така щедрість обійшлася Центренерго у 3,4 млрд грн.

У березні невтішні для Коломойського новини надійшли зі США. Держдеп увів санкції проти нього і його родичів за причетність до корупції на посаді голови Дніпропетровської обласної державної адміністрації у 2014–2015 роках.

25 найбільших рантьє

Орендний дохід: $14 млн

Основні обʼєкти: Частина курорту Буковель, готель «Жовтневий» (Дніпро)

Війна за нерухомість ПриватБанку між державою та Ігорем Коломойським, 58, триває п’ятий рік. Спочатку здавалося, що виграють колишні власники банку. «Приват» після націоналізації отримав безліч застав, більша частина яких насправді виявилися старими неробочими нафтобазами з роздутою вартістю. Проте з часом банкові вдалося зібрати і відстояти все найцінніше: дві третини майнового комплексу найпопулярнішого в країні гірськолижного курорту Буковель, готель Radisson Blu Resort у тому ж Буковелі, стадіон «Дніпро‑Арена» і ТРЦ «Приозерний» у Дніпрі. Останній об’єкт банк намагався продати в середині січня 2021‑го, але покупців наразі не знайшов. У Коломойського залишається третина Буковеля, але навіть ця частина дає йому приблизно $14 млн на рік.

Цитата: «Ми нікому нічого не збираємося дарувати. Все повертатимемо назад» (НВ)

100 найбагатших українців 2020

Співвласника фінансово-промислової групи «Приват» публічно звинувачують у прямому лобіюванні особистих інтересів через підконтрольні йому політичні групи. Повернення в Україну після поразки Петра Порошенка на президентських виборах створило враження, що Коломойський бачить себе тріумфатором, на ділі ж олігарх виявився для нової адміністрації так само незручним, як і для попередньої.

Він чудово знає явні й таємні слабкості української держави і не соромиться цим користуватися: наприклад, в історії з націоналізацією ПриватБанку, яку він усе ще розраховує відіграти назад через суд, закривши Україні доступ до допомоги МВФ. ПриватБанк на початку квітня завдав Коломойському удару у відповідь, подавши на Кіпрі позов про виведення колишніми власниками $5,5 млрд через офшори.

Пряма мова:

«Важко бути лідером, важко утримувати позиції. Завоювати можна. Стати чемпіоном, а потім повторити свій чемпіонський успіх – це набагато складніше. Коли всі проти тебе і всі на тебе налаштовані» 

Участь в рейтингах
Попередній слайд
Наступний слайд
Статті по темі
Попередній слайд
Наступний слайд
Останні новини по темі
Попередній слайд
Наступний слайд