Информация о Игорь Коломойский

Игорь Коломойский
$850 млн

Рейтинг найбагатших воєнного часу

Ще на початку 2022 року місце Ігоря Коломойського, 59, у переліку найбагатших (та найвпливовіших) українців не викликало сумнівів. У лютому Forbes оцінював його статки у $1,8 млрд. Стільки ж було і роком раніше, коли Коломойський став четвертим у списку українських топбізнесменів. Дев’ять повних місяців війни коштували йому більшої частини статків, вони скоротились майже на $1 млрд. Бізнесмен втратив низку ключових активів і статус мільярдера, а також українське громадянство. Саме через останню обставину його прізвища немає в оновленій двадцятці найбагатших українців.

У листопаді Forbes оцінив його у $850 млн. Якби не втрата громадянства, він посідав би 11‑те місце. У 2019‑му перемога Зеленського на президентських виборах дозволила Коломойському тріумфально повернутися до України після кількох років «екзилю». З повним перезавантаженням на Банковій, в уряді та парламенті Коломойський очікував на підтримку влади в бізнес‑питаннях, каже юрист, близький до групи «Приват». Чому розрахунок провалився?

Ще за два тижні до вторгнення Коломойський в інтерв’ю УП говорив: ««Я симпатизую Зеленському, мене все влаштовує». Навряд чи він зараз такої ж дум‑ ки. Достеменно невідомо, що саме погіршило стосунки Коломойського з президентом. Пояснення кількох співрозмовників Forbes, дотичних до Офісу президента, – проти бізнесмена зіграла пасивність у перші місяці вторгнення (лише влітку він почав допомагати державі фінансово) з одного боку та звична для групи «Приват» економія на податках – з іншого. Перш за все йдеться про Кременчуцький НПЗ та «Укрнафту». «Влада очікує, що великий бізнес буде допомагати країні», ‑ каже топменеджер одного з холдингів System Capital Menegment на умовах анонімності.

У листопаді держава примусово забрала в управління «Укртатнафту» та «Укрнафту». «Зараз стосунки критичні», – каже про статус‑кво між Коломойським та Зеленським один із членів команди президента, що просив не згадувати його імені у цій статті. 

Наприкінці липня стався витік в пресу планів президента позбавити бізнесмена українського громадянства. Відповідний указ так і не був оприлюднений. Однак у реєстрі Державної міграційної служби паспорт Коломойському справді значиться як недійсний. 

У Коломойського теж є причини ображатись. «Його бізнес страждає від обстрілів, влада лише тисне і ніяк не допомагає», – каже на умовах анонімності юрист з оточення підприємця. Через війну під постійним ризиком Нікопольський та Запорізький заводи феросплавів, Покровський ГЗК, «Нафтохімік Прикарпаття» (Дрогобицький НПЗ). Кременчуцький НПЗ ще в березні зазнав серйозних руйнувань після ракетного удару росіян.

Постраждали не лише промис‑ лові активи. Медіахолдинг «1+1 media» щомісяця інвестує в єдиний телемарафон близько $1 млн власних коштів. Держава поки ще не платить телеканалам відшкодувань, реклами в марафоні немає). Левова частка флоту авіакомпанії МАУ простоює. Компанія накопичила багатомільярдні збитки. 

Війна не зменшила видатки Коломойського на адвокатів. Ще в 2020‑му Мін’юст США подав перший із чотирьох позовів проти нього та Боголюбова, про ймовірну купівлю нерухомості та промислових активів у Штатах за кошти, виведені з ПриватБанку. Ця справа зробила ризикованим перебування Коломойського і Боголюбова за межами України. 

У 2023‑му відбудуться слухання у Високому суді Лондона за по‑ зовом до партнерів від державного ПриватБанку (юристам Коломой‑ ського вдалося перенести розгляд з 2022‑го). Через цю справу досі діє всесвітній арешт їхніх активів на $2,5 млрд.

У вересні 2022‑го НАБУ провело обшуки в помешканні в Буко‑ велі, де зупинявся Коломойський. Привід – справа з розкрадання 13 млрд грн коштів «Укрнафти». Чи оговтається бізнесмен? Буде непросто. «Він намагається помиритися з ОП, не думаю, що в нього вийде, – каже дотичний до Офісу співрозмовник. – Зеленський вже вирішує глобальні для країни питання, тоді як Коломойський залишився на тому самому рівні».

100 богатейших украинцев 2021

Молчание – золото, решил Коломойский и в 2020 году ограничил медийную активность, развернувшуюся после поражения Петра Порошенко на президентских выборах. «Юристы предупредили, что каждое слово на публике в период разбирательства по делу ПриватБанка в Высоком суде Лондона может обойтись слишком дорого», – рассказал на условиях анонимности топ‑менеджер, работавший в «Привате» до национализации.

В феврале 2021 года НАБУ задержало бывшего первого зампреда правления ПриватБанка Владимира Яценко. Тогда же с подачи Фонда госимущества сменился лояльный к Коломойскому топ‑менеджмент Центрэнерго, обеспечивающей 15% мощности электроэнергии в стране. Для группы «Приват» производство электроэнергии и контроль над ее ценами – важный элемент рентабельности ферросплавного бизнеса. Долгое время трейдеры, связанные с Коломойским, покупали крупные партии электроэнергии у Центрэнерго по льготной цене. Вот один из примеров. «В аукционах на бирже с 15 октября по 22 декабря 2020 года продавали по 1250 грн/МВт·ч при средней цене рынка на сутки вперед на 227 грн выше, – говорит источник Forbes в «Нафтогазе», – всего продали 14,8 млн МВт·ч». Такая щедрость обошлась Центрэнерго в 3,4 млрд грн менее чем за три месяца.

В марте неутешительные для Коломойского новости пришли из США. Госдеп ввел санкции против него и его родственников за причастность к коррупции на посту главы Днепропетровской облгосадминистрации в 2014– 2015 годах.

25 крупнейших рантьє

Арендный доход: $14 млн

Основные объекты: часть курорта Буковель, отель «Жовтневий» (Днепр)

Война за недвижимость ПриватБанка между государством и Игорем Коломойским, 58, продолжается пятый год. Поначалу казалось, что выигрывают бывшие владельцы банка. «Приват» после национализации получил множество залогов, большая часть которых на поверку оказалось старыми неработающими нефтебазами с раздутой стоимостью. Но со временем банку удалось собрать и отстоять все самое ценное: две трети имущественного комплекса самого популярного в стране горнолыжного курорта Буковель, гостиницу Radisson Blu Resort в том же Буковеле, стадион «ДнепрАрена» и ТРЦ «Приозерный» в Днепре. Последний объект банк пытался продать в середине января 2021-го, но покупателей пока не нашел.

У Коломойского остается треть Буковеля, но даже эта часть приносит ему около $14 млн в год.

Цитата (интервью НВ, июль 2019 года): «Мы никому ничего не собираемся дарить. Все будем возвращать обратно».

100 богатейших украинцев 2020

Совладельца финансово-промышленной группы «Приват» публично обвиняют в прямом лоббировании личных интересов через подконтрольные ему политические группы. Возвращение в Украину после поражения Петра Порошенко на президентских выборах создало впечатление, что Коломойский видит себя триумфатором, на деле же олигарх оказался для новой администрации так же неудобен, как и для прежней. Он отлично знает явные и тайные слабости украинского государства и не стесняется ими пользоваться – например, в истории с национализацией ПриватБанка, которую он все еще рассчитывает отыграть назад через суд, закрыв Украине доступ к помощи МВФ. ПриватБанк в начале апреля нанес Коломойскому ответный удар, подав на Кипре иск о выводе бывшими собственниками $5,5 млрд через офшоры.

Прямая речь:

«Тяжело быть лидером, тяжело удерживать позиции. Завоевать можно. Стать чемпионом, а потом повторить свой чемпионский успех – это намного сложнее. Когда все против тебя и все на тебя настроены».

Участие в рейтингах
Попередній слайд
Наступний слайд
Статьи по теме
Предыдущий слайд
Следующий слайд
Последние новости по теме
Предыдущий слайд
Следующий слайд