Для середнього бізнесу настав зручний момент — нині йому доступні топменеджери високого рівня
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Важка індустрія
- Одна з найжорсткіших за останні 10 років криз змушує гірничо‑металургійний комплекс шукати управлінські резерви всередині компаній. Гендиректор ДМЗ («Донецьксталь») Костянтин В’ялий раніше керував дирекцією з виробництва цього підприємства, голова «Запоріжсталі» Олександр Мироненко прийшов з операційної дирекції власника заводу – групи «Метінвест».
- Бек‑офіс потребує IТ‑фахівців та менеджерів проєктів, здатних організувати роботу великих команд у віддаленому режимі й супроводжувати системи, які забезпечують таку роботу.
- Рекрутери також не фіксують істотних змін у структурі винагород управлінців важкої індустрії. Зарплати директорів ГЗК залишаються в діапазоні $8000–12 000 на місяць. Середня щомісячна зарплата топменеджерів великих гірничо‑металургійних холдингів – від $50 000 плюс бонус за підсумками року.
- Падіння цін на металопрокат на світових ринках і зниження продажів через пандемію позначилися на змінній частині винагороди. Частину бонусних виплат за 2019 рік для керівної ланки підприємств ГМК скасували, деякі компанії перенесли нарахування річного бонусу з березня‑квітня на кінець року.
- Найбільший гірничо‑металургій‑ ний комплекс країни «АрселорМіттал Кривий Ріг» не відчуває кадрового голоду. «У 2020 році відплив персоналу скоротився в кілька разів і досяг рекордно низьких за останній час показників», – говорить гендиректор Мауро Лонгобардо.
Агрокомпанії
- Українські агрокомпанії не припиняють виплачувати бонуси за 2019 рік. За словами голови агропрактики компанії Ward Howell Катерини Шевченко, у такий спосіб зберігаються залученість і лояльність управлінців. Зазвичай зарплати в агросекторі зростають щорічно на 7–15%. 2020‑й не став винятком.
- Компанії ліквідовують неефективні департаменти, прибирають здвоєні функції, частково скорочують персонал.
- Галузь більше не відчуває нестачі кадрів через відплив працівників за кордон. «Це стосується не тільки робітничих професій, а й топменеджерів, які повернулися в Україну, попрацювавши в іноземних офісах материнських компаній», – говорить директор офісу Pedersen & Partners Володимир Коломоєць.
- Найзатребуваніші управлінці – фінансові директори, директори з продажу та управління ризиками, HR‑директори. Щоб зайняти одну з цих позицій, уже недостатньо стандартного досвіду й навичок. Коли всі показники рівні, перевагу віддають управлінцям з лідерськими якостями, що здатні на новаторські підходи та вміють надихати команду. У зв’язку з цим, зі спостереження Ward Howell, агрокомпанії дедалі менше залучають топменеджерів з боку і більше розвивають власні таланти.
- Ключова проблема – дефіцит кваліфікованих агрономів. За даними рекрутингової компанії ANCOR, доходи топменеджерів на позиції «головний агроном» за рік зросли на 20%.
Енергетика
- Компенсації топменеджерів у ПЕК – одні з найвищих у країні. За даними консультантів executive search, річний дохід CEO найбільших приватних холдингів може досягати $3–6 млн. Бонус для успішного управлінця – 100–150% від річної зарплати, але KPI жорстко прив’язані до конкретних показників. Найбільш високооплачуваними є топменеджери у ДТЕК, Smart Energy та компанії «Укрнафтобуріння».
- Витрати на персонал у нафтогазовому секторі становлять 2–3% від річних бюджетів компаній. Для порівняння: в IT вони можуть перевищувати 50%.
- У приватному секторі різко скоротилася кількість переходів, як порівняти з попередніми трьома роками. «Це повністю відображає глобальний тренд змінюваності СЕО, пік якого припав на 2018 рік», – говорить керівний партнер Amrop Вієстурс Лієгіс. Якщо раніше менеджерів перенаджували великими зарплатами або проєктами, то нині подібних переходів значно поменшало.
- Найгучніші призначення – у держсекторі. Частина з них – просування внутрішніх кандидатів на посаду СЕО. Олена Кобець, котра понад п’ять років очолювала юридичний напрям компанії «Укргазвидобування», стала її гендиректором. Володимира Кудрицького призначено головою правління НЕК «Укренерго».
- До «Нафтогазу» потягнулися екс‑ пати. У правління компанії ввійшли експартнер McKinsey Отто Ватерланер і Петер Стефанус ван Дріл з Royal Dutch Shell. Віллем Коппулс з Engie очолив комерційний дивізіон, заступником голови дивізіону «Розвідка та видобування» став колишній віцеміністр екології Казахстану Санжар Жаркешов.
Ритейл
- Велика оптимізація: торговельні мережі переводять внутрішні процеси в онлайн, скорочують працівників, урізають оклади та бонуси.
- Локдаун змінив вимоги до нових співробітників. Дані рекрутингового сервісу grc.ua свідчать про те, що, підбираючи потенційних керівників, 22% компаній звертають більше увагу на soft skills. Це відображає загальну тенденцію ритейлерів до зміни глобальної мети. Якщо до 2020 року пріоритетною була ефективність бізнесу, то нині – стійкість.
- Порівняно з 2019‑м базові зарплати топменеджерів не змінилися, але посилилася прив’язка їхніх доходів до результатів компаній. Це означає, що за підсумками року більшість менеджерів не отримають бонусів, прогнозує партнер консалтингової компанії Odgers Berndtson Ukraine Олексій Комліченко.
- Невизначеність і закриті кордони залишають кваліфікованих працівників на своїх місцях. HR‑експерт сайту rabota.ua Тетяна Пашкіна зазначає, що гарних фахівців знайти складно, на їхніх зарплатах пандемія не позначилася.
- Коронавірусна криза загострила головну проблему торгових мереж – низьку купівельну спроможність українців. У 2019 році українці після сплати обов’язкових платежів у середньому витрачали €1830 на рік. За оцінкою аналітичної компанії GfK, це найнижча цифра серед європейських країн.
- «Диджитал – єдиний напрям, на якому компанії не заощаджують»,– говорить експерт з управлінського персоналу Amrop Executive Search Світлана Рощупкіна. Ритейлери шукають керівників напрямів маркетингу та цифрової трансформації, менеджерів з роботи із ключовими клієнтами.
FMCG
- Найбільші молокоперероб‑ ні холдинги платять своїм СЕО від $10 000 до $30 000 на місяць, констатує голова наглядової ради групи компаній «Молочний альянс» Сергій Вовченко. Це середньоринковий маркер.
- У більшості компаній оклади топменеджерів порівняно з 2019‑м зросли до 10%. У зв’язку з карантином бонуси переносять на кінець року або скорочують. «Така тенденція в усіх галузях. Нині топам складно пропонувати дорого свої компетенції», – зазначає засновник шведсько‑українського проєкту Develop Your Business Ігор Гут.
- Рекрутери відзначають підвищений запит на експатів на позиції керівників e‑commerce, директорів з маркетингу та диджитал‑маркетологів. Українські компанії готові платити управлінцям з міжнародних корпорацій на 15–20% більше, ніж вони одержували на попередньому місці роботи.
- Онлайн‑канал просування і ко‑ мунікацій трансформується в повноцінний канал збуту. У коронакризу багато компаній активніше розвивають інтернет‑магазини або нарощують співробітництво із зовнішніми онлайн‑майданчиками.
- Глобальні корпорації реагують на посилення конкуренції з локальними виробниками. За словами експерта з пошуку управлінського персоналу Amrop Executive Search Світлани Рощупкіної, для розвитку власних брендів великий бізнес залучає людей із сімейних компаній, купує невеликі проєкти і підбирає на управлінські позиції кандидатів з підприємницьким підходом.
Комерційні банки
- Основний ньюзмейкер – держсектор. У березні директор департаменту малого та середнього бізнесу Укргазбанку Євген Мецгер став головою Укрексімбанку, у липні голова правління «Укргазу» Кирило Шевченко очолив НБУ, а у вересні голова Піреус Банку Сергій Наумов обійняв аналогічну посаду в Ощадбанку. Річна зарплата Шевченка в Укргазбанку за 2019 рік, згідно з його декларацією,–14,6 млн грн ($47 000 на місяць за середньорічним курсом НБУ).
- Консультанти executive search відзначають, що доходи керівників у банківському секторі за рік зросли в середньому на 10–12%. Найбільші винагороди – в експатів.
- 10% операційного персоналу банків потрапили під скорочення, 50% працюють дистанційно. Працівникам, що їх відправили на простій, скоротили виплати на третину. Застосовуються кризові доплати. В українському підрозділі Сітібанку їх отримали 26% персоналу.
- Змінилася система преміювання. За словами директора департаменту персоналу Райффайзен Банку Аваль Юлії Пилипенко, запроваджуються retention bonuses: виплату можуть відкласти на два‑три роки і прив’язати до показників компанії.
- Дедалі більше людей хочуть взаємодіяти з банками за допомогою ґаджетів, не виходячи з дому. Це стимулює розвиток дистанційних сервісів і диджитал‑проєктів. Для розроблення нового мобільного банку і розширення операційних ІТ‑рішень Альфа‑Банк Україна набирає 200 технічних фахівців, проєктних менеджерів та аналітиків. Серед гарячих вакансій – кризові менеджери й фахівці з фінансового моніторингу.
Транспорт і логістика
- Для компаній, які залишаються в біз‑ несі, саме час посилювати свої команди. «Багато висококласних професіоналів у всьому світі залишилися без роботи, – говорить HR‑директор авіакомпанії SkyUp Наталія Петлева. – І для себе ми розглядаємо це як можливість». Улітку і на початку осені 2020 року SkyUp закрила сім позицій у керівному складі. Наприклад, нового льотного директора перевізник знайшов в Англії.
- Транспортні компанії відчувають дефіцит фахівців бек‑офісу, за яких конкурують з багатшими підприємствами з інших галузей. Потрібні фінансисти, кадровики, юристи та айтішники.
- З початку року агрологістична компанія RISOIL S.A. здобула щонайменше п’ять нових топменеджерів. За словами співзасновника компанії Шоти Хаджішвілі, на стивідорному ринку якісні керівники не здешевіли. Зарплата директора його групи терміналів коливається в діапазоні $7000–20 000 (плюс бонус, прив’язаний до виконання KPI), місячна зарплата директорів терміналів – від $3000 до $7000.
- Оптимізуючи витрати, компанії скасовують бонуси, котрі становлять, як правило, від 15% до 20% від загального доходу працівників. Підприємства з найбільш постраждалих галузей скорочують персонал і платню. Наприклад, МАУ, яка оголосила простій з 1 квітня 2020 року, видає 2/3 зарплати, а також скоротила штат на 900 осіб – до 1600 співробітників.
- Диджиталізація – тренд, який уже не розвернути. «Він призводитиме до подальшого скорочення персоналу на крило у всіх авіакомпаніях світу», – зазначає президент МАУ Євген Дихне.
IT і телекомунікації
- З першого півріччя топменеджерам в IT-аутсорсі не збільшують компенсацій. Частина компаній на цьому не зупинилася: наприклад, в EPAM Systems зарплати топів скоротили на 10%.
- У 68% працівників IT‑сфери заробітну плату знизили несуттєво або залишили на попередньому рівні. Тільки 16% втратили від 30% до 50% доходу, свідчить дослідження консалтингової компанії Korn Fery.
- Аутсорс‑гігант GlobalLogic наймає 200 співробітників працювати в remote‑форматі. Для багатьох дистанційка залишається тимчасовим рішенням: Genesis на початку карантину вивів з офісів весь персонал, але вже влітку повернув попередній формат роботи.
- Для великих телеком‑операторів криза – не привід для перегляду зарплат та системи винагород. HR‑директор lifecell Наталія Дороніна запевняє, що внутрішніх ресурсів компанії вистачило для збереження рівня заробітної плати. «Один із трендів – фіксувати платню в гривні, без урахування зміни курсу», – розповідає HR‑директор «Укртелекому» Тетяна Петрук.
- Продуктові компанії платять більше, ніж аутсорсингові та аутстафінгові. Але найбільш «злачні» місця – в IT‑компаніях, що працюють у сфері гемблінгу, бетингу, дейтингу. «Вони готові платити на 20–40% більше, ніж ринок», – розповідає Вадим Донченко, засновник агентства TalentIn. За його оцінкою, топменеджмент у цих сферах може розраховувати на річний дохід до $300 000. З них більш як половина припаде на бонуси, прив’язані до успішності компанії.
- Рекрутери називають найбільш високооплачуваними управлінцями в IT і телекомі очільників «великої трійки» мобільних операторів. Їхній річний дохід оцінюють у суму до $400 000.