Колаж: найбагатші люди світу за версією Forbes /Колаж Анна Наконечна
Категорія
Найбагатші
Дата

Найбагатші люди світу збідніли на $500 млрд. Де у списку Маск, Арно та Безос? Новий рейтинг мільярдерів від Forbes

Рейтинг мільярдерів світу за версією Forbes Фото Колаж Анна Наконечна

Сьогодні у світі 2640 мільярдерів, загальні статки яких оцінюють у $12,2 трлн. Ось головні факти про цьогорічних учасників списку американського Forbes і перша десятка найбагатших

Головні матеріали Forbes Ukraine. Раз на тиждень на вашій пошті.

Для деяких учасників минулорічного списку вечірка закінчилася. Другий рік поспіль кількість мільярдерів у світі зменшується, як і загальна сума їхніх статків. У списку 2022-го року було 2668 учасників, а цього року їх вже 2640 і їхній загальний капітал впав на $500 млрд, до $12,2 трлн, через проблеми на світових ринках.

Майже половина мільярдерів стали біднішими, ніж рік тому. 254 людини втратили статус мільярдера, серед яких найгучнішими історіями провалу відзначилися підсудний вундеркінд Сем Бенкман-Фрід і музикант Каньє Вест. Крім того, до цього клубу нещасливчиків потрапили принаймні 19 засновників технологічних компаній-єдинорогів, включно з Алексом Аталлахом і Девіном Фінзером з NFT-маркетплейсу OpenSea та Енріке Дебуграсом і Педро Франческі із фінтеху Brex.

А от Івон Шуїнар, який заснував бренд Patagonia у 1973-му, у вересні 2022 року віддав свою компанію трасту та неприбутковій організації, що займається подоланням кліматичної кризи. Таким чином він добровільно позбувся статусу мільярдера й не увійшов до рейтингу, який давно критикував.

Були і ті, для кого останні 12 місяців були неабияк успішними. Серед щасливчиків опинилися іспанський ритейлер Амансіо Ортега (+$17,7 млрд), король китайської онлайн-торгівлі Колін Чжен Хуан (+$18,9 млрд) та індонезійський вугільний барон Лов Так Квонг (+$21,8 млрд).

Немає на що скаржитися й 150 новачкам цього списку, наприклад, баскетбольній легенді Леброну Джеймсу ($1 млрд), зірці гольфу Тайгеру Вудсу ($1,1 млрд) і модній іконі Тому Форду ($2,2 млрд).

Середній вік учасників списку становить 65 років, а найстаршим мільярдером цього року став 101-річний страховий магнат Джордж Джозеф ($1,3 млрд). Але достатньо серед найбагатших світу цього і молоді, включно з 15 учасниками, яким 30 років або менше.

Франсуаза Бетанкур-Маєрс /Getty Images

Франсуаза Бетанкур-Маєрс Фото Getty Images

За кількістю громадян-мільярдерів США посідають перше місце – 735 американців, статки яких оцінюють у $4,5 трлн. Китай (включно з Гонконгом і Макао) і своїми 562 мільярдерами розташувався знову на другому місці, а за ним йдуть Індія (169), Німеччина (126) і Росія (105).

Тотальна більшість найбагатших людей світу – це чоловіки. У цьогорічному списку присутні 337 жінок (13% усіх учасників), що на 12% більше, ніж у попередньому рейтингу. Найбагатшою жінкою світу залишається француженка Франсуаза Бетанкур-Маєрс ($80,5 млрд), онучка засновника L’Oréal. 96 мільярдерок завдячують своїми статками власній наполегливій праці, і найбагатшою серед них є Рафаела Апонте-Діамант ($31,2 млрд), швейцарська підприємиця, яка разом із чоловіком заснувала транспортного гіганта MSC у 1970-му.

Загалом, 69% учасників цьогорічного списку мільярдерів є незалежно багатими, тобто вони заснували свої компанії самостійно або у партнерстві з кимось, а не отримали статки у спадок. Минулого року цей показник становив 71%.

Протягом останніх 12 місяців померли 33 мільярдери, серед яких співзасновник Red Bull Дітрих Матешиц, бразильська банківська спадкоємиця Лілі Сафра та магнат нерухомості Тед Лернер. (До цієї групи не входить співзасновник Intel Гордон Мур, який помер наприкінці березня після завершення роботи Forbes над цьогорічним рейтингом, тому покійний мільярдер ще є у ньому.)

Найбагатші люди світу збідніли на $500 млрд. Де у списку Маск, Арно та Безос? Новий рейтинг мільярдерів від Forbes /Фото 1

Десятка найбагатших людей світу 

Ніхто не втратив більше, ніж Джефф Безос, коли акції Amazon обвалилися на 38%. Це «зʼїло» $57 млрд його статків і скинуло його з другого місця рейтингу (2022 року) на третє. Другим найбільшим невдахою цього виявився Ілон Маск, але справи у нього гірші. Він втратив звання найбагатшої людини світу після недешевої покупки Twitter, заради якої він продав акції Tesla, чим налякав інвесторів.

А от у магната розкішних товарів Бернара Арно все чудово: він за рік збагатився на $53 млрд, здобувши звання найбагатшої людини світу.

Цікаво те, що ця десятка найбагатших виглядає дещо інакше, ніж лише місяць тому. Перша шістка залишилася без змін, а от збільшення статків Майкла Блумберга допомогло йому піднятися на сьому сходинку. Таким чином перша десятка стала закритим чоловічим клубом, адже з неї випала єдина жінка, Франсуаза Бетанкур-Маєрс.

1. Бернар Арно

Бернар Арно, LVMH /Getty Images

Бернар Арно – найбагатша людина світу. Фото Getty Images

Власний капітал: $211 млрд

Джерело статків: LVMH

Вік: 74

Громадянство: Франція

Бернар Арно вперше очолює щорічний рейтинг світових мільярдерів завдяки дуже вдалому року для його компанії LVMH, якій належать такі бренди, як Louis Vuitton, Christian Dior і Tiffany & Co. Доходи, прибутки та акції LVMH досягли рекордних позначок, що допомогло збільшити власний капітал Арно на $53 млрд за останні 12 місяців, що стало найбільшим зростанням серед усіх мільярдерів. Тепер він готується передати свій капітал спадкоємцям: у липні Арно запропонував реорганізувати свою холдингову компанію Agache, яка тримає значну частину його акцій LVMH, так, щоб кожен із його пʼяти дітей отримали рівні частки.

2. Ілон Маск

Власний капітал: $180 млрд

Джерело статків: Tesla, SpaceX

Вік: 51

Громадянство: США

Втратою звання найбагатшої людини світу Маск переважно завдячує собі та своїм твітам. З часу оголошення про його покупку Twitter у квітні минулого року акції Tesla впали майже на 50%, що значно перевищує падіння індексу Nasdaq (-18%). Інвестори були неабияк невдоволені тим, що він продав акцій Tesla на $23 млрд, щоб купити соцмережу. А от справи зі SpaceX йдуть вгору: на початку 2023-го компанію оцінили у майже $140 млрд, що на близько $13 млрд більше, ніж у травні. І все ж Маск став на $39 млрд бідніший, ніж рік тому.

3. Джефф Безос

Власний капітал: $114 млрд

Джерело статків: Amazon

Вік: 59

Громадянство: США

Після того, як він пішов з посади гендиректора Amazon у 2021-му, Безос злітав у космос завдяки своїй компанії Blue Origin, вразив усіх своєю суперяхтою за $500 млн і збільшив благодійну діяльність, підтримуючи, серед іншого, безкоштовні дитячі садочки Bezos Academy та довкілля через Bezos Earth Fund. Втім, його статки зазнали удару: порівняно з минулорічним рейтингом він втратив $57 млрд (найбільша втрата серед усіх) завдяки падінню акцій Amazon на 38%.

4. Ларрі Еллісон

Власний капітал: $107 млрд

Джерело статків: Oracle

Вік: 78

Громадянство: США

Голові Oracle та її колишньому гендиректору вдалося за 12 місяців піднятися на чотири сходинки у рейтингу найбагатших, і це попри складний рік для технологічного сектору. Акції Oracle виросли на 10% завдяки акценту на безпеці й надійним доходам. Еллісон минулого літа купив один із найдорожчих будинків у Флориді за $173 млн, збільшивши свій портфель елітної нерухомості, до якого входить острів Ланай на Гаваях. У серпні він вийшов із ради Tesla після чотирьох років роботи.

Про повний список найбагатших людей світу за рейтингом Forbes та їхні статки можна прочитати тут.

Ларрі Еллісон /Getty Images

Ларрі Еллісон Фото Getty Images

5. Воррен Баффетт

Власний капітал: $106 млрд

Джерело статків: Berkshire Hathaway

Вік: 92

Громадянство: США

Останні три роки Баффетт переважно витрачав гроші, вклавши близько $90 млрд готівки Berkshire Hathaway у різні акції та $11,5 млрд на покупку страхової фірми Alleghany Corp. За деякими повідомленнями, наприкінці березня «оракул із Омахи» й ветеран ринкових криз давав поради адміністрації Байдена щодо банківських питань і обговорив можливі інвестиції у регіональні банки.

6. Білл Ґейтс

Власний капітал: $104 млрд

Джерело статків: Microsoft

Вік: 67

Громадянство: США

Ґейтс вийшов з ради Microsoft у 2020-му, але він все ще витрачає 10% свого часу на роботу з командами компанії, включно з тією, що співпрацює із OpenAI. «Це так само важливо, як ПК і як інтернет», – сказав Ґейтс про ШІ-інструменти типу ChatGPT в інтервʼю Forbes. Крім того, разом зі своєю колишньою дружиною Меліндою Френч Ґейтс вони збільшують витрати їхнього спільного благодійного фонду Gates Foundation, який вони планують згорнути впродовж наступних 25 років.

7. Майкл Блумберг

Майкл Блумберг /Getty Images

Майкл Блумберг Фото Getty Images

Власний капітал: $94,5 млрд

Джерело статків: Bloomberg LP

Вік: 81

Громадянство: США

Попри витрату $1,7 млрд на благодійність за останній рік, статок співзасновника Bloomberg LP виріс завдяки зростанню доходів його компанії у 2022-му до $13,3 млрд (у 2021-му було $12,5 млрд). Блумберг, давній прихильник Ізраїлю, розкритикував у своїй колонці для New York Times політику премʼєра Беньяміна Нетаньяху у питанні судової реформи.

8. Карлос Слім Елу і родина

Власний капітал: $93 млрд

Джерело статків: телекомунікації

Вік: 83

Громадянство: Мексика

Акції компанії América Móvil, яка забезпечує мобільним звʼязком значну частину Латинської Америки та чиї акції котируються на Нью-Йоркській біржі, за останній рік виросли на 14%. Це сприяло тому, що власний капітал Сліма виріс майже на $12 млрд і він вперше з 2019 року потрапив до десятки найбагатших людей світу. У лютому він виставив на продаж свій історичний маєток на Мангеттені за $80 млн, що вдвічі більше, ніж мільярдер заплатив за нього у 2010-му.

9. Мукеш Амбані

Власний капітал: $83,4 млрд

Джерело статків: різне

Вік: 65

Громадянство: Індія

Амбані повернув собі звання найбагатшої людини Азії, коли Гаутам Адані (№24) потрапив у скандал і акції його компанії суттєво впали. Минулого року Reliance Industries, багатопрофільна компанія Амбані, стала першою індійською компанією, чий дохід перетнув позначку $100 млрд. В питанні наступника у нього все вирішено: його старший син Акаш є головою Jio Infocomm, телекомунікаційного бізнесу родини; донька Іша очолює ритейл; а ще один син, Анат, займається енергетичним напрямом Reliance.

10. Стів Баллмер

Власний капітал: $80,7 млрд

Джерело статків: Microsoft

Вік: 67

Громадянство: США

 «Лос-Анджелес кліпперс», баскетбольна команда, що належить Баллмеру та є шостою найдорожчою командою НБА, показує чудові результати. Він будує для неї арену за $2 млрд приватних інвестицій і вона має бути готова у 2024-му. Колишній гендиректор Microsoft втратив $10 млрд за останній рік переважно через зниження ціни на акції гіганта ПК.

Матеріали по темі
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні