Зліва направо: Алішер Усманов, Леонід Міхельсон і Роман Абрамович. Ілюстрація Анна Наконечна /Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Три російські олігархи, які найімовірніше потраплять під санкції Байдена через агресію в Україні. Оцінка Forbes.com

4 хв читання

Зліва направо: Алішер Усманов, Леонід Міхельсон і Роман Абрамович. Ілюстрація Анна Наконечна Фото Getty Images

Список російських мільярдерів, які потраплять під санкції Джо Байдена через кремлівську агресію в Україні, ще не оприлюднювали. За допомогою експертів і власних оцінок Forbes.com визначив, хто найімовірніше потрапить під роздачу

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Принаймні з десяток мільярдерів-поплічників російського президента Володимира Путіна вже опинилися поза законом після вторгнення Росії в Україну в 2014-му та втручання у вибори в США в 2016-му. Та були й ті, кому вдалося уникнути санкцій. До трійці таких щасливчиків увійшли Роман Абрамович, Алішер Усманов і Леонід Міхельсон, загальні статки яких оцінюють у $58,3 млрд.

Окрім натяку на те, що сам Путін може потрапити під санкції, адміністрація Байдена мало що ще сказала про мільярдерів, які також будуть покарані. Джен Псакі, представниця Білого дому, сказала, що адміністрація Байдена визначила людей «із близького оточення Кремля чи тих, хто повʼязаний із ним, які беруть участь у прийнятті урядових рішень або принаймні причетні до дестабілізаційної поведінки Кремля». Вони вразливі, додала вона, «через їхні глибокі фінансові звʼязки із Заходом».

Особи під санкціями втрачають доступ до американської фінансової системи, а також до будь-яких активів, що підпадають під американську юрисдикцію. Санкційні покарання сприяли зменшенню статків деяких олігархів.

У березні 2019-го, менш ніж за рік після запровадження американських санкцій проти мільярдера Олега Дерипаски, він безуспішно подав до суду на Міністерство фінансів США, заявивши, що став «радіоактивним» для всіх, із ким має справи в будь-якій точці світу.

Згідно із аналізом Forbes, за 11 місяців між оголошенням про санкції і його позовом, його власний капітал скоротився на 47% – з $6,76 млрд до $3,58 млрд. На це вплинуло переважно падіння цін на акції двох алюмінієвих компаній En+ Group і UC Rusal, які він контролював.

Ще один олігарх, який потрапив під санкції в 2018-му, Віктор Вексельберг розповів російському Forbes в інтервʼю у лютому 2021-го, що без дозволу Міністерства фінансів США він не має доступу до його закордонних активів, які оцінюють у понад $1,5 млрд. Здається багато, але його статки оцінюють у $9,3 млрд.

Ось три мільярдери, які найімовірніше потраплять до санкційного списку Байдена.

Роман Абрамович

Власний капітал: $13,8 млрд

Getty Images

Роман Абрамович. Фото Getty Images

Абрамович – один із найвідоміших російських олігархів завдяки своєму статусу власника ФК «Челсі» у Великій Британії. Хоч його власний капітал включає частки вартістю мільярди доларів у російських компаніях Evraz і Norilsk Nickel, $2,7 млрд його особистих статків повʼязані з «Челсі».

Із такою великою кількістю грошей на Заході, здавалося б, Абрамович мав би потрапити під попередні санкції, але йому вдалося їх оминути. Опозиційний до Кремля лідер Олексій Навальний, якого отруїли в 2020-му і який наразі перебуває у вʼязниці, роками закликав західні країни покарати Абрамовича, а також ще одного олігарха, Алішера Усманова, у якого теж була значна частка в іншому британському футбольному клубі. Навальний сказав, що санкції не спрацювали, бо західні країни відмовилися йти проти людей із грошима.

За словами одного експерта, який працював із російським урядом, Абрамовичу вдалося уникнути санкцій завдяки дружбі з Іванкою Трамп, донькою колишнього президента США, і її чоловіком Джаредом Кушнером. У Трамп та Кушнера були такі близькі стосунки з Абрамовичем і його колишньою дружиною Дашею Жуковою, що вони вказали про це в заяві на перевірку благонадійності, яку треба заповнити потенційним співробітникам Білого дому.

За словами експерта, Абрамовича «неодноразово бачили разом з Іванкою і Джаредом в Санкт-Петербурзі, Дубровніку, Аспені, на острові Сен-Барт і в Нью-Йорку». Трамп і Кушнер наразі не відповіли на прохання надати коментар.

Алішер Усманов

Власний капітал: $16,4 млрд

Getty Images

Алішер Усманов. Фото Getty Images

Найбільший актив Усманова – це сталевий гігант Metalloinvest. Завдяки Юрію Мільнеру, на той час голові компанії Mail.Ru Group, раніше відомої як Digital Sky Technologies, Усманов був раннім інвестором Facebook. В Усманова є частки в китайському техногіганті Xiaomi, а також в інших телекомунікаційних, видобувних і медійних компаніях.

Він також захоплювався інвестиціями в англійський футбол, певний час тримаючи 30-відсоткову частку «Арсеналу». У 2018-му продав її американському мільярдеру Стенлі Кронке, власнику «Лос-Анджелес ремс» та інших цінних активів, за $712 млн.

За словами експерта, він неодноразово допомагав Путіну і вирішував його бізнесові проблеми. Одного разу в 2006-му стало відомо, що міністр інформаційних технологій і звʼязку Леонід Рейман володів часткою в Megafon, компанії, яка підпорядковувалася його міністерству. Невдовзі після цього Усманов викупив частку Реймана.  

У грудні холдингова компанія Усманова продала свої інвестиції у Mail.Ru, яку перейменували на VK, страховій компанії Sogaz, якою частково володіє путінський союзник Юрій Ковальчук, чий власний капітал складає $3,6 млрд. Усманов також тісно співпрацює з Андрієм Скочем, ще одним російським олігархом (власний капітал: $7,7 млрд), який потрапив під американські санкції в 2018-му.

Стосунки Усманова з Путіним виходять за межі бізнесових. Він одружений з Іриною Вінер, легендарною тренеркою з художньої гімнастики, яка допомогла Аліні Кабаєвій, нібито коханці Путіна, виграти золоту медаль на Олімпіаді в 2004-му.

Враховуючи, що адміністрація Байдена націлюється на олігархів, у яких є активи на Заході, Усманов саме потрапляє під цей критерій, адже в нього велика кількість нерухомості в Європі. Він володіє двома маєтками в Лондоні – Бічвуд-гауз і Саттон-плейс, які разом коштують майже $300 млн. Також у нього є власність у Мюнхені, Монако, на Сардинії та в інших містах.

Леонід Міхельсон

Власний капітал: $28,1 млрд

Getty Images

Леонід Міхельсон. Фото Getty Images

Засновник і голова Novatek, газовидобувної компанії, Міхельсон також є бізнес-партнером Геннадія Тимченка, олігарха з власним капіталом $23,5 млрд, який входить до санкційних списків США з 2014-го. «Це буде природним переходом від Тимченка, який є найбільшим бізнесменом у колі Путіна, – сказав експерт. – Міхельсон теж є його частиною».

Ось список російських олігархів, які знаходяться під санкціями США з 2014-го:

1.  Геннадій Тимченко

2.  Олег Дерипаска

3.  Віктор Вексельберг

4.  Володимир Богданов

5.  Сулейман Керімов

6.  Ігор Ротенберг

7.  Аркадій Ротенберг

8.  Борис Ротенберг

9.  Кирилл Шамалов

10. Андрій Скоч

11. Юрій Ковальчук 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні