Маловідома компанія купила столичний завод «Електронмаш» за 430 млн грн. На місці колись найбільшого радянського виробника комп'ютерів збудують житловий комплекс
⚡️ Лише 3 дні! Отримайте доступ до річної підписки Forbes Digital зі знижкою 40%. Промокод: MORNING. Оформлюйте підписку за посиланням.
Зруйновані будівлі, занедбана територія та величезні борги – так голова Фонду держмайна Дмитро Сенниченко у листопаді описував типове держпідприємство, яке перебуває на балансі фонду. «Електронмаш» – один з яскравих представників подібних підприємств.
27 січня Фонд на повторному аукціоні продав «Електронмаш» за 430 млн грн маловідомій компанії «Український імідж». У ході торгів ціна зросла у 6,5 раза від стартової.
На торги прийшли ще чотири компанії – три з них уже претендували на покупку заводу в минулому аукціоні. Його виграла компанія «Лорен Груп», запропонувавши за майновий комплекс 970 млн грн. Після того як переможець прострочив підписання договору про купівлю, ФДМ виставив актив на повторний аукціон.
Переможець торгів тепер має підписати протокол про результати аукціону, укласти договір купівлі-продажу та зробити розрахунок. Після приватизації новий власник зобовʼязується виконати приватизаційні умови: погасити 34 млн грн боргів підприємства та протягом шести місяців зберігати діючий персонал – 139 працівників.
Радянська спадщина
«Електронмаш» створено в 1965 році на базі Київського заводу електронних обчислювальних та керуючих машин. У 1980-х роках на підприємстві працювало понад 10 000 осіб. В 1988-му завод одним із перших у СРСР випустив персональний компʼютер «Пошук». Розробникам вдалося створити більш дешевий і при цьому продуктивний аналог американського IBM PC/XT, який міг запускати більшість популярних програм та ігор кінця 1980-х. З другої половини 1990-х завод переходить від виробництва персональних компʼютерів на випуск касових апаратів, обігрівачів, медичного устаткування.
Завод займає три ділянки загальною площею 18 га. Одна з них, на 14 га, знаходиться на Окружній дорозі у Києві, неподалік станції метро «Житомирська». Два інші – у Київській та Чернігівській областях. До складу держпідприємства також входять 32 транспортні засоби та 37 обʼєктів нерухомості. У 2020 році завод отримав 11 млн грн чистих збитків при виручці в 14,7 млн грн.
Чи не здешевив Фонд
«Основний актив заводу – це 14 га землі на Окружній дорозі », – каже керівник департаменту аналітики Concorde Capital Олександр Паращій. Він пророкує «Електронмашу» долю заводу «Більшовик», територія якого планується до забудови консорціумом інвесторів, серед яких власник компанії «А-девелопмент» Олексій Баранов та компанія UDP під управлінням Андрія Іванова. «Жодної технологічної цінності «Електронмаш» уже не має», – запевняє Паращій.
«Підприємство продали за ринковою ціною», – каже гендиректор інвесткомпанії Dragon Capital Томаш Фіала. Його компанія брала участь у першому аукціоні та у разі перемоги планувала будівництво на цій ділянці ЖК із комерційними площами. Але після того, як ціна на комплекс почала наближатися до 1 млрд грн, Dragon Capital вийшла з торгів. «Конфігурація ділянки дуже невигідна, місце так собі», – каже засновник KAN Development Ігор Ніконов.
«Незважаючи на не найвигідніше місце розташування, завод можна було продати мінімум на третину дорожче», – запевняє засновник консалтингової компанії M4U, що спеціалізується на девелопменті, Володимир Даниленко. На цій ділянці можна збудувати ЖК комфорт-класу на 3238 квартир. За консервативною оцінкою M4U, їх продаж принесе мінімум 5,9 млрд грн доходу без урахування заробітку від комерційних площ. Вартість землі Даниленко оцінює у 10–13% усього проєкту – 600–700 млн грн.
«Територія заводу підходить під будівництво житлового комплексу та торгового центру», – каже Ніконов. Даниленко вважає, що оптимальним рішенням стане будівництво багатофункціонального ЖК: «Гарний район для розвитку, є торговельна інфраструктура». А ось новий ТРЦ там навряд чи зʼявиться. «Якщо будувати ТРЦ, то регіонального масштабу, а в Києві вже є два такі обʼєкти: «Блокбастер» та «Республіка», і третьому тут робити нічого», – каже він.
Хто покупець
«Український імідж» засновано в 2006 році в Києві. Займається діяльністю у сфері права. Компанія записана на Віолетту Глинянчук. Спільно з Валерієм Глинянчуком вона також володіє компанією «Укренергобудресурси», яка торгує нерухомістю на майданчику ProZorro.Продажі.
Forbes звʼязався з Глинянчук, щоб дізнатися про її плани на придбану ділянку. Вона відмовилася відповідати на запитання, пославшись на зайнятість. На СМС вона також не стала відповідати, як і на наступні дзвінки.
Три джерела на ринку нерухомості, знайомих із деталями угоди, повідомили Forbes, що «Електронмаш» купив засновник ритейлерської групи «Фуршет», депутат Київради від «Євросолідарності» та учасник списку найбільших рантьє Ігор Баленко. Йому належать столичні торгові центри «Променада Центр» та «Променада Парк» загальною орендною площею 59 000 кв. м та шість готелів у Камʼянці-Подільському, Трускавці, Києві, Запоріжжі, Бакоті Хмельницької області та в Царівці на Житомирщині.
У 2008 році Київрада передала в оренду його компанії «Господарник» під забудову 19 га Совських ставків. Баленко планував збудувати там вісім житлових будинків загальною площею не більше 120 000 кв. м. Це викликало протести місцевих жителів. В результаті суд у лютому 2019 року розірвав договір оренди, повернувши ділянку місту.
Баленко заперечує купівлю «Електронмашу». «Я ніякого відношення до купівлі не маю», – відповів він на запит Forbes.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.