Європа вірить у перемогу України, але не розуміє, що після неї робити. Українські підприємці про Економічний форум у Польщі
Категорія
Партнерський матеріал
Дата

Європа вірить у перемогу України, але не розуміє, що після неї робити. Українські підприємці про Економічний форум у Польщі

5 хв читання

З 6 по 8 вересня у польському місті Карпач відбувся 31-й Економічний форум, також відомий як східноєвропейський «Давос». Цьогорічна подія пройшла під гаслом «Європа перед обличчям нових викликів». У межах форуму пройшло понад 300 дебатів та кілька конференцій, а сама подія зібрала понад 4000 учасників із країн Європи, Центральної Азії та США.

Окрім традиційних тем дискусій, як-от економічний розвиток, безпека, енергетика, міжнародна політика та інновації, наголос був на темі війни в Україні та викликів, пов’язаних із нею. Організатори доклали зусиль, щоб максимально залучити українців до форуму. 

Однією з компаній – гостей заходу був український сімейний офіс (інвестиційна компанія) Dovgiy Family Office, соціальний напрям якої вже понад три покоління сприяє розвитку науки та освіти в Україні. Зокрема, Офіс співпрацює з головним українським майданчиком для реалізації проєктів у освітньому напрямку – Малою Академією Наук (МАН) та її фундатором Станіславом Довгим.

Керуюча партнерка компанії Dovgiy Family Office Оксана Гуляєва побувала на форумі та поділилася власними враженнями про готовність європейців до співпраці з Україною, динаміку змін в ЄС та майбутнє України через європейську призму.

Європа вірить у перемогу України, але не розуміє, що після неї робити. Українські підприємці про Економічний форум у Польщі /Фото 1

Оксана Гуляєва, керуюча партнерка компанії Dovgiy Family Office

Важливо розповідати історії та представляти країну на міжнародних подіях 

Захід цього року намагалися зробити дуже україноцентричним. Проте мене збентежила низька представленість України, хоча аудиторія щиро прагне спілкування з нами. Перше, що впадає в очі, – відверті розповіді про війну шокують європейців. 

Юрій Бова, голова тростянецької громади Сумщини, був присутнім на форумі та детально розповідав про життя міста під окупацією та реалії після неї. Почуті історії справили сильне враження на присутніх – такі контакти ламають бар’єри, відхиляють завісу нерозуміння, дають їм змогу краще зрозуміти наші проблеми.

Що робити після перемоги. Європейці готові інвестувати, але планувати потрібно вже зараз 

На таких подіях особливо загострюється відчуття, що не потрібно чекати дня перемоги для перезапуску економіки та відновлення. Після війни нас чекає інша битва – за майбутнє наших дітей у повоєнній Україні. Битва за інвестиції, жорстка конкуренція за них з іншими країнами. 

Європа та її бізнес дуже відкриті до партнерства з нами. Проте чомусь на панельній дискусії з фінансування й реконструкції повоєнної України не виявилось представника України. Модератор зазначив, що недоречно обговорювати відновлення України без України. Ініціативу взяв мій брат – Олесь Довгий. Він піднявся на сцену та взяв участь в обговоренні поточної економічної ситуації в Україні, потенціалу для майбутніх інвесторів, розуміння українською стороною необхідності активного продовження реформ та закликав західних бізнесменів підтримати відновлення України своїми інвестиціями. 

Ми спілкувалися на форумі з багатьма людьми, вони вірять у перемогу України. Але кожен запитує: «Що Україна робитиме після перемоги? Які будуть правила?». Тож для того щоб перемогти в економічному аспекті, ми вже повинні почати свою боротьбу. Не можна чекати завершення війни.

Європа вірить у перемогу України, але не розуміє, що після неї робити. Українські підприємці про Економічний форум у Польщі /Фото 2

Олесь Довгий на економічному форумі у Карпачі

Незавершені «домашні завдання» з реформ

Ми в Україні живемо в оптимістичній фантазії, що скінчиться війна і на нас поллються інвестиції. Але ми повинні пам’ятати, що в іноземних інвесторів уже є багато запитань. Вони прораховуватимуть свої вклади на роки вперед, перш ніж прийняти рішення. Але перед цим їм потрібні будуть гарантії захищених прав; гарантії, що правила гри не зміняться завтра, що їхнє інвестиційне рішення захищене законом; що їхній фізичний та інтелектуальний актив теж захищений. 

Саме над цим ми маємо вже зараз працювати: залучати іноземних та внутрішніх експертів, працювати з бізнесом та policymakers, щоби мати змогу оперативно та ефективно співпрацювати з іноземними інвесторами. 

Інновації, реформи та талановиті фахівці – ключ успішної відбудови 

Думка про передачу Україні сучасних знань, технологій найчастіше звучала на форумі від представників західного бізнесу і партнерів. Багато іноземних компаній, які планують працювати в Україні, вже власним коштом навчають українських фахівців своїх технологій. Адже найгірше, що ми можемо зробити після перемоги, відбудувати Україну, якою вона була. Перемога – не кінець історії, а її нова сторінка, яку напишуть талановиті, здібні освічені українці. 

Нам потрібно повернути тих, хто виїхав: європейські країни активно асимілюють українців, особливо дітей та молодь, дають їм у себе опору в житті – освіту, роботу та перспективи. Ми маємо дати відчуття великої затребуваності, опору та віру в майбутнє своїм людям у своїй країні, щоб вони прагнули повернутись. Інакше наше відновлення розіб’ється об дефіцит кадрів і сучасних технологій. 

Україна ризикує опинитися в ситуації 1990-х років, коли через масову міграцію та відтік мізків ми втратили величезний обсяг талантів і наукового потенціалу, які прославляють своїми досягненнями зараз не Україну, а ті країни, де вони змогли реалізувати свій потенціал.

Європа вірить у перемогу України, але не розуміє, що після неї робити. Українські підприємці про Економічний форум у Польщі /Фото 3

«Відтік мізків» – критична проблема, якій потрібно запобігати вже зараз

Війна дала нам кризу, яка руйнує стереотипи, бо відновлення вимагатиме принципово нових підходів. Україна може стати унікальним джерелом крутих ідей та винаходів. 

До прикладу, квадрокоптер-міношукач, винайдений Ігорем Клименком, учнем МАН, – це результат таланту, який опинився в унікальних умовах. Після перемоги таких викликів буде неймовірний потік. І для того, щоби збудувати нове і краще, нам потрібно запобігти відпливу талантів. Вихованці МАН патентують сотні винаходів, сотнями щороку збирають нагороди у світових наукових та винахідницьких змаганнях. 

Європа вірить у перемогу України, але не розуміє, що після неї робити. Українські підприємці про Економічний форум у Польщі /Фото 4

Є виняткові кейси, коли наші діти патентують свої винаходи, технологію купують іноземні країни, дають ґрант дитині та пропонують переїзд усій родині. Це круто для дитини та її майбутнього. Але ми не можемо бути спокійними, доки такі діти не мають умов в Україні. 

Як зберегти таланти для України майбутнього

Dovgiy Family Office та наші партнери робимо все можливе, щоб таланти залишилися в Україні та хотіли повертатися сюди: створюємо екосистеми для навчання, розвитку, подорожей науковими центрами світу і надаємо бізнес-навички винахідникам. Умисне не зупиняємось під час війни, щоб діти та їхні батьки мали розуміння, що тут є всі умови, і що наша креативна молодь нам дуже потрібна. Ми віримо в неї не словом, а реальними діями. 

Вихованці МАН – єдині неповнолітні учасники, хто має доступ до CERN (Європейська організація ядерних досліджень), вони перемагають у конкурсах NASA, а їхні проєкти реалізуються на космічних кораблях, які запускає Ілон Маск. Уявіть собі, якою може бути Україна, яку творять такі таланти. Я впевнена, що після війни Україна має стати світовим інноваційним хабом.

Мала Академія Наук – найбільш потужна та системна освітня організація не лише в Україні, але й у світі. Саме за це вона отримала статус ЮНЕСКО, а інші країни стоять у черзі за перейманням досвіду. Але, звісно, тема та розуміння освіти й талантів просувається в Україні й іншими проєктами – в першу чергу бізнес-орієнтованими. 

Освіторія, Unit City, Платформа та інші теж розуміють важливість розвитку та утримання нашого потенціалу. Але нас катастрофічно мало, якщо порівняти з чисельністю талантів, які має зростити та зберегти Україна. Наш голос ледь чутний у той час, як нам потрібно дати умови, щоб зростав цілий клас підприємців-винахідників. Над цими екосистемами Україна, наші партнери з відбудови, бізнес, меценати та освіта мають також думати вже зараз, до перемоги. 

А для створення й розвитку таких екосистем ми маємо згадати про реформи: вільна конкурентна економіка з простими правилами та прозорими механізмами, яка стимулює, а не гальмує круті проєкти, круті ідеї, круті таланти. Війна показала, що наші люди унікальні – «антикрихкі». Якщо це приправити грамотною державною політикою та правильними пріоритетами, Україна здивує весь світ своєю інноваційністю, талантами та стрімким розвитком. 

Telegram-канал Forbes, ультимативний гід у світі українського бізнесу. Приєднатись

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні