Категорія
Світ
Дата

Forbes Digital

«Іран не хоче великої регіональної війни». Чому Іран атакував Ізраїль і які наслідки для України? Інтервʼю з директором Центру близькосхідних досліджень Ігорем Семиволосом

7 хв читання

Ігор Семиволос, Іран, Ізраїль, війна /Facebook-сторінка Центру близькосхідних досліджень

Ігор Семиволос, директор Центру близькосхідних досліджень Фото Facebook-сторінка Центру близькосхідних досліджень

У ніч із 13 на 14 квітня Ізраїль разом із союзниками відбив масований повітряний обстріл зі сторони Ірану. Чи буде удар у відповідь, якого розвитку подій чекати на Близькому Сході та що вони означають для України? Forbes Ukraine запитав директора Центру близькосхідних досліджень Ігоря Семиволоса

За 107 років існування Forbes логотип змінювався 18 разів, але таким авангардним і вільним світ його бачить вперше. В новому числі журналу Forbes Ukraine: сучасне мистецтво, топ-50 благодійних фондів, альтернативна енергетика, 30 до 30. Замовляйте вже зараз!

Остання хвиля ескалації у відносинах між Ізраїлем та Іраном почалася 1 квітня. Тоді Ізраїль завдав удару по будівлі на території іранського консульства в Дамаску та ліквідував високопосадовців Корпусу вартових ісламської революції (КВІР) – елітного іранського військового підрозділу.

Іран пообіцяв помститися. За два тижні разом із проксі-силами з Ємену, Сирії та Іраку запустив по Ізраїлю близько 170 безпілотників, 20 крилатих та 120 балістичних ракет. Ізраїль стверджує, що знищив 99% цілей. Відбиватися допомагали авіації США, Франції та Британії.

Після атаки президент США Джо Байден та лідери Конгресу досягли консенсусу про схвалення допомоги Ізраїлю та Україні, переконує лідер демократів у Сенаті Чак Шумер.

Подальші події залежать від реакції Ізраїля. Джо Байден просив прем’єра Ізраїлю Бенджаміна Нетаньягу не завдавати ударів у відповідь, повідомляли американські медіа з посиланням на джерела. Але ввечері 15 квітня начальник штабу Армії оборони Ізраїлю Герці Га-Леві заявив без деталей, що іранські атаки на вихідних усе ж «отримають відповідь». Тегеран погрожує ще більш масованішими атаками, якщо Ізраїль його обстріляє.

Чому Іран «вийшов із тіні» та вперше завдав удару напряму, а не через проксі-сили, та чи може це стати ознакою початку великої війни на Близькому Сході?  

Розмову скорочено та відредаговано для зрозумілості.

Про причини ірано-ізраїльського конфлікту

Чому Іран ненавидить Ізраїль і хоче його знищити?

До 1979 року Іран був союзником Ізраїлю. Тоді в країні правив шах, був прозахідний режим. Ті, хто скинули шаха, змінили плюс на мінус. І Ізраїль став ворогом.

Посольство Ізраїлю стало посольством Палестини. В Ірану є прямий конфлікт зі США. А іранці вважають, що Ізраїль – це американський сателіт. Друг мого ворога – це ворог.

Іран має цілу мережу проксі. Яка структура цих сил, як вони працюють та хто ними керує?

Це мілішіа – парамілітарні утворення. По суті, це територіальні підрозділи. Вони локальні: контролюють територію, де мешкають або яка вважається зоною їхніх інтересів.

Частина з них мають пряме походження з Ірану. Тобто Іран ініціював їх створення, доклався до озброєння, підготовки, рекрутингу. Інші виникли раніше. Наприклад, Хезболла з’явилась у вирі громадянської війни в Лівані. Але як структура була створена за активної участі іранців.

Проксі залежні від Ірану в питаннях озброєння, підготовки, ресурсів та грошей. Та координують свої війни з представниками КВІР.

Які проксі найбільш залежні від Ірану, а які автономні?

Повністю залежний від Ірану тільки КВІР як іранський підрозділ.

Всі інші представляють інтереси шиїтського населення країн, у яких діють. І мають певний ступінь автономії. Остаточні рішення приймають все одно представники проксі-організацій. Але на рішення може серйозно впливати Іран.

Звідки Іран бере ресурси на утримання чисельних проксі, виробництво зброї та ще й своєї ядерної зброї?

Основне джерело доходів – нафта. Активно продають зброю. Коли Росія почала використовувати іранські дрони в російсько-українській війні, в Ірану побільшало клієнтів. Зараз, може, поменшає, після того як були збиті всі дрони [під час атаки на Ізраїль 13 квітня]. 

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд