Літак-розвідник А-50 пролітає над Червоною площею під час військового параду до Дня Перемоги /Getty Images
Категорія
Війна
Дата

Білоруси стверджують, що вразили новітній російський літак-розвідник. Forbes оцінив його вартість у $500 млн

Літак-розвідник А-50 пролітає над Червоною площею під час військового параду до Дня Перемоги Фото Getty Images

Білоруські моніторингові групи повідомили про підрив партизанами російського літака далекого радіолокаційного виявлення А-50У. Його вартість становить близько $500 млн. Якщо літак знищено, це найдорожча втрата Росії після крейсера «Москва» ($750 млн)

Список найбільших експортерів, рік війни Зеленського, пригоди Баффета в Україні, реанімація бізнесу Rozetka та ще два десятки ексклюзивних матеріалів. Forbes Україна випустив новий номер журналу. Купити його з безкоштовною доставкою можна за цим посиланням.

Що за літак-РЛС

Авіація далекого радіолокаційного виявлення й управління є дороговартісним комплексом, який стоїть на озброєнні в небагатьох країн. Його перевагою перед наземними комплексами РЛС є можливість зазирнути «за горизонт».

Наземні радіолокаційні комплекси мають обмежене поле зору і не можуть бачити об’єкти, що летять на низьких висотах. Що більша відстань від комплексу РЛС, то більшою є мінімальна висота спостереження. Авіація далекого радіолокаційного виявлення може спостерігати з неба за об’єктами, які летять на низьких висотах і на далеких відстанях. 

Це дає змогу Росії відстежувати місця дислокації українських літатків і систем ППО, складати карту стратегічних об’єктів оборони та коригувати ракетні удари. 

Вибухи в Мачулищах

26 лютого моніторингова група «Беларускі Гаюн» повідомила про два вибухи на військовому аеродромі Мачулищі (Білорусь), назвавши їх причиною партизанську диверсію. Вибухи нібито вразили радіолокаційний літак А-50У Повітряно-космічних сил РФ, який знаходився на аеродромі, та пошкодили передню й центральну частини, авіоніку й радіолокаційну антену.

Білоруські телеграм-канали стверджували, що партизани атакували російський літак за допомогою двох дронів. Цю інформацію підтвердив голова білоруської ініціативи BYPOL Олександр Азаров, зазначивши, що пошкодження літака «серйозні».

У коментарі «Белсату» Азаров розповів, що напад за допомогою безпілотників здійснили учасники плану «Перемога», операція готувалася кілька місяців, зараз її виконавці в безпеці.

Україна офіційно не коментувала вибухи. Проте спікер Повітряних сил ЗСУ Юрій Ігнат сказав, що «довіряє» інформації від білорусів, бо має «свої джерела».

Білоруси стверджують, що вразили новітній російський літак-розвідник. Forbes оцінив його вартість у $500 млн /Фото 1

A-50EI на базі транспортного Іл-76 з двигунами PS-90A-76, з ізраїльським радаром EL/W-2090, виготовленим для ВПС Індії.

Вартість літака

Літак-розвідник А-50 – радянський авіаційний радіолокаційний комплекс на базі Іл-76. Його виготовлено в 1978–1985 роках. Пізніше Росія розробила кілька удосконалених версій, зокрема, модернізовані варіанти А-50М та А-50У та експортні А-50І та А-50ЕІ.

Базову вартість А-50 оцінено в $330 млн. Але модернізовані версії коштують значно дорожче.

У 2020 році Індія закупила в Росії два літака А-50ЕІ на суму близько $1 млрд. Тобто вартість одного експортного варіанта літака А-50 складає близько $500 млн. 

На аеродромі Мачулищі нібито було пошкоджено найсучаснішу версію авіаційного комплексу А-50У, в якому встановлено новий радіотехнічний комплекс із покращеними параметрами виявлення низькополітних та малопомітних повітряних цілей. Вартість літака-розвідника в конфігурації А-50У може навіть перевищувати експортний варіант А-50ЕІ.

Загалом у Росії 16 літаків А-50 різних конфігурацій. У 2014-му вона почала розробляти нову версію – А-100. Проте цю програму було заблоковано західними санкціями в сфері авіації й електроніки. Ймовірно, Росія більше не може виготовляти або модернізувати ці авіаційні комплекси. 

Матеріали по темі

 

Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні