Минулого тижня Лукашенко оголосив про обʼєднання російсько-білоруських сил на території Білорусі, до яких увійдуть білоруська піхота й кілька тисяч російських солдатів. /Getty Images
Категорія
Війна
Дата

Чи можливий повномасштабний наступ із Білорусі. Пояснює білоруський аналітик Тадеуш Гічан

2 хв читання

Минулого тижня Лукашенко оголосив про обʼєднання російсько-білоруських сил на території Білорусі, до яких увійдуть білоруська піхота й кілька тисяч російських солдатів. Фото Getty Images

Все частіше почали звучати розмови про те, що невдовзі знову відкриється білоруський фронт на війні в Україні. Білоруський журналіст Тадеуш Гічан не вважає, що є приводи для хвилювання

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Тадеуш Гічан /з особистого архіву

Тадеуш Гічан

Білоруський журналіст опозиційного видання NEXTA, а також позаштатний аналітик Центру аналізу європейської політики (Center for European Policy Analysis). В Університеті Миколая Коперника отримав диплом бакалавра з військових досліджень, а у Варшавському університеті – диплом магістра з міжнародних відносин. Наразі пише кандидатську дисертацію в Університетському коледжі Лондона.

Минулого тижня Лукашенко оголосив про обʼєднання російсько-білоруських сил на території Білорусі, до яких увійдуть білоруська піхота й кілька тисяч російських солдатів. Пізніше міноборони Білорусі оголосило про те, що російських солдатів буде 9000.

У своєму Twitter Тадеуш Гічан, який нині живе і працює в Лондоні, розбирає головні факти про переміщення військових сил Росії на території Білорусі:

  • Судячи з фотографій, до Білорусі прибуває не регулярна армія Росії, а нещодавно призвані резервісти.
  • Російські військові потяги не перевозять важке озброєння, а лише вантажівки, пальне і солдатів.
  • Росіян везуть не на кордон з Україною, як це було у січні, а на тренувальні бази, що на півночі Білорусі.

Майже точно можна сказати, що тут йдеться про підготовку російських резервістів, адже російські тренувальні бази переповнені, пише журналіст.

Фото показують потяги, що прибувають в Білорусь з Росії. На мапі позначені пункти призначення поїздів..

За даними ЗСУ станом на початок жовтня, на території Білорусі перебуває до 1000 російських солдатів, два літака, чотири «Іскандери» і 12 зенітних ракетних систем S-400. На думку Гічана, мобілізованих росіян могли б послати на відкриття цього фронту після військової підготовки, але є кілька «але».

По-перше, російські війська не відправляють на кордон з Україною – це лише ротація. Бригади, які останні місяці були на кордоні, повертаються на свої бази, а їх заміняють «свіжі» сили, тобто кількість війська залишається без змін.

Білоруський танк /Скріншот з Твіттеру /twitter.com/TadeuszGiczan

Танки з новими позначками, якими пропагандисти хотіли залякати Україну, насправді належать Білорусі. Фото Скріншот з Твіттеру /twitter.com/TadeuszGiczan

По-друге, Білорусь без усіляких заяв лише минулого тижня віддала Росії принаймні 92 танки Т-72 і десятки вантажівок.

Усе це свідчить про те, що білоруський фланг слабшає, а Білорусь лише залякує Україну і світ.

Гучні заяви

Гічан також говорить про риторику Лукашенка і його поплічників за останні кілька тижнів. Вони заявляють про обʼєднання сил, превентивні удари, часткову мобілізацію, видачу зброї пожежникам тощо. За його словами, деякі з цих заяв навіть не нові, а їх просто повторили.

Гічан звертає увагу на те, що головна аудиторія для таких заяв – Захід. Це вперше, коли білоруське міноборони вирішило розповісти про свої дії англійською та іспанською. Коли загроза була реальною у лютому, міноборони Білорусі відмовчувалося.

Скріншот із Твіттера Тадеуша Гічана /Скріншот з Твіттеру /twitter.com/TadeuszGiczan

«Це вперше білоруське міноборони вирішило розповісти про свої дії англійською та іспанською». Фото Скріншот з Твіттеру /twitter.com/TadeuszGiczan

Також не слід забувати про те, наголошує Гічан, що білорусько-український кордон – це майже виключно непрохідні болота, найбільші в Європі. А ту зону, де боліт немає і звідки в лютому прийшли російські війська, Україна перетворила на лінію Мажино.

Спроби російських «свіжих» сил, які в Білорусі виглядають так само «жалюгідно, як і на тренувальних базах Росії», пройти це мінне поле з усіма заготовленими перешкодами – це просто суїцидальна місія. Крім того, якщо в наступ підуть обʼєднані російсько-білоруські сили, це стане політичним самогубством для Лукашенка.

Тому ні, робить висновок Гічан, наступу з території Білорусі не буде.

 

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд