Все частіше почали звучати розмови про те, що невдовзі знову відкриється білоруський фронт на війні в Україні. Білоруський журналіст Тадеуш Гічан не вважає, що є приводи для хвилювання
Тадеуш Гічан
Білоруський журналіст опозиційного видання NEXTA, а також позаштатний аналітик Центру аналізу європейської політики (Center for European Policy Analysis). В Університеті Миколая Коперника отримав диплом бакалавра з військових досліджень, а у Варшавському університеті – диплом магістра з міжнародних відносин. Наразі пише кандидатську дисертацію в Університетському коледжі Лондона.
Минулого тижня Лукашенко оголосив про обʼєднання російсько-білоруських сил на території Білорусі, до яких увійдуть білоруська піхота й кілька тисяч російських солдатів. Пізніше міноборони Білорусі оголосило про те, що російських солдатів буде 9000.
У своєму Twitter Тадеуш Гічан, який нині живе і працює в Лондоні, розбирає головні факти про переміщення військових сил Росії на території Білорусі:
- Судячи з фотографій, до Білорусі прибуває не регулярна армія Росії, а нещодавно призвані резервісти.
- Російські військові потяги не перевозять важке озброєння, а лише вантажівки, пальне і солдатів.
- Росіян везуть не на кордон з Україною, як це було у січні, а на тренувальні бази, що на півночі Білорусі.
Майже точно можна сказати, що тут йдеться про підготовку російських резервістів, адже російські тренувальні бази переповнені, пише журналіст.
За даними ЗСУ станом на початок жовтня, на території Білорусі перебуває до 1000 російських солдатів, два літака, чотири «Іскандери» і 12 зенітних ракетних систем S-400. На думку Гічана, мобілізованих росіян могли б послати на відкриття цього фронту після військової підготовки, але є кілька «але».
По-перше, російські війська не відправляють на кордон з Україною – це лише ротація. Бригади, які останні місяці були на кордоні, повертаються на свої бази, а їх заміняють «свіжі» сили, тобто кількість війська залишається без змін.
По-друге, Білорусь без усіляких заяв лише минулого тижня віддала Росії принаймні 92 танки Т-72 і десятки вантажівок.
Усе це свідчить про те, що білоруський фланг слабшає, а Білорусь лише залякує Україну і світ.
Гучні заяви
Гічан також говорить про риторику Лукашенка і його поплічників за останні кілька тижнів. Вони заявляють про обʼєднання сил, превентивні удари, часткову мобілізацію, видачу зброї пожежникам тощо. За його словами, деякі з цих заяв навіть не нові, а їх просто повторили.
Гічан звертає увагу на те, що головна аудиторія для таких заяв – Захід. Це вперше, коли білоруське міноборони вирішило розповісти про свої дії англійською та іспанською. Коли загроза була реальною у лютому, міноборони Білорусі відмовчувалося.
Також не слід забувати про те, наголошує Гічан, що білорусько-український кордон – це майже виключно непрохідні болота, найбільші в Європі. А ту зону, де боліт немає і звідки в лютому прийшли російські війська, Україна перетворила на лінію Мажино.
Спроби російських «свіжих» сил, які в Білорусі виглядають так само «жалюгідно, як і на тренувальних базах Росії», пройти це мінне поле з усіма заготовленими перешкодами – це просто суїцидальна місія. Крім того, якщо в наступ підуть обʼєднані російсько-білоруські сили, це стане політичним самогубством для Лукашенка.
Тому ні, робить висновок Гічан, наступу з території Білорусі не буде.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.