Український бізнес часто критикує зміни в країні, хоча за роки незалежності відбулося спрощення багатьох процесів. І це не наївний погляд, а чисті факти та статистика
Радянське минуле
На початку становлення України після розпаду Радянського Союзу в країні майже не було приватних компаній та приватної власності. Як наслідок, Україна витратила перші 10 років своєї незалежності на приватизацію багатьох великих і малих радянських підприємств, передачу землі та квартир у приватну власність, а також на створення та розвиток комерційних підприємств.
До 2000 року в Україні вже встановилася (хоча ще продовжувала розвиватися) ринкова економіка, яка потерпала від корумпованості, рейдерства та надзвичайної забюрократизованості. На той час нашій державі дісталася радянська спадщина в поєднанні з веденням комерційної діяльності в стилі Дикого Заходу. Тому для того, щоб побачити зміни, краще порівнювати стан економіки України в 2000 році з її станом у 2021-му.
Державні реєстри
У 2000 році в Україні було лише чотири загальнодоступні реєстри, що в основному здійснювали реєстрацію компаній. У 2021-му в країні існує майже 70 державних реєстрів, які доступні онлайн і надають корисну інформацію у більшості сфер комерційної діяльності. Такі служби, як Opendatabot, дають можливість здійснювати комплексний пошук інформації про будь-яку фірму, а також одразу отримувати повідомлення про будь-які зміни в реєстрах власників та керівництва відповідної організації. Ви можете навіть ознайомитися з фінансовою інформацією, яку компанії постійно подають до державних органів.
Заснування компанії
Коли я розпочав свою кар’єру в лютому 2000 року, мені потрібно було 30–40 днів для реєстрації компанії в Києві, що складалося з 14 різних процедур. Нині, якщо ви дуже поспішаєте, то можете зареєструвати компанію (як правило, ТОВ) лише за дві години та завершити чимало процедур (до шести) онлайн. Більшість нотаріусів у всій країні будуть раді допомогти вам, якщо захочете зробити це особисто.
Захист міноритарного акціонера
У звіті Світового банку про здійснення комерційної діяльності за 2007 рік Україна була 142-ю зі 175 країн у рейтингу щодо захисту міноритарних акціонерів. Тепер Україна вже на 45-му місці, та в найближчому майбутньому очікується на подальше покращення захисту інвесторів із прийняттям нового закону про акціонерні товариства. Корпоративне законодавство України наразі надає гнучкість для корпоративного управління приватними компаніями, корпоративні договори стають популярнішими, а в судовій практиці заповнено найбільш неоднозначні прогалини в корпоративних спорах. Водночас суди менше схильні до корупції, оскільки процесуальне законодавство покращилося за останні пʼять років.
Ліцензована діяльність
Як пострадянська бюрократична держава, Україна вимагала ліцензії для 65 видів діяльності в 2000 році. На той час також вимагалося ще більше дозволів та дозвільної документації. Кількість ліцензій скоротилася до 34 на сьогоднішній день, при цьому більшість ліцензій зараз видається онлайн та знаходяться у відкритому доступі. Україна загалом скасувала численні зайві дозволи.
Дозволи на працевлаштування
Процедури видачі іноземним громадянам дозволів на працевлаштування мали сумну славу, потрібно було чекати в довгих чергах, строки розгляду заяви становили щонайменше 30 днів, та часто державні службовці на власний розсуд ухвалювали абсурдні рішення. Зараз потрібно до семи днів для отримання дозволу на працевлаштування. У деяких випадках взагалі не потрібно чекати.
Реєстрація майна
Процедура реєстрації нерухомого майна мала не менш сумнозвісну славу. Часто потрібно було до 90 днів, щоб зареєструвати будинок або квартиру, при цьому витрати складали 4,3% від загальної вартості майна.
Реєстрація в Бюро технічної інвентаризації (БТІ) входила до трійки найпоширеніших джерел корупції в Україні протягом багатьох років або навіть десятиріч. Сьогодні за один день можна зареєструвати нову квартиру в державному реєстрі без потреби звернення до БТІ, а витрати знизилися до 1,7% від вартості майна. У більшості випадків походу до приватного нотаріуса буде цілком достатньо для придбання чи продажу земельних ділянок, будинку або квартири.
Міжнародні угоди
Україна майже подвоїла кількість підписаних міжнародних угод (у тому числі двосторонніх про взаємний захист інвестицій) із 2405 у 2000 році до 4647 у 2021-му. Це надає впевненості інвесторам, що у разі виникнення спору з урядом вони можуть звернутися за захистом до інвестиційного арбітражу.
Дія Сіті
В Україні набрав чинності Закон про стимулювання розвитку цифрової економіки. Він створив спеціальний режим для кваліфікованих ІТ-компаній щонайменше на наступні 25 років. Серед іншого, він передбачає гнучкі умови працевлаштування ІТ-спеціалістів та ще більше гнучкості в договорах і корпоративному управлінні. Якщо цей режим виявиться популярним у майбутньому, то є висока ймовірність, що він буде поширений і на інші галузі по всій Україні.
Звичайно, в Україні є що покращувати. Однак прогрес нашої держави заслуговує на похвалу та увагу з боку як іноземних, так і українських інвесторів.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.