Зі скандалом. Всесвітній банк закриває свій Doing Business рейтинг після розслідування. При чому тут МВФ, Китай і Азербайджан /Фото Getty Images
Категорія
Картина дня
Дата

Зі скандалом. Всесвітній банк закриває свій Doing Business рейтинг після розслідування. При чому тут МВФ, Китай і Азербайджан

Крісталіна Георгієва, колишній виконавчий директор Всесвітнього банку. З жовтня 2019 року — директор-розпорядник Міжнародного валютного фонду. Фото Getty Images

Всесвітній банк більше не випускатиме легендарний звіт Doing Business, який показував легкість ведення бізнесу в різних країнах. Не просто так – авторів звіту звинувачують у маніпуляціях. Що трапилося

Скандал спровокувало розслідування американської юридичної фірми WilmerHale, яку в січні 2021 року найняв Міжнародний банк реконструкції та розвитку, одна зі структур, що входять до групи Світового банку. Причина – підозри, що менеджмент банку редагував звіти Doing Business, які були однією з найважливіших метрик реформ, особливо в країнах, що розвиваються.

Детективи проаналізували 5 млн документів, включаючи внутрішню переписку співробітників банку, і зібрали усні свідчення. Що показало розслідування? Ключовий висновок: співробітники Світового банку штучно змінювали показники Китаю, Саудівської Аравії та Азербайджану в рейтингах 2018-го і 2020-го років.

У розслідуванні фігурують діюча глава МВФ Крісталіна Георгієва, 68, а також ексглава Всесвітнього банку Джим Йон Кім, 61.

Китайські реформи

У 2017 році топменеджмент Світового банку на чолі з Джимом Йон Кімом і Крісталіною Георгієвою почав кампанію з докапіталізації. Зокрема, вони намагалися переконати Китай збільшити фінансування своєї структури.

Китай, своєю чергою, був незадоволений позиціями в Doing Business: в рейтингу 2017 року країна займала лише 78-ме місце, що, на думку китайської влади, погано відображало їхні реформи.

Розслідувачі зафіксували низку зустрічей між Кімом, Георгієвою, а також керівництвом Світового банку в Тихоокеанському регіоні та офіційними особами з Китаю незадовго до публікації Doing Business 2018 (осінь 2017 року). Наприклад, під час вечері з Георгієвою один із чиновників прямо казав, що розраховує, що вона допоможе «гідно оцінити» реформи Китаю.

Співробітники відділу Кіма в цей час активно цікавилися позицією країни в аналітиків, які працювали над рейтингом. Виявилося, Китай втратив на сім рядків у порівнянні з попередньою редакцією, опустившись на 85-те місце. 16 жовтня 2017 року звіт уже збиралися відправляти до друку, але ввечері того ж дня глава офісу Кіма попросив припинити підготовку рейтингу.

На наступний день авторів рейтингу запросили на нараду, на якому обговорювалося можливе поліпшення позицій Китаю. Однією з пропозицій було включити в показники країни Гонконг, який був п'ятим у рейтингу. При такому рішенні Китай би зайняв 70-те місце. Але, за словами Георгієвої, це було неприйнятно з політичних причин, і в результаті від цієї ідеї відмовилися, вирішивши поліпшити експертну оцінку трьох окремих реформ китайської влади. Перегляд дав змогу Китаю зайняти в рейтингу 2018 року 78-те місце. У Doing Business-2021 країна займала 31-шу позицію.

Після публікації звіту-2018 Георгієва відвідала одного з менеджерів Doing Business у неробочий час. На прощання вона сказала, що це був «дуже незвичайний рік», та подякувала за «вирішення проблеми з Китаєм».

Георгієва спростовує результати розслідування і «цілком із ними не згодна».

Розслідувачі WilmerHale не виявили доказів того, що Кім прямо наказував внести зміни в дані по Китаю. Один із менеджерів Світового банку сказав, що «було зрозуміло, що помічники в офісі президента Кіма діяли від його імені».

Саудівська Аравія, Азербайджан і «Узбекистанський протокол»

Ще одна ключова фігура розслідування – Симеон Дянков, болгарський економіст, один з авторів концепції звіту Doing Business, топменеджер Світового банку в 2017–2019 роках.Він також грав важливу роль у зміні показників Китаю і впливав на оцінки інших країн.

У січні 2019 року під час візиту в Саудівську Аравію Дянков заявив, що країна покаже гарні результати в найближчому рейтингу. Doing Business 2020 підтвердив це твердження: Саудівська Аравія очолила список найбільш прогресуючих країн.

Як показало розслідування, цей успіх має два пояснення.

Перше – спочатку цей рейтинг очолювала Йорданія, що, однак, не сподобалося менеджменту Світового банку в регіоні Близького Сходу і Північної Африки. У розмові з командою, яка готувала звіт, Дянков прямо сказав, що Йорданію потрібно замінити Саудівською Аравією. За словами одного з аналітиків Doing Business, Дянков пояснював рішення «соціальними й економічними проблемами» Йорданії на той час. Авторам було доручено змінити показники, і вони додали кілька балів за саудівську реформу податку на додану вартість.

Друге – Саудівська Аравія була одним із головних користувачів програми консультацій Світового банку для країн із середнім і високим рівнем доходу. Країна фінансувала безліч подібних програм, і відсутність прогресу в Doing Business могла демотивувати саудівську владу й надалі користуватися послугами радників Всесвітнього банку.

Ще одним методом штучної зміни рейтингу окремих країн був так званий «Узбекистанський протокол» – негласне правило, згідно з яким менеджмент проєкту Doing Business міг на власний розсуд не враховувати реформи в окремих країнах. Вперше цей підхід застосували при оцінці показників Узбекистану в одному з рейтингів, звідси й назва.

«Протокол» придумав особисто Дянков. У 2019 році від цього постраждав Азербайджан: за особистою вказівкою Дянкова автори звіту вирішили не враховувати три реформи, через що країна втратила кілька позицій. Детективи не змогли з'ясувати, чому Дянков прийняв таке рішення.

Матеріали по темі