Уряд зібрався ввести акциз на електроенергію, вироблену з альтернативних джерел, що призведе до зниження доходів інвесторів. /Shutterstock
Категорія
Компанії
Дата

Купуй на дні. Чому французька Total виходить на проблемний ринок зеленої енергетики України

3 хв читання

Уряд зібрався ввести акциз на електроенергію, вироблену з альтернативних джерел, що призведе до зниження доходів інвесторів. Фото Shutterstock

Одна з найбільших енергетичних компаній світу, французька Total купує шість сонячних станцій у Львівській області. Продавець – власник девелоперської компанії Greenwille Іван Торський, 52.

Як створити продукт, який полюблять клієнти? Отримайте цінні поради від співвласника monobank™ – Олега Гороховського. Купуйте квиток на Форум підприємців, який відбудеться 27 червня.

На початку липня Антимонопольний комітет України дозволив Total купити контрольний пакет у станціях Торського. Угоду ще не завершено, тому обидві сторони поки що її не коментують. За оцінками опитаних Forbes експертів, враховуючи, що потужність всіх станцій становить 103,5 МВт, її вартість могла скласти $50–60 млн.

Іван Торський – непублічний бізнесмен. Його головні активи – житлові комплекси у Львові, Києві, готель у Трускавці. Сонячні станції у Львівській області він побудував у 2017–2019 роки, під час інвестиційного буму в альтернативну енергетику. Тоді високий тариф на сонячну енергію приваблював до галузі багатьох. Свої станції будували Рінат Ахметов, Василь Хмельницький, Ігор Котвицький із дружиною міністра внутрішніх справ Інною Аваковою, Юлія Льовочкіна в партнерстві з Ігорем Тинним. Високі тарифи та низька вартість панелей викликали пʼятикратне зростання інвестицій у галузь – з €0,765 млрд у 2018-му до €3,7 млрд у 2019-му, за даними Держенергоефективності.

Однак уже в 2020-му казка закінчилася, через завищені тарифи уряд був змушений скоротити виплати інвесторам і знизити тариф. Інвесторам все ще не повернули гроші за травень–липень 2020 року, вони завалюють суди позовами проти держкомпанії «Гарантований покупець».

Навіть більше – уряд зібрався ввести акциз на електроенергію, вироблену з альтернативних джерел, що призведе до зниження доходів інвесторів.

Однак при всіх проблемах галузі прихід такої великої компанії, як Total, – уже не перша в цьому році іноземна інвестиція. У квітні 2021 року власники компанії UDP Renewables Василь Хмельницький і Сергій Євтушенко продали контрольні пакети в шести своїх сонячних станціях компанії катарської Nebras Power.

Усього UDP Renewables володіє десятьма сонячними електростанціями (СЕС) в Україні сумарною потужністю 149 МВт, потужність проданих шести – 99,3 МВт.

Чому інвестори продовжують вкладати гроші всупереч боргам уряду і планам щодо введення нових податків? «У нас все одно залишається тариф, який майже вдвічі вищий, ніж, наприклад в сусідній Польщі, – каже директор вінницької компанії Voltage Group Дмитро Нечипоренко, який побудував з 2009 року 24 сонячних станції. – Та й для інвестора вигідніше купувати вже готові обʼєкти, немає ризиків будівництва». В Україні тариф 10 євроцентів за 1 квт/г, у Польщі – 5,4-5,6 євроцентів.

Матеріали по темі

Стратегія великих енергетичних холдингів на кшталт Total – це менше інвестицій у викопне паливо і більше – у поновлювані джерела енергії. Створена 2012 року дочірня компанія Total Eren купує й будує сонячні та вітрові станції у всьому світі. До середини 2021-го французи вже мають понад 100 станцій у 19 країнах, в тому числі і в країнах, що розвиваються, – Болгарії, Казахстані, Узбекистані. У травні 2020-го Total заявила, що має намір до 2050 року знизити шкідливі викиди від своїх активів до нуля. А потужності станцій із поновлюваних джерел енергії збільшити з нинішніх 3,5 ГВт до 5 ГВт до 2022 року.

Україна для французької компанії – далеко не terra incognita. У жовтні 2019-го вони анонсували початок будівництва великої вітряної електростанції в Херсонській області, на північному березі озера Сиваш. Партнери – норвезька NBT, інвестиції – €372 млн за рахунок синдикату кредитів EBRD, Black Sea Trade and Development Bank і декількох інших банків.

У французів є й інші причини для такої купівлі. «З огляду на проблеми в галузі, а також плани уряду порушити меморандум з інвесторами і ввести акциз для виробників відновлюваної енергії, будь-який великий інвестор зараз у вигідному становищі і цілком може вимагати додаткову знижку», – вважає директор UDP Renewables Сергій Євтушенко. На його думку, друга угода в галузі в цьому році – ознака того, що почався період консолідації активів, відхід дрібних гравців. «Через два–три роки в цій галузі залишиться близько 10 великих іноземних компаній», – вважає він.

Справа не тільки в низьких цінах на станції. «Після 2030 року «зелений» тариф буде скасовано, на той час всі станції навіть при нинішніх поганих платежах уже окупляться, – каже директор девелоперської компанії Avenston Дмитро Лукомський. – Їхні власники фактично продаватимуть безкоштовну електроенергію. Великі інвестори розуміють це і націлені збирати активи в галузі».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Передзамовлення нового номеру Forbes Ukraine. Купуйте зараз за 209 грн замість 279 грн

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні