Василь Хмельницький і Сергій Євтушенко. Фото Олександр Чекменьов/UDPRenewables
Категорія
Компанії
Дата

З сонця на вітер. Як Василь Хмельницький і Сергій Євтушенко залучили $250 млн у галузь, на якій обпеклися майже всі

2 хв читання

Василь Хмельницький і Сергій Євтушенко. Фото Олександр Чекменьов/UDPRenewables

Василь Хмельницький, 54, і Сергій Євтушенко, 46, на початку квітня підписали контракт про продаж контрольного пакета в шести сонячних станціях компанії UDP Renewables катарської Nebras Power, повідомив Євтушенко Forbes. Усього UDP Renewables володіє десятьма сонячними електростанціями (СЕС) в Україні сумарною потужністю 149 МВт, потужність проданих шести — 99,3 МВт

Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟

Бум будівництва СЕС припав в Україні на 2018-2019 роки, коли високі «зелені» тарифи збіглися з падінням цін на сонячні панелі. Найбільший гравець на цьому ринку — ДТЕК Ріната Ахметова. DTEK Renewables управляє трьома сонячними станціями потужністю 579 МВт. Колишні співвласники ТРЦ «Караван» Сергій Хрипков і Андрій Гордієнко побудували 56 СЕС загальною потужністю 571 МВт.

Із 2014 року потужність українських СЕС збільшилася у 14 разів до 6 ГВт. Бум обернувся кризою неплатежів. У середині 2020 року неоплачені зобов'язання уряду за зеленим тарифом досягли 18,2 млрд грн. Кабмін Дениса Шмигаля підписав у липні 2020-го меморандум з інвесторами про поетапну виплату боргів. Обіцянки виконуються із затримкою: за даними держкомпанії «Гарантований покупець», на початку квітня 2021-го власники поновлюваних джерел енергії до цього часу не отримали виплати за травень, червень, липень 2020 року. Замість 12,3 млрд грн, запланованих до виплати інвесторам у першому кварталі 2021 року, вони отримали трохи більше третини — 4,63 млрд грн.

Який сенс вкладати у галузь, де є такі проблеми? «Україна представляє не тільки багатий і динамічний новий ринок, а й символізує успіх нашої стратегії глобального зростання», — цитується у пресрелізі з нагоди угоди CEO Nebras Power Халід Джоло. Компанії належать сонячні, газові та вугільні станції в Йорданії, Омані, Тунісі, Бразилії, Нідерландах загальною потужністю 6,3 ГВт. Вона також будує вітрову станцію в Австралії, загальна вартість активів — $1,98 млрд.

Незважаючи на перехід контролю до катарців Євтушенко, який готував угоду два роки, залишиться керуючим партнером UDP Renewables. Щоб зрозуміти, як працювати з такими інвесторами, навіть відвідував лекції про культуру Близького Сходу.

«Фактично інвестором є держава Катар, і це політичне рішення, — пояснює Євтушенко. — Вони добре обізнані із ситуацією в галузі і розуміють, що це тичасові труднощі, які не мають вирішального значення у горизонті 25 років».

Угода передбачає не тільки купівлю шести сонячних станцій UDP Renewables, а й будівництво вітрових електростанцій, щоб збільшити потужності більше, ніж у два рази — до 350 МВт. Загальні інвестиції в проєкт — $250 млн.

Сторони не розкривають ні яку частину цієї суми покупець заплатив за контрольний пакет української компанії, ні розмір проданого пакета. У різних країнах Nebras Power демонструє різний апетит до ризику. Наприклад, в індонезійській компанії Paiton Energy (потужність — 2 ГВт), частка катарців — 35%, у бразильських проєктах (сумарна потужність — 400 МВт) — 80%, а в австралійському Stockyard Hill Wind Farm Project (527 МВт) — 49%.

UDP Renewables будувала свої станції в 2018-2019-му. Тоді витрати інвесторів на 1 МВт введеної потужності становили в середньому €0,7 млн, констатує керуючий партнер консалтингової компанії Imepower Юрій Кубрушко. Виходячи із цієї оцінки, Хмельницький і Євтушенко витратили на проєкт близько €70 млн євро. «Ми інвестували значно більше», — заперечує Євтушенко, не уточнюючи, скільки. Заробили на цьому проєкті або втратили? «Сам факт того, що Україна змінила правила гри, вплинув на оцінку бізнесу», — ухильно відповідає Євтушенко. Звичайно, не в бік підвищення.

Після кризи неплатежів у 2019-2020 роках черга інвесторів в альтернативну енергетику України не видніється, говорить Кубрушко. «Ми змушені бути креативнішими і вимогливішими до себе у пошуках капіталу, доступ до якого в Україні останні кілька років ускладнений, — говорить Євтушенко. — Ми ставимося до цієї угоди як до перегрупування сил перед входом у вітроенергетику».

А що катарці? «Nebras вивчає ринок і активно шукає нові інвестиційні можливості», — відповів на запитання про інші можливі угоди в Україні PR-директор Nebras Чарльз Мітчелл.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд
Головний журнал 2024 року вже у продажу

Замовляйте з безкоштовною доставкою по Україні