Василь Хмельницький і Сергій Євтушенко. Фото Олександр Чекменьов/UDPRenewables
Категорія
Компанії
Дата

З сонця на вітер. Як Василь Хмельницький і Сергій Євтушенко залучили $250 млн у галузь, на якій обпеклися майже всі

Василь Хмельницький і Сергій Євтушенко. Фото Олександр Чекменьов/UDPRenewables

Василь Хмельницький, 54, і Сергій Євтушенко, 46, на початку квітня підписали контракт про продаж контрольного пакета в шести сонячних станціях компанії UDP Renewables катарської Nebras Power, повідомив Євтушенко Forbes. Усього UDP Renewables володіє десятьма сонячними електростанціями (СЕС) в Україні сумарною потужністю 149 МВт, потужність проданих шести — 99,3 МВт

⚡️Даруємо 700 грн знижки на річну підписку на сайт Forbes. Діє з промокодом 700 до 28.04 Оформлюйте зараз за цим посиланням

Бум будівництва СЕС припав в Україні на 2018-2019 роки, коли високі «зелені» тарифи збіглися з падінням цін на сонячні панелі. Найбільший гравець на цьому ринку — ДТЕК Ріната Ахметова. DTEK Renewables управляє трьома сонячними станціями потужністю 579 МВт. Колишні співвласники ТРЦ «Караван» Сергій Хрипков і Андрій Гордієнко побудували 56 СЕС загальною потужністю 571 МВт.

Із 2014 року потужність українських СЕС збільшилася у 14 разів до 6 ГВт. Бум обернувся кризою неплатежів. У середині 2020 року неоплачені зобов'язання уряду за зеленим тарифом досягли 18,2 млрд грн. Кабмін Дениса Шмигаля підписав у липні 2020-го меморандум з інвесторами про поетапну виплату боргів. Обіцянки виконуються із затримкою: за даними держкомпанії «Гарантований покупець», на початку квітня 2021-го власники поновлюваних джерел енергії до цього часу не отримали виплати за травень, червень, липень 2020 року. Замість 12,3 млрд грн, запланованих до виплати інвесторам у першому кварталі 2021 року, вони отримали трохи більше третини — 4,63 млрд грн.

Який сенс вкладати у галузь, де є такі проблеми? «Україна представляє не тільки багатий і динамічний новий ринок, а й символізує успіх нашої стратегії глобального зростання», — цитується у пресрелізі з нагоди угоди CEO Nebras Power Халід Джоло. Компанії належать сонячні, газові та вугільні станції в Йорданії, Омані, Тунісі, Бразилії, Нідерландах загальною потужністю 6,3 ГВт. Вона також будує вітрову станцію в Австралії, загальна вартість активів — $1,98 млрд.

Незважаючи на перехід контролю до катарців Євтушенко, який готував угоду два роки, залишиться керуючим партнером UDP Renewables. Щоб зрозуміти, як працювати з такими інвесторами, навіть відвідував лекції про культуру Близького Сходу.

«Фактично інвестором є держава Катар, і це політичне рішення, — пояснює Євтушенко. — Вони добре обізнані із ситуацією в галузі і розуміють, що це тичасові труднощі, які не мають вирішального значення у горизонті 25 років».

Угода передбачає не тільки купівлю шести сонячних станцій UDP Renewables, а й будівництво вітрових електростанцій, щоб збільшити потужності більше, ніж у два рази — до 350 МВт. Загальні інвестиції в проєкт — $250 млн.

Сторони не розкривають ні яку частину цієї суми покупець заплатив за контрольний пакет української компанії, ні розмір проданого пакета. У різних країнах Nebras Power демонструє різний апетит до ризику. Наприклад, в індонезійській компанії Paiton Energy (потужність — 2 ГВт), частка катарців — 35%, у бразильських проєктах (сумарна потужність — 400 МВт) — 80%, а в австралійському Stockyard Hill Wind Farm Project (527 МВт) — 49%.

UDP Renewables будувала свої станції в 2018-2019-му. Тоді витрати інвесторів на 1 МВт введеної потужності становили в середньому €0,7 млн, констатує керуючий партнер консалтингової компанії Imepower Юрій Кубрушко. Виходячи із цієї оцінки, Хмельницький і Євтушенко витратили на проєкт близько €70 млн євро. «Ми інвестували значно більше», — заперечує Євтушенко, не уточнюючи, скільки. Заробили на цьому проєкті або втратили? «Сам факт того, що Україна змінила правила гри, вплинув на оцінку бізнесу», — ухильно відповідає Євтушенко. Звичайно, не в бік підвищення.

Після кризи неплатежів у 2019-2020 роках черга інвесторів в альтернативну енергетику України не видніється, говорить Кубрушко. «Ми змушені бути креативнішими і вимогливішими до себе у пошуках капіталу, доступ до якого в Україні останні кілька років ускладнений, — говорить Євтушенко. — Ми ставимося до цієї угоди як до перегрупування сил перед входом у вітроенергетику».

А що катарці? «Nebras вивчає ринок і активно шукає нові інвестиційні можливості», — відповів на запитання про інші можливі угоди в Україні PR-директор Nebras Чарльз Мітчелл.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні