Чому все більше українських підприємців стають податковими резидентами Дубаю
Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
Дубай стає третьою світовою столицею для українського бізнесу – після Нью‑Йорка і Лондона. Так думає засновник Young Business Club Андрій Остапчук, який у березні відкрив клуб молодих підприємців у найбільшому місті Об’єднаних Арабських Еміратів. На першу зустріч зібралося майже 300 осіб, третина з них, за словами Остапчука, – вихідці з України. Незважаючи на пандемію, управління туризму не стало перешкоджати багатолюдній зустрічі. Установка місцевих чиновників – підтримувати ініціативи, пов’язані з бізнесом.
Загалом у цій країні, за оцінками голови Української бізнес‑ради в ОАЕ Микити Дорошенка, робить бізнес орієнтовно 1000 українських компаній. У Дубаї працюють представництва «Інтерпайпа» та МХП, а в Шарджі – «Мотор Січі».
«За останні кілька місяців український бізнес влаштував справжнє паломництво в Емірати», – говорить Дорошенко. Податкову «реєстрацію» оформлюють не лише юридичні, а й фізичні особи. Чому український бізнес ринув на узбережжя Перської затоки? Причина проста – закручування фіскальних гайок на батьківщині.
Для власників компаній Дубай став альтернативою Кіпру. Голова бюджетного комітету Данило Гетманцев у 2020 році продавив закон про оподаткування контрольованих іноземних компаній. За новими правилами, податковий резидент України, який володіє іноземною компанією або її контролює, має повідомити про це українській податковій, подати звітність і у деяких випадках доплатити податки. Закон набирає чинності з 2021 року, перший звіт потрібно подавати в 2022‑му.
На відміну від Кіпру, де реального власника компанії можна знайти у відкритих реєстрах, в Еміратах, за словами Дорошенка, реєстрів юросіб немає. Плюс – нульова ставка податку на прибуток і прибуткового податку. Україна не бере участі в автоматичному обміні податковою інформацією з ОАЕ. Теоретично вітчизняні податківці можуть дістати дані за запитом.
Проблема в тому, що їхні колеги в Еміратах просто не в курсі, який прибуток одержують іноземні компанії, «зареєстровані» у вільних економічних зонах. Емірати звільняють такі компанії від обов’язку подавати фінансову звітність, пояснює керівний партнер юридичної компанії Legal Solutions Максим Степаненко.
Бізнесмен, що його компанія входить до списку 30 найкращих українських стартапів за версією Forbes, на умовах анонімності розповів, що отримав статус податкового резидента і відкрив представництво своєї компанії в Дубаї ще два роки тому. ОАЕ – не просто податковий рай, а й зручне місце для ведення бізнесу: у країні діє британське право і безвідмовно працює банківська система. «В Україні – токсичне середовище, валютний контроль совкового зразка, слабка правова система, рейдерство і непередбачувана політика, – пояснює він. – Наприклад, сьогодні повернення ПДВ працює, але ніхто не знає, чи працюватиме воно завтра. Якщо хочеш конкурувати на міжнародних ринках, це неабияк заважає. Немає жодної причини тримати тут гроші».
Документи для реєстрації компанії, розповідає бізнесмен, оформлювала ціла команда юристів з України та Еміратів. «Юридичні послуги в Дубаї дорожчі, ніж на Кіпрі, – розповідає він. – Але у місцевої податкової не буде питань, якщо все робити за законом». Ще одна причина привабливості Еміратів – країна не закрилася від мандрівників на карантин. Для засновника інвесткомпанії Blackshield Capital Максима Корецького Дубай у пандемію став зручним місцем для міжнародних переговорів, адже європейські міста закриті.
Наприкінці березня в Дубаї відкривається ще одна українська точка – ICLUB Вікторії Тігіпко, який об’єднує венчурних підприємців. Глава ICLUB Global Тамара Лобзіна розраховує до кінця року залучити в ОАЕ близько сотні активних інвесторів, перш за все вихідців з України та країн СНД.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.