Форум «Вільна» повертається 20 лютого, щоб стати вашим джерелом ідей, знайомств і можливостей. Early bird квитки вже у продажі — спеціальна пропозиція діє до 19 січня включно. Долучайтеся до заходу за посиланням! 🎟
До рейтингу ввійшли продуктові технологічні компанії з українським корінням. В умовах, коли будь‑який IT‑бізнес став глобальним, ми визначали цей критерій у такий спосіб: щонайменше один із засновників мусить мати українське громадянство і працювати в Україні або в Україні має бути розташований найбільший центр розробки.
Через це до списку не увійшов Revolut – британський необанк, співзасновником якого є уродженець Миколаєва Влад Яценко. Фаундери живуть у Лондоні, а розробка в Україні не ведеться. Найдорожчий учасник рейтингу – платформа для розробників GitLab – при штаті понад 1000 осіб узагалі не має фізичних офісів. Але один із її засновників, Дмитро Запорожець, живе і працює у Харкові. До рейтингу не ввійшли майданчики, що торгують фізичною продукцією, на кшталт Rozetka або MakeUP, холдингові структури й компанії, поглинені раніше.
Також не взято до уваги бізнеси в галузі аутсорсу, аутстафу і розробки під ключ, а також проєкти, які запущені на гроші великого українського бізнесу й орієнтовані на внутрішній ринок. Учасників списку проранжовано за оцінкою їхньої вартості, поріг відсікання – $20 млн.
Для компаній, які залучали гроші інвесторів, ми орієнтувалися на відкриту інформацію про розміщення. Компанії, які не залучали сторонні кошти, оцінено за середньоринковими показниками, інформацією їхніх власників і розрахунками редакції Forbes. Можливість повідомити актуальні дані про стан свого бізнесу було надано всім учасникам списку. Редакція висловлює вдячність за допомогу в підготовці рейтингу венчурному фондові GR Capital.
Ключові факти
- Згідно з консервативною оцінкою Forbes, власників бізнесів і партнерів рейтингу, сукупна оцінка учасників списку перевищує $9 млрд. Більша частина цієї суми поки що припадає на компанії з першої п'ятірки: Gitlab, Grammarly, Ajax, People.ai, Restream, MacPaw.
- Усього компанії зі списку отримали не менше $1,15 млрд інвестицій. Лише декілька обійшлися без стороннього капіталу або вважають за краще не розкривати суми вкладень.
- Переважна більшість учасників рейтингу – компанії віком від чотирьох років. Вони знаходяться в так званій стадії зростання, маючи на руках продукт, що працює, і нарощуючи ключові бізнес-показники. При цьому тільки одна компанія зі списку, Ajax, створює хардверні рішення – охоронні системи. Решта розробляють лише софт.
- Наймолодший учасник рейтингу – фінтех-компанія UPSWOT, яка робить банківське рішення для агрегації та аналізу даних. Вона запустилася в кінці 2019 року.
- Частина компаній уперше розкрили свою актуальну оцінку. Так, засновник кешбек-сервісу Letyshops Ігор Гнатовський оцінив свій бізнес у $70–100 млн на випадок продажу. У Ajax розповіли, що відмовилися від пропозиції про купівлю компанії за $500 млн. Засновник агрегатора вакансій Jooble Роман Прокоф'єв поділився, що почав би торги за компанію від оцінки в $110 млн.
- Сукупний штат компаній зі списку досягає 5000 чоловік. Усі компанії, крім глобального GitLab зі штатом людей із 70 країн, розташували в Україні найбільші центри розробки.