Створити провідний український банк у роздробі та корпоративному бізнесі. Таку мету окреслив голова ABH Holdings S.A. та співвласник Альфа-Банку Петро Авен у серпні 2015 року, оголосивши про початок переговорів з європейською фінансовою групою UniCredit щодо купівлі Укрсоцбанку. «Альфа» тоді посідала восьме місце серед українських фінустанов за активами, «Укрсоц» був четвертим
🎬 YouTube-проєкт Forbes Next про майбутніх зірок українського бізнесу. Новий випуск про школу програмування GoIT. Як вона будує мільярдну компанію на світчерах 👉 Дивіться за цим лінком
У банківському бізнесі два плюс два не завжди дорівнює чотирьом. Залежить від якості портфеля. Внаслідок поглинання Укрсоцбанку, на який припадало 4% активів банківської системи, Альфа-Банк збільшив свою частку на два процентних пункти – з 3% до 5%. У списку найбільших банків «Альфа» піднялася з восьмого місця на шосте і видозмінила бізнес-модель, ставши значно більш роздрібною. З іншого боку, на балансі Альфа-Банку зависли 19 млрд грн збитків «Укрсоца», що їх мають погашати з прибутку. Чи варта справа заходу?
***
Після 2008 року Україну залишили півтора десятка європейських банків. До глобальної кризи вони заробляли на різниці у вартості ресурсів – дешево кредитувалися на зрілих ринках, дорого кредитували в Україні. Девальвація поставила хрест на цій бізнес-моделі: величезна частина корпоративних кредитів виявилася безповоротною.
Фінансова група UniCredit, яка нині веде бізнес на 13 ключових ринках, зробила велику ставку на Україну в дуже невдалий момент. У 2008 році італійці купили у Віктора Пінчука Укрсоцбанк за рекордні $2,1 млрд. Не встигли сторони закрити операцію, як вдарила світова криза. «Укрсоц», що був одним з лідерів за обсягом іпотечних кредитів, виданих у валюті, став одним з головних потерпілих від девальвації. Щоб оптимізувати витрати, італійці вирішили об’єднати українські «дочки». Злиття завершилося 2013-го.
Фінансову кризу 2014–2015 років «Альфа» сприйняла як можливість для ривка. У банку вже був досвід перетравлення чужих активів: 2012-го «Альфа» купила кредитні портфелі Сведбанку, Укрпромбанку, Промінвестбанку та ПроФінБанку, а 2014-го – Банк Кіпру повністю.
Спочатку «альфісти» придивлялася до Райффайзен Банку Аваль, але не зійшлися в ціні. UniCredit виявилася більш поступливою. У січні 2016 року сторони вдарили по руках.
Італійці конвертували в капітал «Укрсоца» раніше видані кредити на $0,5 млрд. Натомість UniCredit одержувала 9,9% холдингової компанії ABH Holdings, яка володіє Альфа-Банком в Україні, Росії, Нідерландах, Білорусі та Казахстані. ABHH також належать фінансові компанії у Великій Британії і на Кіпрі.
Основні бенефіціари ABHH, зареєстрованої в Люксембурзі, – Михайло Фрідман, Герман Хан, Олексій Кузьмічов, Петро Авен й Андрій Косогов. У 2018 році американський Мінфін заніс усіх п’ятьох у «кремлівську доповідь» разом з іншими фігурантами з російського списку Forbes. Санкції щодо власників «Альфи» США не запроваджували.
Перетравити більшого конкурента – завдання нетривіальне. Власники «Альфи» розглядали кілька варіантів поглинання. Спочатку мова йшла про те, щоб перевести клієнтів і робочі активи на баланс «Альфи», а з «Укрсоца» зробити «банк поганих активів». Від ідеї довелося відмовитися, тому що Національний банк вимагає від фінустанов виконувати пруденційні нормативи, а без живих активів це нереально.
Швидке злиття з переказом усіх активів на баланс «Альфи» і подальшим очищенням від проблемних кредитів визнали дуже ризикованим. Якість кредитного портфеля «Укрсоца» могла виявитися настільки поганою, що власникам «Альфи» треба було б робити додаткові вливання в капітал, аби не порушувати нормативів НБУ. Крім того, перевести рахунки клієнтів з банку в банк автоматично неможливо, потрібна їхня згода.
Зрештою обрали сценарій поступового злиття, яке розтягнулося на три роки. У вересні 2016 року цей план схвалив Антимонопольний комітет, у жовтні – НБУ. У листопаді угоду з UniCredit було закрито.
«Коли я прийшов, обидва банки були збитковими», – розповідає Іван Світек, 53. Він очолив бізнес «Альфи» в Україні в лютому 2017-го, а пішов у жовтні 2019-го, відразу після завершення злиття. На думку Світека, план злиття, що його обрали акціонери «Альфи», був занадто складним. Розтягнуте на роки переведення клієнтів та активів «у ручному режимі» тільки виглядало безпечнішим. Одразу після операції, згадує Світек, Укрсоцбанк почав швидко деградувати. Співробітники йшли, клієнти закривали рахунки і забирали гроші.
Поглинання «Укрсоца» було занадто масштабним завданням, кавалерійською атакою його було не розв’язати, заперечує Олексій Пузняк, який обіймав керівну посаду в роздробі «Альфи» в період злиття. «В «Укрсоца»: було приблизно 700 000 клієнтів, – каже він. – Імовірність того, що їхнє переведення на баланс «Альфи» мине «безшвово», з урахуванням стану IT-інфраструктури була майже нульовою».
В «Альфі» була сильна внутрішня IT-експертиза, Укрсоцбанк закривав цей напрям за допомогою аутсорсингу. Уразливість «Укрсоца» проявилася влітку 2017 року, коли вірус Petya атакував ресурси українських організацій. Робочі комп’ютери працівників «Укрсоца» виявилися заблокованими, багатьом його відділенням довелося пропрацювати кілька днів «у режимі консультацій». Альфа-Банк від атаки не постраждав.
Аби підлатати міграцію, «Альфа» запропонувала вкладникам «Укрсоца» вищі ставки за депозитами і вигідніші тарифи за картами. Корпоративних клієнтів переманювали високими відсотками за залишками на рахунках та економією на розрахунково-касовому обслуговуванні. Влітку 2017-го у відділеннях Укрсоцбанку відкрилися точки присутності «Альфи». Клієнти «Укрсоца» тепер могли перевестися в «Альфу» за один візит. Після міграції 70% клієнтів відділення перейменовувалося.
«Завдання було не просто «перелити клієнтів», а зробити «1+1=2,5» щонайменше, – пояснює Пузняк. – Тобто дорогою продати ще щось».
«Альфа» перевела до себе приблизно дві третини клієнтів «Укрсоца», говорить Артур Атанов, який у травні 2016-го перейшов з Альфа-Банку керувати роздробом в «Укрсоц». Втрати, на його думку, були неминучими: «Укрсоц» обслуговував багато міжнародних компаній, орієнтованих на роботу з глобальними банківськими групами, до яких «Альфа» не належить.
«Укрсоцбанк не був гарним активом», – каже Світек. Одна з ключових причин – низька мотивація співробітників. Криза 2008 року змусила UniCredit стримати апетити, зосередившись на ключових ринках, до яких Україну не зараховували.
Понад 40% кредитів «Укрсоца», а це 24 млрд грн, були проблемними. «Укрсоц» із цією заборгованістю працював «мляво», каже Світек: після того, як держава ввела 2014 року мораторій на виселення із заставного житла, банк махнув рукою на величезний іпотечний портфель, хоча з клієнтами можна було домовлятися. Багато документів, за словами Світека, зникло.
«Альфа-Банк уміє працювати з проблемними боргами», – каже Атанов. Свій невеликий іпотечний портфель банк відпрацював ще до купівлі «Укрсоца», пропонуючи позичальникам вигідні умови реструктуризації, а після застосував цей досвід в Укрсоцбанку. З 2017 року фінустанова реструктуризувала 7000 проблемних іпотечних кредитів «Укрсоца» з 15 000. Зіграла на руку й репутація. «В «Альфи» реноме жорсткого колектора, – каже Пузняк. – Коли клієнти отримували повідомлення про перевідступ їхнього боргу «Альфі», починали платити навіть ті, хто не платив роками».
Успішні кейси були і в корпоративному бізнесі. «Альфа» поставила крапку в 10-річних судових розглядах з ISA Prime Developments Олександра Башенка. Застава за кредитом – бізнес-парк Horizon Park – 2018 року пішла з молотка за $70 млн. Угода стала найбільшою на ринку офісної нерухомості. Знайшли спільну мову і з держкомпанією «Укргазвидобування». У лютому 2018 року банк домігся арешту рахунків компанії, а в червні вона розрахувалася за боргами, виплативши майже 800 млн грн.
Альфа-Банк два роки чистив баланс «Укрсоца» від непрофільних активів. З 300 об’єктів нерухомості, що належали «Укрсоцові» на старті злиття, залишилося трохи більше як десяток. Було продано банківські офіси на Десятинній, Ковпака, Діловій, Жилянській та Саксаганського в Києві, відділення-«палаци» на тисячі квадратних метрів у регіонах.
Найскладніше далася інтеграція персоналу. «В «Альфи» ДНК хижака, в «Укрсоца» – травоїдного», – каже Пузняк. Перед співробітниками «Альфи» стоїть завдання працювати на результат «на межі можливого». Корпоративна культура великих європейських банків – зовсім інша, не кажучи вже про те, що після кризи 2008-го власники не ставили перед працівниками «Укрсоца» амбітних завдань.
«Ми постаралися зберегти найкращих людей з «Укрсоца», – каже Атанов. З дев’яти регіональних керівників Альфа-Банку двоє прийшли з «Укрсоца». Загальна чисельність персоналу двох банків скоротилася з 2016-го по 2019 рік на 11%.
Що в сухому залишку? Нині «Альфа» – більш «мобільний» банк, ніж до злиття. Частка корпоративних кредитів у його портфелі знизилася за п’ять років з 86% до 62%. Це сталося завдяки тому, що обсяг роздрібних кредитів зріс з 4 млрд до 18 млрд грн. За цим показником «Альфа» поступається тільки ПриватБанкові.
Чи можна було досягти такого самого результату без злиття? Найбільший приватний банк – Райффайзен Банк Аваль – нікого не поглинав. З 2016-го по 2020-й його активи зросли на 124%. «Альфа» за той самий період стала більшою на 167%, але її поточна рентабельність удвічі нижча.
Владислав Рашкован, який до квітня 2014 року працював CFO Укрсоцбанку, вважає, що час і сили, витрачені «Альфою» на поглинання «Укрсоца» частинами, можна було й краще застосувати. Багатьох клієнтів «Укрсоца», серед них і найкращі міжнародні компанії, і кваліфіковані співробітники, все одно втримати не вдалося. На думку Рашкована, «Альфа» здобула б кращий результат, якби одразу приєднала «Укрсоц» і боролася за розширення частки ринку.
«Це довгостроковий проєкт», – заперечує голова наглядової ради Альфа-Банку Роман Шпек. Акціонери, за його словами, задоволені: вартість Альфа-Банку зросла, апетит до нових поглинань нікуди не зник. «Акціонери вимагають від менеджменту зайняти лідерські позиції в кожному з секторів, у якому ми присутні. – каже Шпек. – Якщо буде можливість купити актив, який сприятиме розвиткові і відповідатиме нашій бізнес-моделі, чом би й ні?».
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.