Кількість студентів MBA-програм попри війну суттєво зросла. І причина не в зниженні цін на навчання. Школи навпаки підняли цінник. Що шукають бізнесмени на MBA-програмах під час великої війни?
Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?
Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!
Українська бізнес-освіта неочікувано добре пройшла перший рік великої війни. Майже всі провідні заклади, які вчать підприємців і топменеджерів, рапортують про збільшення кількості студентів у 2022-му.
У Бізнес-школі Українського католицького університету на пʼятьох магістерських програмах кількість студентів збільшилася майже на 27% – до 118, з них на MBA програмі близько 20, каже CEO Бізнес-школи Ярина Бойчук. Вища школа бізнеса Київської школи економіки збільшила кількість студентів на програмах MBA майже вдвічі – до 20 студентів, розповідає очільниця бізнес-школи Валентина Сахно.
У «Міжнародному інституті менеджменту» (МІМ) абсолютних цифр не називають, але кажуть про підвищений попит на освіту. У Києво-Могилянській бізнес-школі на 30% збільшилася кількість учасників короткострокових і середньострокових програм. Але учасників MBA стало менше на 15%.
Регіональним закладам складніше: у рівненській бізнес-школі Smart People на 7% зріс попит на короткострокові програми, але цікавість бізнесменів до середньострокових програм (3-6 місяців) впала вдвічі.
Чому бізнес потягнуло на навчання
Війна поставила перед українськими підприємцями складні виклики: радикальна трансформація бізнесу, релокація, міжнародна експансія. «Нові виклики потребують нових знань», – каже Сахно з KSE. Частину програм бізнес-школа KSE спрямувала на такі теми, як євроінтеграція та експортні стратегії. Ще один перспективний напрямок для бізнесу, якому почали вчити в KSE – отримання грантового фінансування.
Підприємці пішли навчатися у 2022 році для того, щоби змінити модель бізнесу, вийти на інший тип стратегії та виконувати інші типи стратегічних задач, розповідає декан Києво-Могилянської бізнес-школи Олександр Саврук.
Інтерес до навчання став більш виважений, бізнесмени шукають відповіді – як розвивати компанії у новій реальності та невизначеності, що принесла війна, зазначає Бойчук з УКУ. «Головне питання, яке ставлять собі студенти – чому я навчуся та для чого я це роблю?», – каже вона. За її спостереженнями, прийшло вчитися багато підприємців, які декілька років відкладали навчання через велику завантаженість у довоєнні часи. Близько 60% студентів Бізнес-школи УКУ з західних регіонів України.
Частина бізнес-шкіл адаптувала свої програми під антикризові потреби бізнесу. У бізнес-школі МІМ головні теми навчання пов’язані з антикризовим управлінням, інвестиціями в Україні та виходом бізнесу на іноземні ринки, каже керівниця відділу маркетингу Аліса Запорожець.
Підприємці-студенти, з якими спілкувався Forbes, називають різні причини, які мотивували їх йти вчитись. Наприклад, засновник креативного агентства «Ramka.co» Тарас Баран каже, що його компанія досягла стадії, коли треба переходити на новий етап. «Зараз ми вийшли на певний оборот, і я хочу зрозуміти, як правильно функціонувати й організовувати компанію», – каже він.
Топменеджер IT-компанії Artelogic Дмитро Реуцький вчиться на магістерській програмі Бізнес-школи УКУ з жовтня минулого року. Він каже, що його на навчання привели позитивні рекомендації знайомих. Частину отриманих знань менеджер уже впровадив на роботі: командні рефлексії, фідбек-сесії, кооперація усередині команди.
Гроші та майбутнє
Під час війни бізнес-освіта не стала дешевше (принаймні в гривневих цінах). У кожній бізнес-школі ситуація з вартістю освіти різна. Наприклад, в УКУ навчання на магістерських програмах «Technology Management» і «Innovations and Entrepreneurship» подорожчало вдвічі з 2019 року і коштує 750 000 грн і 450 000 грн відповідно (два роки навчання).
У МІМ звичайний MBA коштуватиме майже 560 000 грн, а Senior MBA – 772 800 грн. Бізнес-школа залишила ціни на довоєнному рівні. У Києво-Могилянській бізнес-школі вартість програм зростає, але не пропорційно інфляції, каже Олександр Саврук. Наприклад, Presidents MBA коштує 1,2 млн грн, а Executive MBA – 730 000 грн.
Вартість навчання на MBA у KSE – 540 000 грн за 20 місяців. У нас діють знижки для ветеранів або учасників бойових дій – 20%, каже Валентина Сахно. У Бізнес-школі УКУ знижки від 25% до 80% діють для ветеранів, священиків, людей зі сфери освіти, культури.
У березні цього року у Вищій школі бізнесу KSE зробили проміжний донабір, тому очікують збільшення минулорічних показників. Ярина Бойчук з Бізнес-школи УКУ прогнозує, що попит на навчання протягом 2023 року збережеться на тому ж рівні.
Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.