Forbes опублікував восьмий щорічний рейтинг найкращих у світі хмарних обчислювальних компаній «Хмара 100». ШІ-стартап OpenAI зайняв перше місце. Це безпрецедентний дебют в історії списку. Цього року до рейтингу потрапило 16 новачків. Минулого року таких компаній було 20, а у 2021-му – 29. Публікуємо рейтинг перших 25 хмарних мільярдерів
Місце у цьогорічному списку Forbes «Хмара 100» компанії отримали після непростого року з масовими скороченнями та зниженням оцінки вартості. Нестабільність ринків утримала багатьох із них від виходу на біржу: якщо з торішнього списку 11 компаній стали публічними, у цьогорічному таких зовсім немає.
Цього року до рейтингу потрапило 16 новачків й це тенденція до зниження: минулого року таких було 20, а у 2021-му – 29.
Кільком новачкам потрапити до цьогорічного «Хмара 100» допоміг бум штучного інтелекту. OpenAI (№1), Anthropic (73) та Hugging Face (98) швидко стають провідними провайдерами технології великих мовних моделей і продуктів на їхній основі. Abnormal Security (80) і DeepL (100) допомагають із раннім освоєнням технології ШІ.
Сприяв цей бум і успіху давніх провайдерів інфраструктури ШІ: Databricks (2), якій вперше вдалося обійти фінансового гіганта Stripe (3), і Dataiku (44), яка за рік піднялася на 33 сходинки. Загалом, 55% компаній із «Хмара 100» вже впроваджують генеративний ШІ у свої продукти, повідомляє Bessemer.
Рекордсменом підйому в рейтингу стала компанія Wiz (15), яка покращила свою позицію на 67 сходинок у порівнянні з торішнім списком. Зростання попиту на захист компʼютерних мереж і даних сприяли такому стрімкому успіху цієї кібербезпекової компанії.
Різноманіття все ще бракує серед хмарних лідерів: лише в шістьох компаніях-учасницях цьогорічного рейтингу гендиректорами є жінки, минулого року таких було вісім.
Сем Альтман – CEO OpenAI, компанію оцінюють у $28 млрд. OpenAI вперше потрапила до списку «Хмари 100» й одразу на перше місце. Фото Getty Images
Оцінка вартості
Компанії торішнього списку демонстрували стрімке збільшення штату працівників, високі оцінки вартості, а їхні інвестори були дуже щедрими. Цього року картина дещо інша.
Через нестабільність ринку компанії не поспішають виходити на біржу. «Ніхто не хоче бути першим, – каже гендиректор Snyk (19) Пітер Маккей. – Я не знаю, він дуже холодний чи надміру гарячий, тому краще пропущу інших поперед себе».
Маккей такий не один у цьогорічному списку. Компанії переважно залишаються приватними й залучають додаткове фінансування, щоб мати можливість працювати. Але за це доводиться платити додаткову ціну.
Stripe відчула це на собі, як ніхто інший. У березні фінтех-гігант, якого давно очікують побачити на біржі, оголосив про $6,5 млрд свіжих інвестицій за оцінки вартості $50 млрд. Висока оцінка, але майже вдвічі менша за $95 млрд, яка була у компанії у 2021-му.
«Дісталося» не лише Stripe. Провайдер ПЗ для розробки застосунків OutSystems (30) втратила 55% вартості після залучення близько $230 млн і тепер її оцінюють у $4,3 млрд. У грудні Dataiku (44) подешевшала на 20%, а у липні OneTrust (21) – на 12%. А Snyk (19) зібрала $197 млн минулого грудня і тепер її вартість становить $7,4 млрд (-14%). Через такі втрати вартості усереднена оцінка компаній цьогорічного списку опустилася з $8 млрд минулого року до $6,9 млрд.
CEO Databricks Алі Годсі. Databricks опинилася на другому місці у списку, вперше обійшовши фінансового гіганта Stripe. Фото Getty Images
Інвестиції
Середній показник інвестицій у цьогорічних учасників виріс порівняно з минулим роком з $610 млн до $805 млн. Але тут «винні» не всі, а два раунди інвестицій: лідера рейтингу OpenAI, яка залучила у січні $10 млрд від Microsoft, та Stripe з її вищезгаданими $6,5 млрд.
Медіанний показник інвестицій трохи впав – до $503 млн з $535 млн минулого року. Ймовірно свою роль зіграло те, що більшість новачків цього року змогли потрапити до рейтингу з меншими інвестиціями: Brightwheel (86) із $89 млн, Retool (64) із $127 млн, а Midjourney (85) взагалі функціонує коштом власних заробітків.
Співробітники
Середня кількість працівників у компаніях «Хмари 100» зросла з 1313 до 1505 порівняно з торішнім списком. Проте ця зміна не надто показова, адже на неї вплинула переважно одна компанія – Zoho (41).
Вона повернулася у список після трьох років перерви, її штат становить 12 000 людей – найбільше серед усіх учасників «Хмари 100». Ця компанія ПЗ для офісу одна з найстарших – заснована у 1996-му – і вирізняється тим, що останній раз залучала венчурний капітал у 2001-му, за даними PitchBook. З того часу Zoho обходиться власними заробітками – компанія наближається до $1 млрд виторгу.
Загалом у рейтингу є компанії, які як наростили свій штат, так і скоротили. До першої категорії належать Databricks, яка додатково найняла 1500 людей, і Deel (38), яка вдвічі збільшила свій штат. А от Plaid (36) змушена була скоротити 20% співробітників, а MessageBird (36) – 31%. Останні дві компанії опустилися на 27 і 42 сходинки в списку відповідно.
З 80 компаній, які перекочували у цьогорічний список з тогорічного, 44 збільшили кількість співробітників, 31 – зменшила, а у пʼяти штат залишився без змін.
Найменша кількість співробітників, 500, в OpenAI (1). (Дані про кількість працівників OpenAI надав провайдер даних PitchBook, компанія не відповіла на запит щодо цієї інформації.)
Патрик Коллісон, CEO Stripe. У березні фінтех-гігант, який давно очікують побачити на біржі, оголосив про $6,5 млрд свіжих інвестицій за оцінки вартості $50 млрд. Висока оцінка, але майже вдвічі менша за $95 млрд, яка була у компанії у 2021-му. Фото Getty Images
Географія
Географічне положення учасників цього року майже не змінилося. Агломерація Сан-Франциско продовжує утримувати першість: 50 компаній-учасниць розташували свої штаб-квартири у регіоні – у 2021-му їх було 42, а у 2022-му – 47. Далі йде Нью-Йорк із 15 штаб-квартирами та Європа з 13.
В Азії більше немає нікого зі списку «Хмара 100» (минулого року там базувався один учасник). Цього року, так само як і минулого, чотири учасники вважають себе повністю віддаленими.
Перші 25 учасників списку «Хмара 100»
Повний список «Хмара 100» можна подивитися за лінком.
Список створений у партнерстві з Bessemer Venture Partners та Salesforce Ventures.



Ви знайшли помилку чи неточність?
Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.