Ілюстрація: Максим Золоєдов
Категорія
Картина дня
Дата

Bitcoin летить вниз. Українські волонтерські фонди зібрали в криптовалютах понад $100 млн. Чи можуть вони втратити пожертви через криптозиму

3 хв читання

Ілюстрація: Максим Золоєдов

Ціна Bitcoin, найбільшої криптовалюти світу, обвалилася вполовину від історичного максимуму в $67 800 на початку минулого листопада. Зачепило й інших – Ethereum, Solana тощо. Та за час війни в Україні криптовалюта стала важливим інструментом волонтерського руху. Два найбільших блокчейн-фонди Aid For Ukraine та Unchain сумарно зібрали близько $80 млн на допомогу українцям, ще $24 млн у крипті зібрали «Повернись живим». Чи є загроза блокчейн-благодійності?

📲 Forbes Ukraine у WhatsApp. Підписуйтесь й читайте головне про бізнес та економіку

Що відбувається з криптою

Капіталізація глобального ринку криптовалют впала до $1,45 трлн, за даними платформи CoinMarketCap. 10 травня індекс Crypto Fear&Greed Index, що показує загальні настрої інвесторів, скотився до 10 пунктів зі 100 можливих. Найнижче значення – пʼять пунктів – фіксувалося в серпні 2019-го, коли Bitcoin коштував $10 000.

Наразі ціна першої монети найнижча з початку 2022 року, свідчать дані CoinDesk. 10 травня курс Bitcoin ненадовго опускався до $29 907 – уперше з липня 2021-го. Ethereum за сім днів здешевшав до $2423, його конкурент за швидкістю Solana – до $71,5.

Криптоспільноту штормить паралельно з американським фондовим ринком. Причини похмурих настроїв – сповільнення економічного зростання, прискорена інфляція та жорстка монетарна політика Федеральної резервної системи США (ФРС). Інвестори поспішають продати активи, зокрема, акції техногігантів Amazon, Microsoft, Google, Apple.

Через масштабний розпродаж бігтеху 9 травня фондові індекси США впали до нових мінімумів у 2022 році. Один із найбільш постраждалих – нью-йоркський хедж-фонд Tiger Global – зазнав щонайменше $17 млрд збитків.

До чого тут Україна? Волонтерський рух, що розгорнувся після нападу Росії, активно користується криптовалютами. Це зручний засіб платежів в умовах валютних обмежень Нацбанку. Другий бік медалі – так можна ефективно збирати кошти для ЗСУ. Часто великі міжнародні компанії не можуть офіційно жертвувати гроші організаціям, що напряму допомагають армії, розповідав Forbes співзасновник фонду KOLO Павло Педенко. Але приватні донати в крипті – інша справа.

Ще один тренд – створені в розпал війни фонди, що спеціалізуються на зборах у криптовалюті. На початку квітня творець Ethereum росіянин Віталік Бутерін, відомий антивоєнною позицією, пожертвував Україні 1500 ETH – на той час майже $5 млн. Половину отримав фонд Aid For Ukraine – ним опікуються фаундери платформи Everstake, бірж FTX і Kuna під егідою Мінцифри. 

Інші 750 ETH надійшли ініціативі Unchain. Її на другий день війни заснували керівники криптопроєктів, що мають українське коріння, Atlantis World, Weld Money, Binaryx, Near Protocol. У NEAR – монеті останнього проєкту – криптоентузіасти зібрали для Unchain понад половину з $9,6 млн. Станом на 10 травня пожертви для Aid For Ukraine перевищили $70 млн, підраховує Михайло Чобанян із Kuna. Блокчейн-благодійники – одні з найуспішніших фандрайзерів України. Для порівняння найбільший фонд «Повернись живим» із початку війни зібрав понад 3 млрд грн та мінімум $24 млн у криптовалюті. Чи можуть ці гроші випаруватися разом із капіталізацією Bitcoin?

Як падіння курсу зачіпає криптофонди

Чим нижчий курс криптовалюти, тим менша фінальна сума благодійних зборів у доларовому еквіваленті. Наприклад, криптофонд Мінцифри, за офіційною звітністю, отримав 465 Bitcoin. У перший день війни вони коштували понад $17 млн, 10 травня – лише $14,6 млн.

За останній тиждень загальна сума зібраних Unchain грошей зменшилася на близько $70 000, каже керуючий-партнер фонду Олексій Бобок. Але до спаду курсові коливання грали і в плюс. «Це природній цикл криптовалютного ринку, тому фіксувати втрати наразі рано, – впевнений Бобок.

Чи переросте поточний спад у чергову криптозиму – затяжну стагнацію ринку? Ми вже на її початку, пише в розсилці Bloomberg Едвард Харрісон. Проте прогнозувати поведінку криптоспільноти важко. «Все може так само різко змінитися», – каже Рев Міллєр, керуючий-партнер Unchain та співзасновник Web3-стартапу Atlantis World. Багато хто з інвесторів розраховує викупити чимало монет у момент здешевлення, впевнений він.

Інша справа, що кошти на волонтерських рахунках надовго не затримуються. До 18 квітня Aid For Ukraine витратив $45 млн, третина суми пішла на спорядження, обладнання та харчування для ЗСУ. Unchain займається гуманітарною допомогою цивільним, запитів – більше, ніж грошей. 90% пожертв, за даними фонду, вже розподілені.

Що робити із залишками на гаманцях? Щоб знизити ризики, Aid For Ukraine зберігає в звичайних криптовалютах половину коштів. Усе інше конвертували в стейблкоїни USDT, USDC та DAI – більш стабільні монети, курс яких прив’язаний до долара.

У фіат залишки не переказують. «Збирали в крипті, зберігаємо в крипті, витрачаємо в крипті і будемо це робити», – каже Чобанян. Віртуальні активи в Україні після довгої боротьби легалізували – президент Володимир Зеленський підписав відповідний закон 17 березня. Але ризик, що НБУ заблокує транзакцію, залишається. Він вищий за потенційні збитки від просідання курсу, впевнений Чобанян.

Портфелі теж диверсифіковані. Фонди приймають до півтора десятка різних монет, від загальноприйнятих Bitcoin та Ethereum до Dogecoin – мемної валюти, на курс якої часто впливають твіти Ілона Маска.

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд