Twitter — збиткова соцмережа, яку обігнали всі конкуренти. Ілон Маск купив її аж за $44 млрд. Що він буде з нею робити? /Getty Images
Категорія
Інновації
Дата

Twitter — збиткова соцмережа, яку обігнали всі конкуренти. Ілон Маск купив її аж за $44 млрд. Що він буде з нею робити?

3 хв читання

Getty Images

Ілон Маск завершує угоду із покупки соцмережі Twitter за $44 млрд. Після цього компанія стане приватною та перейде під його контроль. Бізнес має багаж проблем: зростання користувачів сповільнюється, витрати ростуть, а в амбіції Маска зробити Twitter кращим мало хто вірить. Як найбагатший чоловік світу хоче відбудувати компанію, в яку вклав шосту частину своїх активів

Amazon інвестує мільярди доларів у ШІ, роботів та машинне навчання. Якими принципами й правилами керується компанія?

Дізнайтеся вже 22 листопада на Forbes Tech 2024. Купуйте квиток за посиланням!

Twitter – платформа для коротких текстових повідомлень, якою користуються близько 217 млн людей щомісяця, в основному чоловіки-демократи із вищою освітою зі США. Водночас соцмережі TikTok та Instagram завойовують мільярдну аудиторію серед молодого покоління. Навіть Snapchat, що запустився на п’ять років пізніше за Twitter, уже обігнав його на 100 млн у щоденній аудиторії.

Американські інвестори вважають, що Маск переплатив, віддавши за Twitter $44 млрд або $54,2 за акцію. «Акції Twitter повинні коштувати не більше $10-15», – каже в інтервʼю Fortune Девід Трейнер, генеральний директор інвестиційної дослідницької компанії New Constructs. Банк Goldman Sachs оцінює акцію Twitter у $30-36. Зараз ринкова капіталізація компанії – $40 млрд, а акція коштує $51 – приріст на 3% після оголошення Маска новим власником.

Чому Twitter такий дешевий

Проблеми менеджменту. Засновник Twitter Джек Дорсі залишив посаду СЕО у листопаді минулого року, після 16 років у компанії. Розвиток бізнесу за його управління не подобався, зокрема, фонду Elliott, який відомий жорсткими вимогами до портфельних бізнесів.

Дорсі жив по своїм принципам: їздив на медитації в інші країни, починав ранкові зустрічі з пісень та захоплювався криптовалютами. Він заснував платіжну систему Square та управляв двома публічними компаніями, присвячуючи по пів дня кожній із них. У листопаді його замінив технічний директор Twitter Параг Агравал, про якого мало знали за межами компанії.

Маска не задовольняє ні теперішній менеджмент Twitter, ні рада директорів компанії, яка володіє більшістю акцій. Ставши єдиним власником Twitter, він хоче управляти компанією за своїми правилами.

Великі амбіції, великі витрати. На наступний рік у Twitter амбітні плани – збільшити кількість щоденних користувачів з 217 до 315 млн, а річний дохід – з $5 млрд до $7,5 млрд. Фінансові аналітики кажуть, що Twitter інвестує у розбудову платформи більше, але заробляє менше.

Зараз Twitter збиткова компанія – минулого року він втратив $221 млн. У період з 2019 по 2021 рік виторг Twitter зріс на 47%, а витрати – на 80%. Компанія каже, що витрати зросли через інвестиції у персонал та інфраструктуру, необхідні для розширення. Соцмережа винаймає 7500 людей, а медіанна зарплата досягає $144 000 на рік.

Де Маск взяв гроші на Twitter?

Натисніть "Читати більше"

Forbes оцінює статки Ілона Маска у $260 млрд, що робить його найбагатшою людиною на Землі. Проте, знайти $43 млрд на оголошену 14 квітня купівлю Twitter було завдання не з простих, адже айже усе багатство Маска заховане у двох активах – компаніях Tesla та SpaceX.

Спочатку Маск не хотів фінансувати усю угоду самостійно і хотів зберегти частину акцій у руках акціонерів. Це незодовільняло раду директорів, тому за лічені дні Маск зібрав необхідну суму на покупку Twitter – дві третини цієї суми забезпечують його власні активи.

Частка Маска включає позику у розмірі $12,5 млрд під заставу його частки в Tesla. Компанія дозволяє керівникам брати в позику 25% своїх акцій. У Tesla Маск має частку $176 млрд – це дозволило б йому покрити вартість Twitter, проте Маск ще раніше заставив майже половину акцій Tesla під особистий кредит, що зменшило його ліміт до $21 млрд.

Інша частина суми – $25 млрд боргового фінансування із середньою відсотковою ставкою 4,5-5%. Це означає, що Twitter доведеться платити $1,15-1,3 млрд на рік лише за відсотки, що більше, ніж він заробив до вирахування відсотків і податків у минулому році.

Що Маск може зробити для Twitter

Маск неодноразово заявляв, що хоче купити Twitter заради «ідеї», а не заради грошей. Його мета – зробити соціальну мережу платформою для вільного вираження думки. Серед ідейних змін, які пропонує Маск – послабити правила модерації контенту, викласти алгоритми Twitter у вільний доступ, зменшити кількість ботів та спаму.

Що вплине безпосередньо на бізнес Twitter? Це залежатиме від того, як Маск зібрався його монетизувати. Зараз майже 90% доходу компанії іде від реклами, але загалом на Twitter приходяться менш ніж 1% усіх рекламних витрат у світі. Якщо модерація послабиться, і ці доходи підуть на спад – компанії не хочуть бачити бренд біля постів, які дискримінують чи ображають. Facebook, наприклад, пообіцяв посилити контроль над «мовою ненависті» після бойкоту великих рекламодавців.

Маску це не цікаво. Він хоче монетизувати Twitter коштом підписки Blue ($3/місяць), яка зараз дає «скасувати твіт» та читати статті без реклами. Врешті-решт Маск хоче скасовувати усю рекламу для платних підписників.

У інвесторів неоднозначний погляд на майбутнє Twitter під владою Маска – одні вважають, що він купив іграшку, яку скоро залишить, інші – що досвід управління Tesla та SpaceX допоможе йому відбудувати і цей бізнес. Засновник Twitter Дорсі задоволений тим, що відбувається з компанією. «Ілон – це єдине рішення, якому я довіряю, – написав Дорсі у Twitter. – Це правильний шлях. Я вірю у нього усім своїм серцем».

Матеріали по темі

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Попередній слайд
Наступний слайд