Категорія
Інновації
Дата

Експорт ІТ-послуг може принести $7 млрд в економіку України. Чому айтішникам варто дозволити виїзд за кордон. Позиція GlobalLogic

На відміну від решти економіки, ІТ-індустрія просіла не більше ніж на 10%, за підрахунками GlobalLogic. Експорт ІТ-послуг стане лідером за надходженнями у 2022 році. Проте Україна може недоотримати ці кошти, якщо інженери не зможуть виїжджати за кордон для фізичної взаємодії з замовниками.

GlobalLogic, компанія групи Hitachi, допомагає проєктувати та створювати інноваційні продукти, платформи й цифрові рішення. Має експертизу в сферах автопрому, комунікацій, фінансових послуг, охорони здоров’я, медіа і розваг, промисловості, напівпровідників і технологій. 

Центральний офіс GlobalLogic знаходиться в Кремнієвій долині у США, а інжинірингові та дизайн-центри розташовані по всьому світу. В Україні з GlobalLogic співпрацюють понад 7500 спеціалістів.

Загалом із початку війни з 24.02.2022 по 05.05.2022 компанія GlobalLogic сплатила 97,7 млн грн податків

Близько 70% співробітників GlobalLogic, що перебувають за кордоном, хочуть повернутися в Україну або ще не визначилися, свідчить внутрішнє опитування компанії. Окрім бойових дій, одна з основних невизначеностей – проблемний виїзд з України після повернення. 

Прямі контакти із замовниками – ключові для ІТ-індустрії. Хоча більшість роботи може відбуватися онлайн, експорт послуг неможливий, коли інженери замкнуті в одній країні. IT-галузі потрібні офлайн-івенти, фізичні перемовини та зустрічі із замовниками. 

Попри те що галузь навчилася працювати віддалено під час пандемії COVID-19, фізичні зустрічі повертаються. По світу знімається все більше ковідних обмежень, а обговорення віч-на-віч дають змогу втримати старі контракти, підписувати нові та презентуватися на виставках для стартапів. 

Навіть за умов відсутності зростання, експорт ІТ-послуг може принести $7 млрд надходжень до економіки. Ця сума вже перекриває збитки всіх цивільних аеропортів України – $6,8 млрд за підрахунками проєкту «Росія заплатить» Київської школи економіки. 

Кабмін дозволив перетин кордону військовозобов’язаними, але в ньому немає IT

75% ІТ-фахівців – чоловіки, середній вік у професії складає 28 років, тобто фактично кожному з них виїзд за кордон перекрито. Раніше Кабінет міністрів ухвалив додаткове рішення, щоб дозволити перетинати кордон військовозобов’язаним спортсменам, залізничникам та водіям під час воєнного стану (постанова № 615 від 20 травня 2022 року). Але в цьому переліку немає айтішників. 

ІТ-індустрія України забезпечила рекордні $2 млрд експортних надходжень у першому кварталі 2022 року, констатує Національний банк у макроекономічному та монетарному огляді за травень 2022 року. Обсяг ІТ-експорту збільшився на 28%, порівняно з першим кварталом 2021 року. Попри війну та кризу, ІТ-експорт забезпечив стабільні надходження виручки, а індустрія показала зростання. 

Замовники й надалі хочуть співпрацювати із українськими ІТ-компаніями, що може забезпечити ще більше зростання. Крім укладання контрактів, фізичне перебування спеціалістів за кордоном потрібне також для роботи над проєктами. 

Частина закордонних клієнтів Globallogic мають норми у внутрішній документації, які забороняють їм працювати з країнами, де ведуться бойові дії. Ці ж клієнти й надалі хочуть працювати з компанією і просять перемістити частину інженерів за кордон. Вони будуть у подальшому сплачувати податки в Україні, тому український бюджет від цього тільки виграє.

Фізичне перебування спеціаліста за кордоном потрібне в розробці, наприклад, антивірусного програмного забезпечення. Якщо інженер пише код у зоні бойових дій, то ворог може отримати доступ до розробок ПО. Цього часто бояться клієнти. Інший приклад: щоб створити софт для замовників у телекомі або медичних розробках, потрібно мати фізичний доступ до пристроїв.

Директор з технологій GlobalLogic повинен виконувати усі робочі візити до клієнтів, замість власної роботи – він має паспорт громадянина Азербайджану, і це дозволяє йому виїзд за кордон. У той же час відповідальні за цей напрям спеціалісти з українським паспортом замкнені в межах країни.

Як працює бронювання та що каже уряд

Бронювання здійснюється лише в критичних сферах економіки, до переліку яких не входить IT. Закарпатський ІТ-кластер говорив про допомогу в бронюванні IT-спеціалістів, проте він бронює за загальною процедурою бронювання, як і всі. До того ж подання клопотання про бронювання не гарантує саму бронь.  

Попри труднощі, український ІТ-бізнес зберіг 95% обсягів контрактів, а 77% компаній отримали нових клієнтів під час війни, заявила перша віцепрем’єр-міністр економіки України Юлія Свириденко. Щомісяця галузь приносить Україні 222 млн грн податків. Чверть компаній заплатили їх наперед – це принесло бюджету додаткові 165 млн грн.

Інженери допомагають фронту. До лав Збройних сил пішли понад 160 спеціалістів GlobalLogic. Фахівці компанії допомагають в ІТ-розробках для потреб військових. Один із таких проєктів – система ситуаційної обізнаності «Дельта», яка повідомляє про розташування сил ворога та супутні небезпеки.

Інша допомога – пожертви благодійним фондам, адресним ініціативам та співробітникам на фронті. Сукупний внесок компанії GlobalLogic – 500 млн грн, куди входить фінансова підтримка спеціалістів компанії та пожертви у фонд «Повернись живим». Материнська компанія GlobalLogic, Hitachi Ltd., передала $3 млн гуманітарним фондам та оголосила про зупинення діяльності в Росії.

Інженери власним коштом зібрали 11 млн грн і закупили дрони, автівки та засоби захисту.

Прозорі умови виїзду ІТ-спеціалістів за кордон критично важливі для підтримки української економіки, галузі та армії. Це дасть гарантії іноземним замовникам, допоможе рухатися вперед і виграти війну разом з українською армією. 

Матеріали по темі
Контриб'ютори співпрацюють із Forbes на позаштатній основі. Їхні тексти відображають особисту точку зору. У вас інша думка? Пишіть нашій редакторці Тетяні Павлушенко – [email protected]

Ви знайшли помилку чи неточність?

Залиште відгук для редакції. Ми врахуємо ваші зауваження якнайшвидше.

Виправити
Попередній слайд
Наступний слайд
Новий номер Forbes Ukraine

Замовляйте з безкоштовною кур’єрською доставкою по Україні